Siły Powietrzne USA chcą jeszcze w tym roku rozpocząć prace nad dronem wykorzystującym system sztucznej inteligencji opracowywany w ramach programu Skyborg. Tymczasem co najmniej 13 firm będzie rywalizowało o swój udział w kontrakcie wartym setki milionów dolarów.
W ubiegłym tygodniu serwis „The Drive” poinformował, że kilkanaście firm otrzymało kontrakty w ramach programu dronów bojowych Skyborg, prowadzonemu przez Siły Powietrzne USA. Tym samym, co najmniej 13 firm będzie rywalizowało o swój udział w kontrakcie wartym łącznie setki milionów dolarów, pomagając opracowywać różne technologie, które mogą zostać wykorzystane przy budowie drona w typie „lojalnego skrzydłowego”.
Jak podano, Air Force Life Cycle Management Center (AFLCMC) przyznało 29 września już drugą partię w ramach kontraktu na niezdefiniowaną ilość w niezdefiniowanym czasie (IDIQ), które łącznie opiewają na 400 mln dol.
Wśród wybranych firm są m.in. AeroVironment Inc., Autonodyne LLC, BAE System Controls Inc., Blue Force Technologies Inc., Lockheed Martin Aeronautics Company, NextGen Aeronautics Inc., Wichita State University. Wcześniej podobne kontrakty otrzymały m.in. Boeing, Northrop Grumman, General Atomics oraz Kratos Unmanned Aerial Systems . Firmy te będą następnie konkurować o realizację przyszłych zamówień w ramach programu Skyborg Vanguard, wartych nawet 400 mln dolarów.
Celem włączenia w projekt wielu kontrahentów jest m.in. uzyskanie możliwe niskich kosztów produkcji takich bezzałogowców, które zgodnie z założeniem mają być na tyle tanie, żeby bez obaw wysyłać je na ryzykowane i trudne misje, licząc się z możliwością ich utraty.
Przyznane kontrakty są częścią SPEAD (Skyborg Prototyping, Experimentation and Autonomy Development), czyli komponentu Skyborg dotyczącego opracowania prototypu, prowadzenia eksperymentów i autonomiczności. Prace w tej sferze mają być kontynuowane do 2026 roku. Kontrakty dotyczą nie tylko prac nad prototypami, ale też dalszych eksperymentów i opracowania zdolności autonomicznych, w tym na drodze testów operacyjnych.
W międzyczasie trwają przygotowywania jest rozpoczęcia jeszcze w tym roku prac nad bezzałogowcem wykorzystującym technologie sztucznej inteligencji programu Skyborg.
Kolejnym ważnym etapem programu będzie opracowanie prototypu pojazdu latającego. Prace, według założeń Sił Powietrznych USA, mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Skyborg jest jednym z trzech programów Vanguard i należy do inicjatywy Air Force Science and Technology 2030. Skyborg ma być systemem autonomicznym, który umożliwi Siłom Powietrznym eksploatację i utrzymanie tanich dronów, działających w systemie roju, które mogą udaremnić akcje przeciwników szybkimi, zdecydowanymi działaniami.
Jeśli chodzi o autonomię, siły powietrzne chcą, aby Skyborg był w stanie samodzielnie wykonywać szeroki zakres zadań, od prostych rzeczy, takich jak start i lądowanie, po bardziej złożone funkcje, w tym dynamiczne podejmowanie niezależnych decyzji na podstawie różnych czynników sytuacyjnych lub z góry określonych celów. Drony Skyborg byłyby również w stanie działać w grupach połączonych w sieć z załogowymi statkami powietrznymi lub działać całkowicie swobodnie w trybie autonomicznym. Według informacji U.S. Aur Force, w tym przypadku drony miałyby dostarczać pilotom informacji pomagających im w podjęciu decyzji i poprawiających ich świadomość sytuacyjną, np. dane dotyczące celów naziemnych i powietrznych czy prezentowanie opcji ataku lub uniknięcia nieprzyjacielskiego samolotu.
Czytaj również: USA: udane testy bezzałogowca X-61A Gremlins [ VIDEO]
Początkowo, program Skyborg opisywany był jako system sztucznej inteligencji zdolny do wykorzystana na dwa sposoby. Pierwszym byłoby użycie w charakterze oprogramowania, „drugiego pilota” pomagającego człowiekowi pilotującemu maszynę poprzez zajmowanie się mniejszymi, ale ważnymi zadaniami, żeby pilot mógł skoncentrować się na pilotowaniu i walce. Wariant ten bywa porównywany do zastosowania „astrodroida” R2D2 w gwiezdnych myśliwcach X-Wing w filmach z serii „Gwiezdne Wojny”.
Ponadto, Skyborg jako system sztucznej inteligencji miałby też działać w roli „mózgu” dla pierwszych amerykańskich dronów bojowych, które towarzyszyłyby myśliwcowi załogowemu (tzw. lojalny skrzydłowy, „loyal wingman”). Takie bezzałogowce mogłyby działać np. jako przynęty w zasadzce, a także przenosić dodatkowe uzbrojenie i wykonywać wiele różnych innych zadań. Ponadto, drony mogłyby wykonywać misje obarczone dużym ryzykiem, jak np. zwalczanie systemów obrony powietrznej przeciwnika czy atakowanie silnie bronionych celów naziemnych, a także eskortowania bezzałogowych latających cystern, transportowców czy samolotów wczesnego ostrzegania. Według mediów, spośród dwóch koncepcji Skyborga, obecnie priorytet wydaje się mieć stworzenie drona sterowanego przez sztuczną inteligencję.
Czytaj więcej: Siły Powietrzne USA chcą wprowadzić drony Skyborg do 2023 r., mają zastąpić stare F-16 i MQ-9 [ VIDEO]
Jak informowaliśmy , że badacze z Sił Powietrznych USA projektują autonomiczny samolot mający wygrywać z załogowymi myśliwcami w walce powietrznej. Pierwsze próbne starcie ma obyć się w lipcu 2021 roku. Ponadto , siły powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały nowy film na temat opracowywanego programu Skyborg, sztucznej inteligencji, która ma umożliwić dronom wykonywanie dynamicznych decyzji w oparciu o zmieniające się warunki misji.
thedrive.com / Kresy.pl