MEM: Iran i USA podpiszą umowę o wymianie więźniów jeszcze przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi

Iran i Stany Zjednoczone zawrą nowe porozumienie w sprawie wymiany więźniów przed wyborami prezydenckimi w USA zaplanowanymi na listopad – poinformował w piątek Middle East Monitor.

Jak poinformował portal  Middle East Monitor  , Stany Zjednoczone i Iran mają jeszcze przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA, podpisać nową umowę w sprawie wymiany więźniów.

Umowa ma rzekomo objąć również uwolnienie 7 miliardów dolarów zamrożonych funduszy Iranu.

Zobacz też:  Szef amerykańskiej dyplomacji porównał Iran do III Rzeszy  

Umowa oznaczałaby uwolnienie obywateli USA pochodzenia irańskiego Morada Tahbaza i Siamaka Namaziego, a także Baqira Namaziego i jego syna, którzy zostali zatrzymani przez władze Iranu pod zarzutem szpiegostwa.

W zamian USA uwolni trzech Irańczyków, którzy zostali aresztowani w Tajlandii podczas prowadzenia operacji przeciwko Izraelowi. Sam Donald Trump ma twierdzić, że porozumienie z Iranem jest bardzo bliskie, do samej wymiany więźniów mogłoby dojść miesiąc po wyborach.

Jednak wśród elity politycznej Iranu panuje podział na temat wyborów w USA i ich wyniku, a niektórzy uważają, że rozmowy prowadzone z ewentualną administracją Joe Bidena byłyby znacznie łatwiejsze.

  Już w maju  , rząd Iranu miał złożyć Stanom Zjednoczonym propozycję wymiany więźniów. Taką informację ujawnił rzecznik rządu Ali Rabiei.

„Jesteśmy gotowi na wymianę więźniów irańskich i amerykańskich, chcemy przedyskutować tę kwestię, ale Amerykanie jeszcze nie odpowiedzieli” – informował rzecznik prasowy Rabiei. „Martwimy się o bezpieczeństwo i zdrowie Irańczyków przebywających w więzieniu. Amerykę ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo Irańczyków w związku z wybuchem pandemii nowego koronawirusa” – poinformował w rozmowie z mediami.

Stany Zjednoczone i Iran ostatni raz wymieniły więźniów w 2019 roku, studenta Xiyue Wanga, którego władze Iranu zatrzymały na trzy lata pod zarzutem szpiegowania. Z kolei Stany Zjednoczone zatrzymały irańskiego naukowca Massouda Soleimaniego, który został oskarżony o naruszenie nałożonych na Iran sankcji.

Zobacz też:  Władze Afganistanu zarzucają irańskim pogranicznikom topienie migrantów – irańska dyplomacja zaprzecza  

Kresy.pl/Middle East Monitor

FAKT.PL

Więcej postów