Ukraina rozważa prywatyzację trzech swoich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina rozważa możliwość prywatyzacji trzech portów oraz przekazania w użytkowanie dwóch innych portów.

Jak  podaje Interfax-Ukraina  , we wtorek na wspólnym briefingu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o tym, że ukraińskie władze rozważają możliwość przekazania w użytkowanie [dosł.  w koncesję  – red.] portów w Czernomorsku i Berdiańsku, a także prywatyzacji trzech innych portów.

„Obecnie pracujemy nad możliwością koncesji portów w Czarnomorsku i Berdiańsku, a także prywatyzacji trzech dodatkowych portów” – mówił Zełenski.

Jak  podaje Interfax  , do tej pory władze Ukrainy przekazały inwestorom w użytkowanie dwa porty – Olbię i Chersoń. Koncesję na użytkowanie Olbii otrzymała Qatari QTerminals, która obsługuje największy port handlowy Kataru – Hamad. Port w Chersoniu użytkuje Risoil-Cherson – gruzińsko-szwajcarskie konsorcjum spółek Petro Oil and Chemicals i Risoil. Inwestorzy ci zobowiązali się do zainwestowania około 124 milionów dolarów w port w Olbii i 11 milionów dolarów w port w Chersoniu.

Na briefingu z kanclerzem Austrii Zełenski zwrócił również uwagę na projekt przedłużenia szerokiej linii kolejowej z Użhorodu przez Słowację do Wiednia. „Ta trasa znacznie uprości i przyspieszy tranzyt towarów z krajów azjatyckich do Austrii i UE” – uważa ukraiński prezydent.

Jak  pisaliśmy  , we wtorek Wołodymyr Zełenski przyjechał z oficjalną wizytą do stolicy Austrii, Wiednia.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*