“Piątka dla zwierząt” z dużymi poprawkami. Kaczyński nie będzie zadowolony

Senat przegłosował wraz z poprawkami nowelę ustawy o ochronie zwierząt, tak zwaną piątkę dla zwierząt. Przyjęto poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. To sporo później niż chciał Jarosław Kaczyński. Ale jego zdania nie poparli nawet wszyscy politycy PiS.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76, przeciw 11, wstrzymało się 10 osób. Teraz nowela wraz z poprawkami wróci do Sejmu. Wcześniej Senat odrzucił wniosek o odrzucenie w całości noweli ustawy. Za odrzuceniem głosowało 24, przeciw 64, a wstrzymało się 9 osób. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Senat odrzucił również wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek. Za było 2 senatorów, przeciw 97, wstrzymała się 1 osoba.

 Hodowla na futra do 2023 roku 

Senat przyjął poprawkę wykreślającą z noweli o ochronie zwierząt ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, czyli rozwiązanie zaproponowane ostatnio przez rząd. Senatorowie przyjęli też inną poprawkę, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku.

Zgodnie z poprawką, podmiotom prowadzącym tę działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z wygaszenia ich działalności. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu. Za głosowało 50, przeciw 42, wstrzymało się 8 senatorów.

 Schroniska i mikroczipy 

Senatorowie poparli m.in. poprawki, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, a także poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy, o cele obronne. Przyjęta została też poprawka zgłoszona przez szefa senackiej komisji ustawodawczej senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, która wprowadza i określa minimalną wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze. Świadczenie to ma być nie niższe od środków przekazywanych na utrzymanie zwierzęcia przez służbę.

Kolejna przyjęta poprawka dotyczyła obowiązku czipowania zwierząt, zgodnie z którą psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu oznakowaniu za pomocą mikroczipa.

 Wojna w klubie PiS 

W klubie partii rządzącej wrzało. Do ostatniej chwili nie wiadomo było, jak zachowają się senaccy “buntownicy”. Na wszelki wypadek szef klubu Ryszard Terlecki przypomniał, że obowiązuje dyscyplina i kary za jej złamanie.

Wojna wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości toczyła się przede wszystkim o zakaz uboju rytualnego, który przynosi polskim producentom roczny zysk w wysokości ok. 6 mld złotych. Wszystko dzięki eksportowi m.in. do krajów arabskich.

Senatorowie, m.in. Jan Maria Jackowski (nie wziął udziału w głosowaniu nad odrzuceniem ustawy całości), Józef Łyczek, czy szef senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (wszyscy z PiS) przekonywali, że ustawa to bubel prawny, który zabije część działalności rolniczej, doprowadzi do upadku rodzinnych firm i wymusi konieczność wypłaty wielomiliardowych odszkodowań.

Wnieśli oni poprawkę, która kasowała z ustawy zakaz uboju rytualnego. – To jest najważniejsza poprawka, która decyduje o „być albo nie być” całej ustawy i polskiej wsi – mówił przed głosowaniami Łyczak.

Poprawka jednak przepadła. Poparło ją 19 osób, w tym 13 senatorów PiS.

Przepadł też wniosek senatorów PSL-Koalicji Polskiej, którzy chcieli odrzucenia projektu Kaczyńskiego w całości. 

 Protesty rolników 

Nowe przepisy budzą kontrowersje. Przed Sejmem we wtorek protestowali rolnicy przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. Protestujący mieli ze sobą transparenty: “Nie dla piątki Kaczyńskiego, bo zniszczy rolnika polskiego”, “Chcemy hodować w spokoju”, “Ani Stalin, ani Lenin nie wymyślił co PiS zmienił”.

Zgodnie z nimi hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku.

Senatorowie poparli m.in. poprawki, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, a także poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy, o cele obronne.

FAKT.PL

Więcej postów