Ukraina zakazała wjazdu dwóm węgierskim urzędnikom. Jest komentarz Budapesztu

Minister spraw zagranicznych Węgier nazwał wydanie przez Kijów zakazu wjazdu na Ukrainę dwóm wysokim rangą węgierskim urzędnikom „godnym pożałowania i bezsensownym”.

Jak podaje Deutsche Welle, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że Ukraina zakazała wjazdu dwóm wysokim urzędnikom z Węgier z powodu agitacji wyborczej na Zakarpaciu podczas niedawnych wyborów samorządowych. Kułeba zapowiedział wydanie podobnych zakazów dla kilku innych Węgrów, którzy mieli „wtrącać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy” podczas kampanii wyborczej. We wtorek skomentował to szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

W wideo zamieszczonym na Facebooku Szijjarto nazwał decyzję strony ukraińskiej „godną pożałowania i bezsensowną”. Minister dodawał, że Budapeszt nie otrzymał jeszcze oficjalnego powiadomienia o zakazie wjazdu dwóch węgierskich urzędników.

Według szefa węgierskiej dyplomacji Ukraina zrobiła „nieprzyjazne kroki” wobec Węgier  wzywając do swojego MSZ ambasadora Węgier   oraz wydając zakazy wjazdu węgierskim urzędnikom. „Ukraina wysyła tym samym sygnał (…), że odrzuca wsparcie Węgier dla swojej euroatlantyckiej integracji” – powiedział Szijjarto. Minister pogratulował również węgierskim kandydatom zwycięstwa w wyborach samorządowych na Ukrainie.

Jak    podawaliśmy  , w niedzielę rano, czyli w dniu w którym na Ukrainie odbywało się głosowanie w wyborach samorządowych, na facebookowym profilu Pétera Szijjártó    pojawił się wpis  , w którym szef węgierskiej dyplomacji tłumaczył, dlaczego Węgrzy z obwodu zakarpackiego powinni głosować na węgierskie ugrupowanie Partię Węgrów Ukrainy – Towarzystwo Kultury Węgierskiej Zakarpacia. Agitacja węgierskiego ministra tak bardzo oburzyła władze w Kijowie, że jeszcze w niedzielę    Budapesztowi zarzucono   iż „zuchwale potwierdził swoje bezpośrednie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy” i  „zadał podstępny cios konsekwentnym dążeniom Ukrainy do konstruktywnego rozwiązania problemów w stosunkach ukraińsko-węgierskich”.  Do MSZ Ukrainy wezwano ambasadora Węgier i wręczono mu notę protestacyjną  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*