„GW”: Jarosław Kaczyński chciał użycia siły wobec protestujących.Szef policji odmówił i ma odejść

Według ustaleń „Gazety Wyborczej” Jarosław Kaczyński chciał, aby protesty kobiet zostały uznane za nielegalne i policja rozpędzała je z użyciem siły. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwić się miał Komendant Główny Policji. Jarosław Szymczyk ma wkrótce odejść ze stanowiska.

Jak twierdzą dziennikarze „Gazety Wyborczej”, Jarosław Kaczyński, jako wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, miał być zwolennikiem użycia siły wobec protestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Policjanci mieli siłowo rozpędzić demonstracje już 25 października, jednak na ostatniej naradzie z udziałem szefa policji, komendanci wojewódzcy mieli usłyszeć, że powinni działać w sposób „wyważony i ostrożny”. 

To właśnie wydarzenia z ostatnich dwóch tygodni miały sprawić, że komendant główny policji Jarosław Szymczyk ma wkrótce odejść ze stanowiska. Według informatorów „GW” razem z nim pracę może stracić część jego zastępców i komendantów wojewódzkich. Dymisji Szymczyka miał zażądać sam Jarosław Kaczyński, ale przeciwstawił mu się szef MSWiA Mariusz Kamiński. Szef policji miałby odejść po 11 listopada, a oficjalnym powodem mogłyby być przyczyny zdrowotne. 

„- Kaczyński przeżywa szok kulturowy, siedzi w Alejach i słucha podszeptów Brudzińskiego czy Terleckiego. No jest w PiS stado wariatów, którzy chcieliby armatek wodnych na protestujących – opowiada w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” osoba z centrali PiS. „- Co dostalibyśmy w zamian? Zachód obrazki, że w Polsce pałuje się kobiety. Być może bunt w policji, bo nie każdy chciałby wykonać takie rozkazy (…) po takich wydarzeniach nie mielibyśmy już żadnego pola manewru jakichkolwiek ruchów wobec protestujących” – wyjaśnia. 

Jak informuje „GW”, policjanci obawiają się, że następcy Jarosława Szymczyka mogą mieć inne podejście do kwestii protestów. I mogą zażądać siłowego rozprawienia się z demonstracjami, czego część policjantów wolałaby uniknąć. „- Słyszymy, że nowi szefowie mają rozprawić się na twardo z protestami. Zastanawiamy się, co robić. Pójście na L4 nie jest rozwiązaniem, bo nie będziemy wiedzieli, kto stanie przeciwko kobietom i z jakim nastawieniem. A my im kibicujemy” – mówi w rozmowie z „Wyborczą” jeden z funkcjonariuszy.

tokfm.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów