Rozmowy górników z rządem. Wciąż nie osiągnięto porozumienia

Bez porozumienia zakończyła się kolejna tura prowadzonych w Katowicach negocjacji w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Punktem spornym pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń. Strony mają powrócić do rozmów w piątek w południe.

– Praktycznie osiągnęliśmy porozumienie jeśli chodzi o rozwiązania systemowe, natomiast nie było dzisiaj łatwo dojść do porozumienia jeśli chodzi o harmonogram samej transformacji na osi czasu. Będziemy o tym spokojnie rozmawiać w piątek. Zakładam, że zmierzamy cały czas w stronę już kompleksowego porozumienia – powiedział po zakończonych w nocy z czwartku na piątek rozmowach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który przewodniczy delegacji rządowej.

Jak poinformował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w toku rozmów ustalono m.in. gwarancje pracy dla górników dołowych aż do emerytury, a także gwarancje zatrudnienia dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Ustalono również mechanizm osłon dla pracowników, dla których nie byłoby możliwości alokacji do innych kopalń. – Natomiast mamy dosyć spore rozbieżności związane z okresem transformacji całego sektora górniczego – powiedział Kolorz.

Według nieoficjalnych informacji osób uczestniczących w negocjacjach, uzgodniono już porozumienie ramowe, określające model transformacji górnictwa, zaś sporna pozostaje treść załącznika do tego porozumienia, gdzie przedstawiony będzie horyzont działania poszczególnych kopalń węgla kamiennego – właśnie ta kwestia wzbudziła najwięcej emocji podczas czwartkowych, wielogodzinnych negocjacji, zakończonych bez ostatecznego porozumienia.

Wobec braku porozumienia związkowcy nie przerywają akcji protestacyjnych – od poniedziałku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa podziemny protest, w którym uczestniczy kilkuset górników, sprzeciwiających się zbyt szybkiemu – ich zdaniem – tempu odchodzenia od węgla w polskiej gospodarce oraz wynikającej z niego likwidacji kopalń. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano dużą manifestację w Rudzie Śląskie.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


polub nas!