Kolejny dzień protestów. Morawiecki zaapelował do uczestników manifestacji. Relacja na żywo!

To już 8 dzień od kiedy ludzie wyszli na ulice. Mimo zakazów związanych z koronawirusem, we wszystkich miastach w Polsce tłumy rozgniewanych kobiet spacerują wyrażając przy tym swój sprzeciw. Chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który ponad tydzień temu zerwał zawarty w 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny. Kobiety żądają zmiany i buntują się przeciwko jednym z najsurowszych przepisów aborcyjnych w Unii Europejskiej. Tymczasem w trakcie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, m.in., że „Niech gniew skupia się na mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć”.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (tzw. przesłanka embriopatologiczna), jest niezgodna z Konstytucją RP.

Od razu po werdykcie Trybunału w całej Polsce zagrzmiało. Na ulice wyszły tysiące kobiet, które wyraził swój sprzeciw wobec decyzji organu. W stolicy okupowane były Sejm, siedziba premiera, siedziba PiS, czy choćby żoliborska willa Jarosława Kaczyńskiego. Porządku pilnuje policja, która w ostatnim czasie stoi również na straży kościołów. To efekt protestów, które przeniosły się również do świątyń oraz orędzia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który apelował o czynną obronę kościołów i walkę z protestującymi.

29 października rozpoczął się kolejny dzień ogólnopolskich protestów. Manifestacje odbywają się w całym kraju. Rozpoczynamy (RELACJĘ NA ŻYWO).

 13:22  Premier odniósł się też do protestów i do gniewu osób manifestujących czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. – Niech gniew skupia się na mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć – zaapelował Mateusz Morawiecki do uczestników wielotysięcznych marszów. Po chwili doprecyzował, że osobami, które mają najbardziej ucierpieć na protestach są osoby starsze – stwierdził dobitnie premier Mateusz Morawieck i.  

 13:14  Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że najważniejsze jest „zduszenie drugiej fali koronawirusa”. – Szpitale tymczasowe zapewnią dodatkowe 10 tysięcy łóżek – przyznał. Natomiast Michał Dworczyk dodał: „Na Stadionie Narodowym otwieramy pierwszy szpital tymczasowy; docelowo będzie w nim 1200 łóżek”.

 13:00  W trakcie konferencji prasowej z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, poinformowano o kolejnych decyzjach rządu. – Wirusa najlepiej powstrzymać przez odpowiednie zachowanie społeczne. Nie chcemy zamykać gospodarki – poinformował premier . 

 12:10  Na godzinę 12.30 zaplanowano konferencję prasową, w której udział wezmą: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski oraz Michał Dworczyk i dr n. med. Artur Zaczyński. W jej trakcie zostaną podane do publicznej wiadomości kolejne decyzje związane z epidemią koronawirusa. Przypominamy, że w czwartek Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 20 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń. Ostatniej doby zmarło 301 osób .  Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo z konferencji na stronie Fakt24 na Facebooku

 11:35  Robert Biedroń, lider Wiosny, na konferencji w Sejmie poinformował, że w przyszłym tygodniu w Polsce „rozpoczyna się wielka akcja obywatelska, pozarządowa, zbiórki podpisów pod projektem ustawy o przerywaniu ciąży”. W mediach społecznościowych dodał: „Pora w końcu skończyć z piekłem kobiet. Pora wprowadzić europejskie standardy cywilizacyjne do naszego kraju. Pora, żeby Polki miały takie same prawa jak inne Europejki” . 

 11:00  W sprawie ulicznych demonstracji wypowiedział się też Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie zgadzam się na profanowanie kościołów i zakłócania możliwości modlitwy, kultu religijnego, uczestnictwa we mszy świętej. Nie popieram tej formy protestów, m.in. brutalnych, wtargnięć do świątyni czy agresji – wyznał w TVN24 szef PSL . 

 10:30  Proboszcz z Czernikowa w woj. kujawsko-pomorskim groził w środę uczestnikom manifestacji. Wybiegł do nich z plebanii i groził bonią palną! Gdy policjanci przeszukali jego lokum, dokonali zdumiewającego odkrycia. Okazało się, że duchowny posiada cały arsenał broni! W czwartek zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty. Więcej czytaj   TUTAJ   . 

 10:00  W czwartek protesty będą kontynuowane w całej Polsce. Organizatorzy przygotowali kompletny „rozkład jazdy”. Zapowiadają, że w Warszawie zgomadzą się tłumnie w dwóch miejscach: pod siedzibą TVP na Woronicza i na Nowym Świecie .  

 9:30  W rozmowie na antenie Radia Wnet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniała, że troska o polskie rodziny, osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne „była, jest i będzie” priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości .  – Zawsze mówiliśmy, że ochrona życia od poczęcia aż do śmierci jest istotna.

