Gdzie zaraził się Andrzej Duda? Kogo mógł zakazić? Miał bardzo dużo spotkań

Rzecznik SOP w rozmowie z money.pl nie potwierdza doniesień, jakoby prezydent Andrzej Duda miał zarazić się koronawirusem od ochraniających go funkcjonariuszy. Zapewnia, że SOP monitoruje spotkania Dudy i członków rządu. W takim razie, gdzie mógł zarazić Andrzej Duda? W piątek, w dniu kiedy prezydent miał wykonany test na koronawirusa, odbył kilka spotkań i miał kontakt z kilkudziesięcioma osobami.

Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem – poinformował rzecznik prezydenta. Dodał, że wielu pracowników kancelarii prezydenta udało się na kwarantannę.

 Zakażenie z SOP? 

RMF FM podało, że z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent mógł zarazić się od funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. 

– Widziałem informacje, jakoby prezydent miał się zarazić od funkcjonariusza SOP. Nie potwierdzam, tego po prostu nie wiemy – mówi w rozmowie z money.pl rzecznik tej formacji, ppłk Bogusław Piórkowski. – Nasi funkcjonariusze są kierowani na kwarantannę, izolację, badania. Procedury są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, o naszych wewnętrznych nie mogę mówić. Stosujemy się głównie do zaleceń GIS – dodaje Piórkowski.

Jednocześnie zapewnia, że SOP realizuje swoje ustawowe obowiązki i zapewnia ochronę m.in. prezydenta.

 Liczne kontakty prezydenta 

W obliczu doniesień o zakażeniu prezydenta szczególną uwagę budzą piątkowe spotkania Andrzeja Dudy –pojawił się na przykład na budowie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Był tam w towarzystwie m.in. Mariusza Kamińskiego (ministra spraw wewnętrznych), Michała Dworczyka (szefa kancelarii premiera), Pawła Solocha (szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego).

Obecni byli także dr Artur Zaczyński ze szpitala MSWiA (koordynuje tę tymczasową placówkę) oraz Włodzimierz Dola (prezes spółki PL.2012 zarządzającej stadionem). Nie wiadomo, z kim spotykali się później i czy mogli poszerzyć listę osób zakażonych.

Rzecznik SOP podkreśla, że nie może mówić o tym, kto i kiedy się z kim spotykał. – Zapewniam jednak, że monitorujemy spotkania i sytuację – dodał ppłk Piórkowski.

Przed wizytacją na stadionie, Andrzej Duda spotkał się też z Igą Świątek. Andrzej Duda odznaczył tenisistkę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Uhonorował również ojca Igi Świątek, Tomasza Świątka, który z rąk prezydenta odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Ponadto prezydent Duda spotkał się tego dnia między innymi ze sztabem szkoleniowym tenisistki. Na tym wydarzeniu obecny był także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Pozował on między innymi z Igą Świątek, jej ojcem i prezydentem do zdjęć.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że “tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta”. 

– Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie – zapewnił. Poinformował także, że “tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta”.

 Prezydent bezobjawowy 

W radiowej “Trójce” natomiast minister przekazał, że wynik testu Andrzej Duda otrzymał w piątek późnym wieczorem.

– Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze. Można go uznać za przypadek bezobjawowy, to znaczy te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują – wyjaśniał Szczerski. Jak podkreślił szef gabinetu prezydenta, Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia. – Nie było objawów – powiedział. Przekazał również, że rozmawiał z prezydentem w piątek około północy.

– Czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie – zaznaczył. Dodał, że dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem.

– Ale to jest decyzja już nie administracyjna kancelarii prezydenta tylko decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych – przekazał Szczerski.

 Budowa szpitala na Narodowym niezagrożona 

O zakażeniu prezydenta mówił w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki – ocenił. Kraska odniósł się też do piątkowej wizyty prezydenta na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem budowa szpitala tymczasowego, która ma tam miejsce, nie jest zagrożona.

– Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona – powiedział.

