Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż F-35 do Szwajcarii

Departament Stanu USA zezwolił Szwajcarii na ewentualny zakup myśliwców F-35A i F/A-18E/F Super Hornet – poinformował w środę portal Defense News. Wcześniej szwajcarskie referendum umożliwiło tamtejszemu rządowi rozwinąć plan zamówienia nowych samolotów myśliwskich.

Jak poinformował w środę portal  Defense News  , Departament Stanu USA zezwolił na ewentualną sprzedaż myśliwców F-35A i F/A-18E/F Super Hornet do Szwajcarii. Alpejski kraj przeprowadził wcześniej referendum, które umożliwiło rządowi wprowadzenie planu zakupu nowych samolotów.

Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) wysłała formalne zawiadomienie do Kongresu na temat opłacalności ewentualnej transakcji.

Zezwolenie na potencjalną transakcję nie oznacza, że Szwajcaria zdecydowała się na zakup jednego z samolotów ​​Lockheed Martin F-35 lub Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Ogłoszenie jest raczej biurokratycznym posunięciem państwa i DSCA, aby upewnić się, że w przypadku wybrania amerykańskich odrzutowców nie będzie opóźnień w dostarczeniu myśliwców. DSCA postąpiło już tak w przypadku zakupienia F-35 przez Belgię i Kanadę.

Cena pakietu F-35 szacowana jest na 6,58 miliarda dolarów, podczas gdy F/A-18 kosztuje 7,452 miliarda dolarów. Obie te sumy, jeśli przedstawiają ostateczne dane, przekroczyłyby zatwierdzony przez Szwajcarię budżet programu.

Ponadto Stany Zjednoczone wstępnie udzieliły zezwolenia Szwajcarii na zakup systemu obrony powietrznej Patriot.

Zobacz też:  Kolejny wypadek myśliwca F-35  

  Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu  , w poniedziałek Amerykański koncern Lockheed Martin zawarł kontrakt wart blisko 710 mln dolarów na zapewnienie materiałów do produkcji samolotów wielozadaniowych F-35.

Kontrakt dotyczy uruchomienia funduszy i zamówienia określonych ilości materiałów do produkcji F-35 w ramach partii produkcyjnych 15, 16 i 17 dla Sił Zbrojnych USA, Korpusu Marines, Marynarki Wojennej, a także uczestnicy programu spoza struktur Departamentu Obrony USA i kraje zamawiające samoloty w programie Military Sales (FMS), czyli również Polski. Prace te, zgodnie z planami, mają zakończyć się w maju 2026 roku. Wartość kontraktu to 709,8 mln dolarów.

Według komunikatu Departamentu Obrony USA, kontrakt ten jest faktycznie modyfikacją wcześniejszej umowy z Lockheed Martin dotyczącej zamówienia F-35. Jak podano, zakontraktowane prace będą prowadzone przede wszystkim w zakładach w Fort Worth w Teksasie (60 proc.), a w dalszej kolejności m.in. w El Segundo w Kalifornii (14 proc.), a także w Orlando na Florydzie (4 proc.) czy w Nashua w New Hampshire (3 proc.). Jednocześnie, w 9 proc. zamówienie będzie realizowane w Warton w Wielkiej Brytanii oraz w Cameri we Włoszech (4 proc.).

Kresy.pl/Defense News

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*