Rumunia odbiera pierwsze 36 transporterów opancerzonych Piranha V

Według zapowiedzi ministra obrony Rumunii, pierwsza partia kołowych transporterów opancerzonych Piranha V 8×8 miała wkrótce trafić do rumuńskich żołnierzy. Rumunia chce pozyskać łącznie ponad 220 takich wozów, z czego większość zostanie zbudowana w kraju.

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu na swoim oficjalnym profilu społecznościowym rumuński minister obrony, Nicolae Ionel Ciucă, w ciągu kilku dni pierwsza partia kołowych wozów opancerzonych Piranha V, licząca 36 maszyn, zostanie dostarczona rumuńskiej armii. Mają trafić do tzw. Czerwonych Skorpionów z Krajowej, czyli 26. batalionu piechoty rumuńskiej wielonarodowej brygady „Poludnie-Wschód”. Wcześniej pojazdy miały przejść testy kwalifikacyjne w zakładach produkcyjnych w Bukareszcie.

Strona rumuńska już wcześniej deklarowała, że jeszcze w tym roku rumuńscy żołnierze mają otrzymać pierwszą partię 36 wozów bojowych Piranha V 8×8, przy czym 6 zostanie zmontowanych w rodzimych zakładach Uzina Mecanică București (UMB) na zasadzie transferu technologii. Pozostałe wozy również będą produkowane w Rumunii, ale nie podano wówczas, kiedy mają trafić na stan armii Rumunii. Co ważne, większość wozów ma zostać zbudowana na licencji General Dynamics European Land Systems przez Fabrykę Mechaniczną w Bukareszcie.  W 2018 roku Rumuni podpisali kontrakt wart ponad 895 mln euro na pozyskanie łącznie 227 wozów Piranha V  . Ponadto, kontrakt zakłada utworzenie lokalnego centrum obsługowego wozów zbudowanych w Rumunii, a producent pomoże w szkoleniu załóg.

Ciucă wyraził przekonanie, że wozy Piranha V przejdą testy operacyjne i bardzo dobrze zintegrują się z rumuńskimi wojskami lądowymi, które bardzo potrzebują „wozu, które zapewni im mobilność, większą siłę ognia, ale także zwiększoną ochronę podczas wykonywania zadań”. Dodał, że wszystkie kolejne wozy będą produkowane i serwisowane w Rumunii.

Rumuński minister przypomniał też, że w sierpniu br. z Portugalii przyleciały dwa pierwsze myśliwce F-16 z liczącej 5 sztuk partii, które utworzą pierwszą rumuńską wielozadaniową eksadrę lotniczą. Z kolei  we wrześniu Rumuni otrzymali pierwsze elementy amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot  . Ciucă zapewnił, że jeszcze przed końcem roku Rumunia otrzyma dwa kolejne F-16 i ponad 200 różnych ciężarówek wojskowych. Z kolei  na początku 2021 roku dotrzeć mają pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS  . Minister podkreślił, że zakupy te mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie państwu suwerenności, bezpieczeństwa, jedności i integralności terytorialnej.

„Osiągniemy ten cel tylko wówczas, jeśli rozwiniemy te rodzaje sił i zdolności, które umożliwią nam zbrojną odpowiedź na jakąkolwiek możliwą agresję” – powiedział Ciucă. Zaznaczył, że rumuńskie bezpieczeństwo opiera się na członkostwie w NATO i UE oraz partnerstwie strategicznym z USA, „ale przede wszystkim mamy obowiązek polegania na sobie”.

W poniedziałek 5 października br. Ciucă wspólnie z szefem sztabu wziął udział w finalizacji fazy odbioru pierwszej partii kołowych transporterów opancerzonych piechoty 8×8 Piranha V w Zakładzie Mechanicznym w Bukareszcie, będącą własnością państwa. Zgodnie z planem, zostanie tam zbudowanych 197 pojazdów opancerzonych Piranha V.

Rumunia zamierza w ramach specjalnego programu wyposażyć duże oddziały i jednostki manewrujące oraz wsparcia bojowego i logistycznego w taktyczne wozy zapewniające żołnierzom mobilność w strefie operacji oraz wsparcie bojowe prowadzonych działań. Do tego celu mają służyć wozy opancerzone Piranha V.

Według ukraińskiego serwisu „Defense Express”, odbiór pierwszych, wyprodukowanych co najmniej w zdecydowanej większości jeszcze w Szwajcarii wozów, nastąpił z 20-miesięcznym opóźnieniem. Powodem były problemy ze zintegrowaniem izraelskiego systemu uzbrojenia z tymi wozami w wersji rumuńskiej.

Użytkownikami pojazdów Piranha V są również Hiszpanie, którzy docelowo chcą pozyskać od 300 do 400 wozów tego typu, a także Monako oraz Dania, które łącznie ma otrzymać ponad 300 pojazdów.

Wozy te zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2010 roku. W porównaniu z poprzednimi wersjami, Piranha V posiada większy stopień ochrony, większą pojemność wewnętrzną oraz zwiększoną mobilność. Może zostać wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia w wersji załogowej lub bezzałogowej, m.in. z armatami automatycznymi.

FAKT.PL

Więcej postów