Prof. Antoni Dudek: Prawica to jest to, co mówi Kaczyński [WYWIAD]

Żeby odnaleźć dawny program Solidarnej Polski, trzeba mocno przetrząsnąć Internet. Okazuje się, że jest on niezbyt kompatybilny z tym, co obecnie robi Prawo i Sprawiedliwość i sama Solidarna Polska, jako wierny sojusznik PiS-u – mówi prof. Antoni Dudek. Znany politolog wyjaśnia, jakie wnioski płyną z przechodzącego właśnie do przeszłości przesilenia na prawicy

 Fakt: W jakim stanie Zjednoczona Prawica wychodzi z obecnego, wewnętrznego kryzysu? Prof. Antoni Dudek: Z kolejną raną, jak piechur idący przez gęsty las i zderzający się z drzewami. Nie będzie to zresztą pierwsza rana Zjednoczonej Prawicy. I nie jest to rana, która sprawiłaby, że prawica straciłaby władzę. A to jest najistotniejsze. Kryzysy wewnątrz obozu rządowego bywają tak głębokie, że musi oddać on władzę. Takie przypadki zdarzały się w nie tak odległej historii w Polsce. Problemy SLD zaczęły się, gdy Leszek Miller wyrzucił PSL z rządu, a wcześniej, gdy Unia Wolności rozstała się z Akcją Wyborczą Solidarność (AWS). W obu tych przypadkach był to początek końca rządów tych obozów politycznych. W przypadku PiS i Solidarnej Polski na razie nie widać takiego scenariusza. Jest tylko próba sił przed nowym trzyletnim okresem rządzenia. Prawdopodobnie skończy się niekorzystnie dla Zbigniewa Ziobry, ale nie na tyle, by stracił wpływy i wypadł z rządu. To raczej zmierza ku porozumieniu na nieco innych niż dotąd warunkach. Ale moim zdaniem poznamy je dopiero w ciągu najbliższych tygodni. Wydaje mi się, że Kaczyński i Ziobro są świadomi, że płyną tą samą łódką. Ziobro zostanie przywołany do porządku, zaś jego ugrupowanie będzie szło na kolejne ustępstwa – wiemy, że Solidarna Polska zgodziła się już zrezygnować z jednego ministerstwa, konkretnie resortu środowiska.

 Co może być miernikiem dalszych ustępstw Ziobry?  Chociażby pojawienie się w jego bastionie, czyli Ministerstwie Sprawiedliwości polityka z PiS, który objąłby na przykład stanowisko wiceministra. Jeśli coś takiego się wydarzy to będzie oznaczać, że Ziobro godzi się na obecność przysłanego przez Kaczyńskiego kuratora politycznego, mającego patrzeć z bliska na ręce ministrowi. Dziś Ziobro ma kilku zastępców, ale żaden z nich nie jest z PiS-u.

 Jak kryzys w Zjednoczonej Prawicy wpływa na inne partie i ugrupowania prawicowe?  Prawdopodobnie na tej sytuacji skorzysta Konfederacja. Pewne kręgi lobbystyczne, które do tej pory wspierały PiS, mówię tutaj o przemyśle futrzarskim, zaczną popierać Konfederację, która bardzo mocno protestowała przeciwko tzw. „piątce dla zwierząt”. Jest też Radio Maryja, czy szerzej środowisko wokół rozgłośni ojca Rydzyka. On też był bardzo niezadowolony z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ojciec Rydzyk zapewne na otwartą wojnę z PiS-em jednak nie pójdzie, bo ma za dużo do stracenia, choćby wsparcie finansowe z państwowych instytucji. Może natomiast mocniej niż dotąd lansować niektórych polityków Konfederacji i oczywiście ziobrystów. Niewykluczone, że na tym kryzysie skorzysta też centroprawicowy PSL, który w ostatnim czasie mocno się ożywił. Natomiast reszta opozycji, zwłaszcza PO mogłyby odnieść jakieś korzyści tylko w jednym przypadku – gdyby Ziobro został usunięty z rządu i rozpoczęła się totalna wojna Solidarnej Polski z PiS, polegająca na wyciąganiu różnych dokumentów czy haków, jakie rzekomo zebrał Ziobro na polityków PiS.