Pisali listy, nawet do papieża. W końcu wyszli na ulicę w proteście przeciwko – jak mówią – zaporowym cenom pochówku na miejscowym cmentarzu. Nie pomogło. – Nie pozostało nam nic innego jak wejść na stronę sądową – mówią mieszkańcy Brzezin.

Gdy znudzony romansem żonaty mężczyzna porzuca kochankę, a następnie z podkulonym ogonem wraca do żony i dzieci, musi się liczyć z konsekwencjami. Ta kobieta zdradziła czułą tajemnicę męskości swojego ekskochanka.

Maja Bohosiewicz poddała się testowi na koronawirusa. Cały proces pobrania wymazu pokazała na nagraniu, które opublikowała na Instagramie. Wygląda na to, że było to dla niej nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ aktorka bardzo się krzywiła, kiedy lekarz wkładał jej patyczek do nosa. Bohosiewicz od razu podzieliła się z fanami informacją o wyniku testu.

Z dnia na dzień liczba zakażonych koronawirusem rośnie w zastraszającym tempie. W czwartek padł kolejny rekord. MZ poinformowało o 12 107 nowych osobach zakażonych, natomiast 168 zmarło. Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że udaje się na kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Dodał, że czuje się dobrze. – Tak jak każda osoba, która ma kontakt z osobą, która jest zarażona idę na kwarantannę – wyznał Müller w telewizji wPolsce.pl. Przy okazji zaprzeczył, by w związku z tym premier Mateusz Morawiecki też udał się na kwarantannę.

Koronawirus dopadł także Radosława Majdana (48 l.). Były bramkarz od kilku dni przebywa w szpitalu. Jak się dziś czuje? Po kilku dniach milczeni, mąż Małgorzaty Rozenek (42 l.) w końcu zabrał głos w sprawie swojego zdrowia. I pokazał zaniepokojonym fanom zdjęcie ze szpitalnego łóżka, pod którym trwa gorąca dyskusja.

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest naprawdę trudna. Każdego dnia potwierdzane są tysiące nowych zakażeń koronawirusem, a szpitale wręcz pękają w szwach. Tymczasem wciąż nie brakuje “koronasceptyków”, którzy twierdzą, że COVID-19 nie istnieje. Jeden z nich opublikował w sieci film pokazujący puste karetki podjeżdżające pod szpital zakaźny w Poznaniu. – Takich idiotów należy karać – komentuje ostro prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Do niecodziennej sytuacji doszło w kanadyjskim Calmar. Andrew Burke poprawnie wytypował zwycięskie liczby i zgarnął główną nagrodę w loterii Lotto 6/49. Kanadyjczyk wygrał 5 milionów dolarów. Mężczyna musi się podzielić wygraną z… samym sobą, gdyż omyłkowo kupił dwa identyczne, zwycięskie losy.

Była sobotnia msza w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Nabożeństwo odprawiał sam proboszcz ks. Mirosław Ładniak. W pewnym momencie zadzwonił telefon duchownego. W końcu ksiądz przeprosił wiernych i odebrał telefon. W słuchawce usłyszał przerażającą wiadomość. Po chwili duchowny złożył ornat i przekazał niepokojącą informację swoim wiernym. Teraz ks. Ładniak znów musi się tłumaczyć.

Każdy wędkarz marzy o spektakularnym sukcesie i złowieniu ryby giganta. Tak, by inni zazdrościli mu zdobyczy. Niemal dwa tygodnie temu jeden z pasjonatów wędkarstwa przecierał oczy ze zdumienia, gdy zobaczył, co chwyciło przynętę. Aż bał się wyciągnąć wędkę z wody. Takiego połowu się nie spodziewał. Nagrał filmik i wrzucił go do sieci.

Byli kochającym się i zgodnym małżeństwem. Spędzili razem ponad 30 lat, doczekali się piątki dzieci. Ich wielkie uczucie przerwała śmierć. Pod koniec lutego zmarł znakomity aktor Paweł Królikowski (†58 l.). Jego żona Małgorzata Ostrowska-Królikowska świętuje dzisiaj 56. urodziny. Pierwsze urodziny bez męża…

FAKT.PL

Więcej postów