Sondaż: Solidarna Polska bliżej progu wyborczego

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich PiS zdobywając 36,3 proc. głosów. Solidarna Polska cieszy się poparciem 3,5 proc. – wynika z badania Indicator, opublikowanego na stronie „Rzeczpospolitej”. Taki rezultat nie daje mandatów w Sejmie, ale gwarantuje finansowanie z budżetu państwa.

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Indicator, oprócz PiS w parlamencie znalazłyby się ponadto Koalicja Obywatelska (25,9 proc.), Konfederacja (8 proc.) i Lewica (7,5 proc.).

Pod 5 proc. progiem wyborczym znalazły się w sondażu: PSL (4,3 proc.), Solidarna Polska (3,5 proc.) i Porozumienie (1,7 proc.). Partia Zbigniewa Ziobry nie uzyskałaby miejsc w Sejmie, ale ponad 3 proc. rezultat gwarantowałby jej finansowanie z budżetu państwa.

Grupa 5,8 proc. respondentów wskazało na „inną partię”, a 7,1 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie. W zestawieniu brakuje ruchów „Polska 2050” Szymona Hołowni i „Nowa Solidarność” Rafała Trzaskowskiego, które nie były ujęte w pytaniu. Ich sympatyków można prawdopodobnie szukać wśród osób, które wskazały „Inną Partię” – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBM Indicator metodą CAWI w dniach 21 – 22 września 2020 r. na liczącej 603 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych polskich internautów.

Od początku kryzysu w Zjednoczonej Prawicy pojawiło się kilka sondaży pokazujących poparcie dla Solidarnej Polski i Porozumienia bez PiS.

W badaniu IBRiS dla portalu WP opublikowanym 7 września partia Zbigniewa Ziobry  otrzymała 1,4 proc. poparcia  . Ta sama pracownia w badaniu dla „Rzeczpospolitej” pokazanym w poniedziałek  dawała ugrupowaniu także 1,4 proc.   Z kolei nowy sondaż „Pollstera” dla „Super Expressu” pokazuje, że  SP może liczyć na 2,35 proc. głosów  .

Wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik w rozmowach z mediami przekonywał, że partia dysponuje wewnętrznym sondażem, który daje jej 5 proc. poparcia. Sebastian Kaleta pytany o jego szczegóły przez RMF FM nie umiał wskazać pracowni, która je przeprowadziła, ani wyników innych partii.

Źródło: „Rzeczpospolita”, RMF FM, Onet

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*