 9:05  W środę Szymon Hołownia przyznał w jednym z wywiadów, że jest oburzony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. – Czujemy gniew, natomiast musimy bardzo pilnować, żeby ten gniew nie przeszedł w nienawiść albo agresję, bo to jest dodawanie paliwa tym, którzy dzisiaj stoją po drugiej stronie i są naszymi – nie wrogami, ale przeciwnikami, bo się z nimi w fundamentalny sposób nie zgadzamy – powiedział. Jego słowa wzbudziły sprzeciw organizatorów protestów i wielu zwolenników manifestacji. W odpowiedzi swoje zdanie w mediach społecznościowych wyraził też pisarz Wojciech. Engelking.

 8:30  Do trwających od tygodnia protest odniósł się prezydent Andrzej Duda. – To, że grupa ludzi wychodzi na ulice i żąda w Polsce rewolucji, to jeszcze nie znaczy, że należy temu ulegać, zwłaszcza, jeżeli to się dzieje wbrew prawu. W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach, a nie kryteria uliczne – powiedział m.in. w rozmowie w RMF FM.

Źródło: Media

Ten niepozorny owad stał się w ostatnim czasie prawdziwą zmorą dla Dolnoślązaków. Wtyk amerykański – bo o nim mowa – wciska się do domów, by przetrwać nadchodzącą zimę. I może nie jest najbardziej krwiożerczym stworzeniem na ziemi, ale ma jedną paskudną cechę – przestraszony, okropnie śmierdzi.

Izabela Janachowska (34 l.) zwykle bryluje na czerwonych dywanach wystrojona od stóp do głów w piękne suknie, zdobną biżuterię i eleganckie szpilki. A gdy nie błyszczy w świetle reflektorów, stawia na wygodny dres i sportowe obuwie. Jednak jak się okazuje, nawet w codziennym wydaniu prezentuje się iście luksusowo!

W tej historii jest aż za dużo zbiegów okoliczności! W miejscowości Przystajń (woj. śląskie) zderzyły się ze sobą dwa samochody osobowe marki audi, za których kierownicami siedzieli… pijani kierowcy. To jednak nie koniec podobieństw.

Epidemia koronawirusa w Polsce rozszalała się na dobre i każdego dnia w naszym kraju odnotowywanych jest po kilkanaście tysięcy nowych zakażeń tym groźnym patogenem. Niestety, wiąże się też z dużą liczbą zgonów. Jak przekazało właśnie Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono kolejnych 16 300 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. To kolejny rekord! Z powodu COVID-19 życie straciły natomiast 132 osoby.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zakazuje tzw. aborcji eugenicznej, jest przygotowane do publikacji. Nastąpi to najpóźniej 2 listopada – wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Formalne ogłoszenie orzeczenia jest warunkiem jego wejścia w życie. Ale już wcześniej zdarzało się, że wyroki TK były publikowane ze sporym opóźnieniem lub wcale.

Rosnąca w zastraszającym tempie ilość zakażeń koronawirusem w Polsce i na świecie to dla tzw. antycovidowców wciąż niewystarczający dowód na istnienie pandemii. Jeden z takich niedowiarków sterroryzował ludzi spacerujących w Arturówku w Łodzi. Uzbrojony w kij mężczyzna ściągał spacerowiczom maseczki z twarzy i wymierzał razy po ciele. Traf chciał, że na jego drodze stanął strażnik miejski, który szybko spacyfikował napastnika…

Premier Morawiecki zabrał głos w sprawie narastających w całej Polsce protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. – We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia; sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem – powiedział premier. – Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia – dodał.

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią zostały objęte programem wsparcia – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział między innymi zwolnienie przedsiębiorców ze składki ZUS za listopad i bezzwrotne dotacje dla najmniejszych firm.

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. Z każdym dniem przybywa osób zakażonych koronawirusem, jak i ofiar COVID-19. Statystyki nie napawają optymizmem. Choć jedni przechodzą COVID-19 bezobjawowo, to dla innych ten przeciwnik jest trudny do pokonania. O swojej walce z koronawirusem opowiedział ks. Józef Hałabis, proboszcz parafii w Księżomierzy (woj. lubelskie).

Nie milkną echa czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Polacy od kilku dni tłumnie protestują na ulicach w różnych częściach kraju. Swój bunt i niezadowolenie manifestują także w mediach społecznościowych. Do protestu w sieci dołączyła się m.in. Agnieszka Chylińska, która podkreśla, że jest osobą wierzącą i nie usunęłaby chorego dziecka. Zdradziła, przeciwko czemu protestuje.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Więcej postów