Politico: Iran rozważa zamach na ambasador USA w odwecie za zabicie gen. Sulejmaniego

Irańskie władze rozważają dokonanie zamachu na ambasador USA w Republice Południowej Afryki Lanę Marks w odwecie za śmierć generała Kasema Sulejmaniego – twierdzi portal Politico powołując się na dwóch urzędników USA znających dokumenty amerykańskiego wywiadu.

Zdaniem amerykańskich władz Iran szuka sposobów na wzięcie odwetu za zabicie przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego w styczniu br. w Iraku. Jedną z opcji ma być zamach na ambasador USA w RPA Lanę Marks. Jak twierdzi Politico, Amerykanie od wiosny tego roku byli świadomi ogólnego zagrożenia dla Lany Marks, ale amerykański wywiad miał zdobyć bardziej szczegółowe informacje o zagrożeniu dyplomatki w ostatnich tygodniach.

Według jednego z informatorów Politico Marks została ostrzeżona o zagrożeniu życia zgodnie z obowiązującymi procedurami. Informacje na ten temat zostały także uwzględnione w raporcie CIA znanym jako WIRe – tajnym dokumencie dostępnym dla wyższych urzędników ds. bezpieczeństwa w amerykańskiej administracji, a także dla niektórych kongresmenów i ich współpracowników. W spisek ma być zaangażowana ambasada Iranu w Pretorii.

Amerykański wywiad nie jest do końca pewien, dlaczego Irańczycy wzięli Lanę Marks na swój celownik. Być może wynika to z faktu, że Lana Marks jest długoletnią znajomą Donalda Trumpa.

Generał Sulejmani dowodził elitarną irańską jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie.  Jak pisaliśmy  , został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie milicje.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział    atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku  , w której stacjonowały siły amerykańskie.

CZYTAJ TAKŻE:  Prof. Zapałowski: z dużym odwetem Iran zaczeka  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*