Premier Mateusz Morawiecki: grozi nam trzecia fala koronawirusa

Rośnie liczba zakażonych, więc rząd zakłada najgorsze scenariusze jeśli chodzi o pandemię. – Być może grozi nam trzecia fala koronawirusa – ostrzegł premier Matusz Morawiecki podczas swojego przemówienia w Sejmie. – Jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

 Zależni od lekarstwa i szczepionki  

Premier wśród najważniejszych zasad walki z epidemią koronawirusa wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń. Ocenił, że na tle innych dużych krajów europejskich strategia polskiego rządu okazuje się „skuteczna” i – jak dodał – ta strategia będzie utrzymana.

W Polsce wykryto dziś 10 040 nowych zakażeń. Na tle innych państw to rzeczywiście nie dużo, ale… równocześnie wciąż wykonujemy bardzo mało testów – teraz ok. 50 tys. dziennie. Zachodzi więc podejrzenie, że wielu lekkich i bezobjawowych przypadków infekcji nie rejestrujemy i to dlatego tak dobrze wypadamy statystykach.

– Mamy do czynienia dzisiaj z bardzo groźnym zjawiskiem – z drugą falą, i trzeba powiedzieć to tutaj również, że być może grozi nam trzecia fala, ponieważ zależni jesteśmy od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo bądź szczepionka na COVID-19 – powiedział szef rządu.

 Najgorsze scenariusze 

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd zakłada najgorsze scenariusze. – Dlatego będziemy tworzyć taki system szpitalnej dostępności łóżek dla (chorych na) COVID-19, żeby nie spotkało nas to, co spotkało Europę Zachodnią – powiedział premier.

Dodał, że chodzi o uniknięcie decyzji o nieleczeniu pacjentów powyżej pewnego wieku.

 Nowy rekord zachorowań 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 21 października o kolejnych 10 tys. 40 przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku trwania pandemii. Zmarło też 130 kolejnych osób. Tym samym łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wyniosła 202 tys. 579 osób, z czego 3 tys. 851 zmarło.

Rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej ostrzegał, że jeżeli nie będziemy odpowiedzialni i nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum, to w niedługim czasie będziemy mieć 15-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Zaapelował po raz kolejny o odpowiedzialność.

Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

Premier wśród najważniejszych zasad walki z epidemią koronawirusa wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń.

– Zależni jesteśmy od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo bądź szczepionka na COVID-19 – powiedział szef rządu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!