 Odnoszę wrażenie, że w ostatnich miesiącach pojęcie „prawica” kojarzy się bardziej z konfliktem o stołki niż poglądami politycznymi. Jakie są dzisiaj prawicowe poglądy na państwo, społeczeństwo, obyczaje, rolę Kościoła?  Dzisiaj prawicą jest to, co powie Jarosław Kaczyński, bo inne ugrupowania są tylko cieniem lidera PiS-u, a czasem nawet ukrywają swój program. Jeśli wejdziemy na stronę internetową Solidarnej Polski to znajdziemy tam portrety jej posłów, ale nie znajdziemy programu tej partii, co było dla mnie dużym zaskoczeniem. Jest wprawdzie krótkie kilkunastozdaniowe jego omówienie, ale to przecież nie jest cały program. Żeby odnaleźć dawny program Solidarnej Polski, trzeba mocno przetrząsnąć Internet. Okazuje się, że jest on niezbyt kompatybilny z tym, co obecnie robi Prawo i Sprawiedliwość i sama Solidarna Polska, jako wierny sojusznik PiS-u. Można więc przyznać, że Solidarna Polska w znacznej mierze przejmuje po prostu słowa Kaczyńskiego za swój program. A najlepszym tego dowodem była niedawna prośba Ziobry o przyjęcie Solidarnej Polski do PiS-u. Byłoby to równoznaczne z likwidacją SP. Kaczyński jednak odmówił, co dla Ziobry było jasnym sygnałem, że nie ma szans na sukcesję po Kaczyńskim w roli lidera polskiej prawicy.

 Ale poglądy Kaczyńskiego nie wyczerpują prawicowej ideologii.  Widać wyraźnie, że prawica dzieli się na dwa odłamy. Pierwszy dominujący, jest bardzo etatystyczny i centralistyczny, a więc taki, w którym mówi się, że państwo musi odgrywać coraz większą rolę i to nie tylko w gospodarce, ale i w innych sferach życia. Zwolennicy tego poglądu opowiadają się na przykład za likwidacją lub znacznym ograniczeniem kompetencji samorządów. Ten nurt reprezentuje dziś głównie Kaczyński i PiS. Drugą twarzą prawicy są niektórzy ludzie skupieni w Konfederacji i Porozumieniu Gowina. Reprezentują oni prawicę liberalną w gospodarce, przeciwną zbyt dużemu zadłużaniu się państwa, czy też jego daleko idącej ingerencji w gospodarkę. Bliższe są im różne koncepcje decentralizacji ustroju państwa. Ale trzeba pamiętać, że w Konfederacji są także ludzie o bardziej nacjonalistycznych niż wolnościowych poglądach, którzy są bliżsi pod tym względem PiS-owi. Oba odłamy prawicy łączy konserwatyzm obyczajowy, wyrażający się w obronie tradycyjnego modelu rodziny, czy w sprawach Kościoła. Jednak choć Konfederacja i PiS bronią wartości chrześcijańskich, to mam wrażenie, że w tej pierwszej formacji bardziej broni się religijnego systemu wartości, podczas gdy w partii rządzącej jest to utożsamiane z obroną poszczególnych, często skompromitowanych biskupów. PiS związał się bardzo mocno z Kościołem hierarchicznym i utożsamia obronę wartości chrześcijańskich z obroną biskupów, którzy mają kłopoty chociażby w związku z aferami pedofilskimi w Kościele.

