Nie tylko sztab Dudy przerobił znaną piosenkę. Kto jeszcze?

Alleluja Andrzej Duda – choć te słowa mogą wydawać się niektórym bluźnierstwem, to nie są wymysłem dziennikarzy. Okazuje się bowiem, że podczas niedawnej kampanii wyborczej legendarny utwór Leonarda Cohena „Hallelujah” przerobiono tak, by w refrenie śpiewano o Andrzeju Dudzie. To jednak nie pierwsza, ani z pewnością nie ostatnia przeróbka arcydzieła Cohena.

Zacznijmy od przesłuchania wersji, która wywołała oburzenie internautów.

„Hallelujah” to utwór, który – według różnych źródeł – był przerabiany na około 250 sposobów. I mowa tu tylko o oficjalnych wersjach, bo nie sposób zliczyć aranżacji przygotowywanych na potrzeby przedstawień, konkursów, czy uroczystości rodzinno-religijnych. Najbardziej znaną polską wersją jest ta, przygotowana przez Macieja Zembatego, zaczynająca się od słów „Tajemny akord kiedyś brzmiał (…)” z refrenem, zawierającym tylko jedno powtarzające się słowo: Alleluja. Kto choć raz był na konkursie młodych talentów, ten prawdopodobnie kojarzy tę wersję.

 Maciej Zembaty „Alleluja” 

Jest ona dość spójna z oryginałem, stworzonym przez Leonarda Cohena i wydanym w 1984 roku na płycie „Various Positions”.

 Leonard Cohen „Hallelujah” 

Popularność tej piosenki przerosła najśmielsze oczekiwania twórcy, a pytania o częste jej przerabianie, nie raz powracały podczas wywiadów. Sam Cohen przyznał nawet kiedyś, że choć uważa swą piosenkę za dobrą, to przychyla się do wniosku pewnego recenzenta, który stwierdził, że… przydałoby się moratorium na używanie tej piosenki w filmach i programach telewizyjnych. Mówiąc wprost: „to dobra piosenka, ale zbyt wielu ludzi ją śpiewa”.

I choć Cohen zmarł w 2016 roku, to jego piosenka wciąż jest aranżowna przez kolejne osoby. I choć większość zmian jest uważana za akceptowalne, to trudno zrozumieć decyzję osób stojących za tym, że słowo „Alleluja” zmieniono na frazę „Andrzej Duda”. A przecież dziesiątki muzyków potrafiły coverować pieśń, nie urażając niczyich uczuć. Oto garść przykładów. Na koniec zostawiamy jedno z najciekawszych wykonań.

 Bon Jovi 

 Celine Dion 

 Alexandra Burke 

 Jeff Buckley  

 Mateusz Gędek 

 Edyta Górniak 

I na koniec: duchowny śpiewający dla młodożeńców. Warto przypomnieć, że duchowny to osobam, która potrafi śpiewać. Udowodnił to uczestnicząc w brytyjskiej edycji „Mam talent”.

 Ojciec Ray Kelly 

Alleluja Andrzej Duda – choć te słowa mogą wydawać się niektórym bluźnierstwem, to nie są wymysłem dziennikarzy.

Okazuje się bowiem, że podczas niedawnej kampanii wyborczej legendarny utwór Leonarda Cohena „Hallelujah” przerobiono tak, by w refrenie śpiewano o Andrzeju Dudzie.

To jednak nie pierwsza, ani z pewnością nie ostatnia przeróbka arcydzieła Cohena.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*