Po dwóch tygodniach epidemii PiS ostro traci poparcie!

PiS nadal jest liderem, ale stracił aż 5,5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu. Gdyby dziś odbyły się wybory, straciłby większość w Sejmie. Partię rządzącą goni Platforma Obywatelska. Poza Sejmem znalazłaby się Koalicja Polska – wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, wzięłoby w nich udział 48,5 proc. respondentów. Zdecydowanych na pójście do urn było tylko 34 proc. badanych, a 14,5 proc. odpowiedziało „raczej tak” – wynika z badania IBRiS dla WP.pl.

W głosowaniu nie wzięłoby udziału 47,8 proc. respondentów, z czego aż 31,6 proc. zdecydowanie nie poszłoby do urn.Tylko 3,7 proc. powiedziało, że „nie wie”, czy poszłoby na głosowanie.

W nowym sondażu najwięcej straciło Prawo i Sprawiedliwość. Dwa tygodnie temu partia miała 41,6 proc. poparcia, teraz ma zaledwie 36,1. To oznacza, że straciła 5,5 pkt procentowych i mogłaby nie mieć już większości w parlamencie. Na ten wynik prawdopodobnie wpływ miała pandemia koronawirusa, rosnąca liczba zakażonych osób, informacje o braku miejsc w szpitalach, zapaści w służbie zdrowia i wprowadzaniu przez rząd nowych obostrzeń.

 Platforma pnie się w górę 

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która zyskała w sondażu. W ciągu dwóch tygodni odrobiła 6 pkt procentowych do PiS i ma poparcie 28,2 proc. badanych.

Niewielki wzrost zaliczył ruch Szymona Hołowni. Miesiąc temu Polska 2050 miała 11 proc. poparcia, a dwa tygodnie temu spadła do poziomu 9 proc. Teraz tworzące się ugrupowanie cieszy się zaufaniem 9,4 proc. respondentów.

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, do Sejmu weszłaby Konfederacja z wynikiem 7,8 proc. oraz Lewica z poparciem 6,4 proc. Pod progiem wyborczym znalazłaby się Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15), którą popiera zaledwie 2,5 proc.Aż 9,6 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach.

 PiS traci na wsi 

Marcin Duma, szef IBRiS zwraca uwagę, że taki wynik związany jest z mocnym spadkiem deklarowanej frekwencji w wyborach „z poziomu mocno powyżej 50 proc. do 48 proc. deklarowanego udziału”.

Zdaniem eksperta, PiS stracił poparcie wśród kobiet, utrzymując je wśród mężczyzn. „Wśród grup wiekowych partia rządząca traci najmocniej wśród 30- i 40-latków. Znacznie niższe jest także jej poparcie na wsi i wśród osób z wykształceniem podstawowym/zawodowym” – napisał Duma na Twitterze.

Badanie zostało przeprowadzone 16 października 2020 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

Eksperci uważają, że poparcie dla PiS spada z powodu pandemii koronawirusa.

Gdyby wybory odbyły się dziś, w Sejmie nie znalazłaby się Koalicja Polska.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*