Sondaż Kantar: Spadek poparcia dla PiS. Rośnie wynik ruchu Hołowni

Tak słabego wyniku PiS nie miało od wyborów parlamentarnych w 2015 r. – stwierdza „Gazeta Wyborcza” publikując wyniki najnowszego sondażu Kantar. Partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi, ale jej poparcie spadło do poziomu odnotowywanego przez Koalicję Obywatelską.

Sondaż telefoniczny Kantar wykonano na próbie tysiąca osób w dniach 26-27 października, czyli po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, ale jeszcze przed oświadczeniem Jarosława Kaczyńskiego na ten temat.

Rano „Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki dotyczące opinii Polaków na temat samego wyroku TK i trwających protestach po jego ogłoszeniu.  Respondenci w większości ocenili orzeczenie negatywnie, ich oceny o samych demonstracjach były podzielone  .

Dlaczego na ogłoszenie wyroku zdecydowano się właśnie teraz? Ponad połowa badanych (66 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że „postanowiono specjalnie wrzucić trudny temat, by odciągnąć uwagę od spraw niewygodnych dla rządzących”. Co piąty pytany (20 proc.) uznał, że „po prostu Zjednoczona Prawica konsekwentnie realizuje kolejny punkt ze swojego programu”. Pozostali (14 proc.) udzielili odpowiedzi „nie wiem”.

W sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość zdobywa  26 proc.  poparcia. „GW” zaznacza, że to prawdopodobnie efekt wyroku TK i dodaje: tak słabego wyniku ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie miało od wyborów parlamentarnych w 2015 r. Przypomina, że ostatnie badania Kantar dawały PiS 36-39 proc.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem  24 proc . Na ostatnim stopniu podium znalazła się Polska 2050, czyli ruch Szymona Hołowni popierany przez  18 proc.  badanych. W jego przypadku to duży wzrost poparcia.

Na kolejnych miejscach uplasowała się: Konfederacja oraz Lewica z poparciem po  8 proc. , a następnie Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz’15 z wynikiem  3 proc. 

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*