Wyrok TK będzie opublikowany! Rzecznik rządu zdradza termin

W tej chwili potrzebny jest nam spokój społeczny wokół tematu aborcji, chwila refleksji, ale prędzej czy później dotyczący go wyrok TK zostanie opublikowany, bo taka jest natura przepisów konstytucyjnych – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Przyznał, że najdogodniej byłoby, aby publikacja zbiegła się z posiedzeniem Sejmu, na którym pojawi się prezydencki projekt ustawy w sprawie aborcji.

Müller był pytany w Polsat News o to, jak długo będzie wstrzymywana publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

 Potrzebny spokój 

– Myślę, że teraz, w tej chwili nam jest potrzebny spokój społeczny wokół tych tematów, dyskusja i etyków, i prawników, i lekarzy w jaki sposób uregulować kwestię po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyroku, który – co należy wyraźnie powiedzieć – jest realizacją przepisów konstytucji, bo one regulują kwestię prawnej ochrony życia. W związku z tym chwila refleksji, bez wątpienia, ale  prędzej czy później ten wyrok zostanie opublikowany , bo taka jest natura przepisów konstytucyjnych – powiedział rzecznik rządu. – Ale w tej chwili, tak jak mówiłem, ostudzenie emocji będzie najlepszym rozwiązaniem i później debata w parlamencie.

Pytany, jak długa ma to być chwila refleksji i czy ma trwać do kolejnego posiedzenia Sejmu, który ma się zająć projektem proponowanym przez prezydenta Dudę, Müller powiedział, że uważa, że „tak byłoby najlepiej”.

– Ale w tej chwili trwają też analizy tego projektu pod kątem wyroku TK i samych przepisów konstytucji. Życzyłbym sobie oczywiście, by ten temat był jak najszybciej rozwiązany i by emocje społeczne opadły – to jest jedna rzecz. I byśmy też do tej dyskusji stanęli w świetle faktów – zaznaczył Müller. – A fakty wyglądają tak, że aborcja jest nadal możliwa w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki oraz w przypadku gwałtu czy kazirodztwa. I tutaj jest kwestia uregulowania tych przesłanek, o których mowa w projekcie prezydenckim po wyroku TK.

 Kontrowersyjny wyrok TK 

22 października TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja TK wywołała w całym kraju falę protestów. W dziesiątkach polskich miast potestowały setki tysięcy ludzi.

W ubiegły piątek do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwania ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku, gdy „dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie TK powinno było zostać opublikowane najpóźniej 2 listopada, co jednak nie nastąpiło. O konieczności dyskusji nad propozycją prezydenta mówił we wtorek także szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o termin publikacji wyroku TK.

– W tej chwili potrzebny jest nam spokój społeczny wokół tematu aborcji, chwila refleksji, ale prędzej czy później dotyczący go wyrok TK zostanie opublikowany, bo taka jest natura przepisów konstytucyjnych – powiedział rzecznik rządu.

Sam wyrok wywołał protesty w całej Polsce.

Prezydent Andrzej Duda przygotował projekt ustawy w sprawie aborcji – pojawi się w Sejmie, na najbliższym posiedzeniu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*