Tylko w Fakcie. Złota 10 polskich emerytów. To im ZUS wypłaca najwięcej!

Co miesiąc dostaje więcej niż minister, premier, a nawet prezydent Polski! Jak dowiedział się Fakt, na konto polskiego emeryta rekordzisty co miesiąc wpływa z ZUS olbrzymia kwota! kwota 34 133 zł brutto. Co robić, by dorobić się takiej emerytury? Kim trzeba być?

Fakt dotarł do listy 10 emerytów i rencistów, którym ZUS wypłaca najwyższe świadczenia. 

Trzeba przyznać, że kwoty robią duże wrażenie! Minimalna emerytura wynosi obecnie 1200 zł miesięcznie, przeciętna – 2400 zł. Brutto. I takie świadczenia dostaje większość polskich seniorów. Ale rekordziści mają nawet 10–15 razy tyle.

 Wysoka emerytura. Prezes ZUS radzi 

Jaka jest recepta na tak wysokie świadczenie? Prezes ZUS nie pozostawia złudzeń: – W naszym systemie wysokość emerytury zależy od tego, ile składek odłożymy i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę – mówi Faktowi prof. Gertruda Uścińska. – Im później przejdziemy na emeryturę i im dłużej pracujemy, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na tym wyższe świadczenie możemy liczyć – dodaje.

Z wyliczeń ZUS wynika, że praca dłuższa o rok, gwarantuje emeryturę wyższą nawet o 6 proc. 

 Emerytury. Ile wynosi najniższe świadczenie? 

Emeryt rekordzista pracował 62 lata, emerytka – 61 lat. Do ZUS w tym czasie każde z nich wpłaciło ponad 2 miliony złotych składek.

Na drugim biegunie są jednak osoby, które dostają groszowe – i to dosłownie – świadczenia. Najniższa emerytura wynosi 2 grosze. Dostaje ją kobieta, która przez całe życie odprowadziła składkę emerytalną tylko za jeden dzień pracy. Dziesięć osób w Polsce dostaje świadczenia nie wyższe niż 10 groszy.

Dlaczego ich świadczenia nie są podnoszone do kwoty minimalnej emerytury? By ją dostać, kobieta musi mieć udokumentowane 20 lat stażu pracy, mężczyzna – 25 lat. 

 Emerytura. ZUS wyliczy prognozę 

ZUS namawia przyszłych emerytów, by przed podjęciem decyzji o zakończeniu kariery zawodowej skorzystali z usług doradców emerytalnych.

– Czekają oni na salach obsługi w placówkach ZUS. W całej Polsce jest ich ponad 500 osób. Doradca pomoże obliczyć prognozowaną wysokość emerytury i wyjaśni, od czego zależy jej wysokość. Z tego rozwiązania skorzystało już ponad 20 mln osób – mówi prof. Uścińska. 

 Oto najwyższe emerytury z ZUS  (kwoty brutto)

 34 133 zł  86-letni były pracownik fizyczny. Przepracował 62 lata przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Ma na koncie w ZUS 2,4 miliona złotych.

 28 650 zł  83-letni były pracownik przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat, w tym czasie uzbierał w ZUS 2,2 miliona złotych.

 23 837 zł  82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat. W ZUS uzbierała ponad 1,8 miliona złotych kapitału.

 23 797 zł  79-letni były budowlaniec. Przepracował 57 lat, uzbierał w ZUS 2,3 miliona złotych.

 23 512 zł  82-letni naukowiec. Przepracował 57 lat, zebrał w ZUS 1,9 miliona złotych kapitału.

 23 238 zł  80-letni lekarz specjalista. Przepracował 56 lat, w tym czasie w ZUS zebrał 2,1 miliona złotych kapitału.

 16 364 zł  74-letnia kobieta. Przepracowała ponad 54 lata (branża nie jest znana), jej kapitał emerytalny to 2,2 miliona złotych.

 15 647 zł  78-letnia była pracownica administracji publicznej. Przepracowała ponad 51 lat, w tym czasie zebrała w ZUS 1,6 miliona złotych.

 14 964 zł  78-letnia kobieta, pracująca w służbie zdrowia. W czasie prawie 50 lat pracy uzbierała w ZUS 1,4 miliona złotych.

 14 883 zł  74-latka, była pracownica muzeum. Przepracowała prawie 46 lat, w tym czasie odłożyła w ZUS 1,8 miliona złotych składek.

Ja pracowałam od 16 roku życia przez 45 lat w rolnictwie i dostaje tylko 1200 złotych emerytury. Gdybym miała pracować tak długo jak emeryt rekordzista, pewnie bym się na to nie zdecydowała.

To chyba niemożliwe wypracować sobie w Polsce tak wysoką emeryturę. Teraz mam 2 tys. złotych emerytury i muszę oszczędzać, ale za to mam czas wolny na własne przyjemności.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*