 Czyli można w jakimś stopniu utożsamiać prawicę z konserwatyzmem?  Pojęcie prawicy jest szersze niż pojęcie konserwatyzmu. Na przykład nacjonaliści są na prawicy, ale nie są konserwatystami. Robert Winnicki (twórca Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji – przyp. red.) jest zapewne zwolennikiem konserwatyzmu obyczajowego, ale jest też klasycznym, polskim nacjonalistą, wychowanym na myśli endeckiej. Patrząc historycznie na polski konserwatyzm to widać, że miał on dwa odłamy: jeden, skupiony w Wielkopolsce, bardziej nacjonalistyczny, i drugi krakowski, w sumie niechętny endecji z powodu jej wrogości wobec mniejszości narodowej, bigoterii, germanofobii czy wizji budowania państwa nie przez silne instytucje w terenie, lecz silną władzę w stolicy.

Z prof. Antonim Dudkiem rozmawiał Andrzej Kaniewski

Po dziesięciu latach od tajemniczej śmierci Uli Olszowskiej – zdolnej fotografki i początkującej reporterki “Gazety Krakowskiej” na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie. Ciało dziewczyny znaleziono w okolicach potoku Roztoka w Tatrach. Początkowo mogło wydawać się, że jej śmierć to nieszczęśliwy wypadek, jakich w Tatrach zdarzyło się wiele. W toku śledztwa pojawiły się nowe okoliczności zdarzenia. Nowe światło na sprawę rzucił tajemniczy mężczyzna, który może wiedzieć, jak zginęła Ula.

Trwają prace związane z przygotowaniem podłoża i nasadzeniami zieleni na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej w Poznaniu. Pojawi się tam ponad 2300 nowych roślin!

Synek posłanki Aleksandry Gajewskiej z PO ma już za sobą sejmowy chrzest! Mały Aleksander pojawił się z mamą na ostatnich burzliwych obradach Sejmu.

– Koalicja Zjednoczonej Prawicy jest dobrem, przy pewnych napięciach, które są naturalne, warto żeby trwała – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej, odnosząc się do napiętej sytuacji w obozie rządzącym.

Popularni aukcjonerzy z reality show “Wojny magazynowe” Dan i Laura Dotsonowie poinformowali w mediach społecznościowych, że ich syn Garrett Dotson został postrzelony i w ciężkim stanie trafił do szpitala. 22-latek został zaatakowany przed wejściem do miejsca noclegowego w Lake Havasu City, stanie Arizona. Sprawca strzelił mu w brzuch i odjechał.

Jego piosenek słuchają miliony, a na koncertach dziewczyny piszczą jak oszalałe. Prokuratura twierdzi że gwiazdor disco polo, Kamil D. (27 l.), poza sceną miał jeszcze jedno oblicze – pedofila, który wysyłał 14-letniej dziewczynce pornograficzne zdjęcia i proponował jej seks. Choć piosenkarz usłyszał straszne zarzuty, sąd nie zdecydował się go aresztować!

Parowar pozwala przygotować nawet trzy dania w jednym czasie. Można w nim przyrządzić różne mięsa, warzywa, ryż, zupy, gulasz, a także ugotować jajka. Podpowiadamy, dlaczego warto mieć taki sprzęt i co należy wiedzieć przed jego zakupem. Prezentujemy też pięć parowarów, które sprawdzą się w każdej kuchni.

Narasta problem z wywozem śmieci w Poznaniu. Od mieszkańców wpływa tyle skarg, że sprawą zajął się zastępca prezydenta Bartosz Guss. Uzyskał deklarację, że odpady będą odbierane w terminie.

Prawdziwa rewolucja – tylko tak można nazwać ostatni rok w życiu wokalistki Pięknych i Młodych, Magdy Narożnej. Rozstała się z ojcem swojej córki, poukładała sobie życie na nowo, spotkała na swojej drodze nowego ukochanego, a niedawno się z nim zaręczyła. Czy piosenkarka jest gotowa na kolejny krok, jakim byłoby powiększenie rodziny, wspólnie z nowym mężczyzną?

Dwoma pasami ruchu zarówno w stronę Czerwonaka, jak i Poznania mogą poruszać się już kierowcy jadący ulicą Gdyńską. Została ona przebudowana na ponadkilometrowym odcinku.Prace trwały niemal rok między granicami Poznania a zjazdem do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.

FAKT.PL

Więcej postów