Trzaskowski o protestach: Nikt już nie wytrzyma hipokryzji rządzących

Nieprzebrane tłumy na ulicach miasta stołecznego Warszawy. Niemożliwe do policzenia. Solidaryzujemy się z protestującymi. Dziś na Pałacu Kultury i Nauki zaświeciliśmy czerwoną błyskawicę – napisał w piątek późnym wieczorem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że PiS zafundował wszystkim kolejną lekcję obywatelską.

Jak przekazał na swoim profilu na Facebooku Rafał Trzaskowski, miasto na tyle, ile może dba o bezpieczeństwo. – Jesteśmy z protestującymi na ulicach miasta – napisał prezydent stolicy.

Dodał, że czas zastanowić się, co dalej. – PiS zafundował wszystkim (głównie młodzieży) kolejną lekcję obywatelską. To jest protest w obronie praw kobiet, ale to jest już także protest przeciw cynicznej władzy. Pozorowane ruchy prezydenta i rządu już nie wystarczą. Wszyscy pamiętamy, że Jarosław Kaczyński jeszcze przed dwoma dniami dolewał oliwy do ognia. Ponosi dziś odpowiedzialność za ataki swoich bojówek na protestujących. Wszyscy pamiętają także, że prezydent cieszył się z wyroku pseudo Trybunału. Nie pomogą tu paniczne ruchy podwładnych prezesa. Haniebne orzeczenie nie może wejść w życie. Ale to nie wystarczy. Rządowi przyjdzie zapłacić za pogardę dla ludzkiego życia, za paranoję i cynizm prezesa – napisał Trzaskowski.

W jego opinii, obrzydliwa machina propagandowa władzy już się kręci. – Po to wam to było? Żeby winę za przespane miesiące i własną niekompetencję przerzucić na uczestniczki i organizatorki demonstracji? Cała odpowiedzialność za rozlewanie się epidemii spoczywa na rządzie PiSu. Kto przy zdrowych zmysłach podgrzewa nastroje do czerwoności w środku epidemii?! Do tego prezes i podległe mu służby straszą wszystkich konsekwencjami. Nie ma gwarancji, że po ustaniu protestów nie wcielą swoich chorych gróźb w życie. Powinni je więc odszczekać – stwierdził Trzaskowski.

– Nikt już nie wytrzyma hipokryzji rządzących. Dziś premier mówił o spokoju – w sposób jak zwykle niebywale protekcjonalny („nasze Panie”). Proponują pseudo-kompromis od pseudo-kompromisu. Jakie inne prawa będą chcieli ograniczyć w czasie pandemii? Na końcu i tak wszystkie decyzje podejmuje człowiek, który jest gotów podpalić wszystko w imię zachowania władzy. Wszyscy wiemy, że chodziło tylko o zasłonę dymną dla przykrycia swoich horrendalnych zaniedbań. Za jaką cenę! – dodał.

Trzaskowski stwierdził w nim również, że coraz więcej ludzi ma już dość tej władzy. – Władzy cynicznej i zepsutej. Władzy w całości oderwanej od rzeczywistości. Władzy całkowicie oderwanej od społeczeństwa – napisał prezydent Warszawy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński najpierw stwierdził, że atak na PiS będzie atakiem na Kościół i ostrzegał demonstrantów, że łamią prawo. Potem w Sejmie zaatakował opozycję, nazywając jej posłów przestępcami. Na łamach Faktu w zdecydowanych słowach odpowiedzieli mu Borys Budka i Władysław Kosiniak-Kamysz, liderzy partii opozycyjnych.

Po półrocznym poślizgu nowy program, zapowiedziany jeszcze za urzędowania wicepremier Jadwigi Emilewicz, wreszcie został uchwalony. Sejm przyjął projekt ustawy, który zakłada dopłaty dla czynszów dla osób, które ucierpiały finansowo przez pandemię. Do wzięcia będzie nawet 1500 zł miesięcznie. Kto i na jakich zasadach może liczyć na taką pomoc? Wyjaśniamy.

W czwartek w Gilowicach (woj. śląskie) doszło do tragedii. Rozpędzony hyundai wjechał w 36-letnią kobietę w ciąży i jej 3-letnią córeczkę. Wszystko działo się na oczach męża kobiety. Ciężarna zginęła na miejscu, a jej córka w stanie krytycznym trafiła do szpitala w Krakowie. W poniedziałek dziecko zmarło.

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. Z każdym dniem przybywa osób zakażonych koronawirusem, jak i ofiar COVID-19. Statystyki nie napawają optymizmem. Choć jedni przechodzą COVID-19 bezobjawowo, to dla innych ten przeciwnik jest trudny do pokonania. O swojej walce z koronawirusem opowiedział ks. Józef Hałabis, proboszcz parafii w Księżomierzy (woj. lubelskie).

Córka prezydenta Andrzeja Dudy dotąd milczała w sprawie aborcji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który rozsierdził dziesiątki tysięcy kobiet. W końcu wydała oświadczenia. Jak zaznaczyła, nie wypowiada się publicznie, postanowiła jednak zrobić wyjątek. Co napisała?

Rząd uspokaja Polaków, że nie zabraknie łóżek dla chorych w szpitalach. Tymczasem ratownicy i lekarze, którzy na co dzień zmagają się z epidemią, są u kresu sił. Maciej, kierowca jednej ze śląskich karetek, przez 8 godzin woził pacjenta od szpitala do szpitala i odsyłano go z kwitkiem. Jego relacja z frontu walki z koronawirusem jest wstrząsająca…

Michał Wiśniewski podzielił się z fanami swoim najnowszym utworem. Premiera piosenki „Prezes” miała miejsce 27 października. Lider Ich Troje sam przyznaje, że tekst jest brzydki i chamski. „Ma ukazać frustrację zwykłego porządnego człowieka na totalną obłudę układów społeczno-politycznych wszystkich maści” – pisze Wiśniewski. Kim jest tytułowy „Prezes” z utworu? Internauci nie mają wątpliwości.

W całym kraju od niemal tygodnia trwają protesty, w których Polacy wyrażają swoje niezadowolenie spowodowane ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Agata i Kinga Duda do tej pory nie wypowiedziały się w tym temacie. Kabareciarze z Ani Mru Mru podsumowali zachowanie pierwszej damy i córki Andrzeja Dudy wymownym memem.

Nie żyje bp Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Duchowny odszedł w wieku 62 lat w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie).

Pani Albina Baziak (68 l.) z Witkowa na Dolnym Śląsku od 13 lat wychowuje swojego prawnuczka cierpiącego na ciężką postać porażenia mózgowego i padaczkę. Michaś nie mówi, ledwo widzi, jest dzieckiem leżącym, nie może utrzymać nawet głowy. Mimo to ma w sobie wolę życia, którą każdego dnia próbuje podtrzymać w nim prababcia.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*