29-letni wiceminister zarobił więcej niż premier Morawiecki

Młody wiceminister finansów Piotr Patkowski w ubiegłym roku zarobił 219 tys. zł. To o dwa tysiące zł więcej niż premier Mateusz Morawiecki. Majątek Patkowskiego wypada jednak blado na tle ogromnej fortuny jego szefa, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Piotr Patkowski jest wiceministrem finansów i Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych. Minister, który nie ma finansowego wykształcenia, nie ma też jeszcze 30 lat. Jaki zgromadził majątek?

29-latek zgromadził 37,5 tys. zł oszczędności oraz 69,6 tys. zł ulokowanych w funduszu inwestycyjnym. Wiceminister nie posiada własnego mieszkania, domu ani samochodu. Jest jednak wierzycielem umowy pożyczki z 2018 r. na kwotę 43 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku młody polityk, pracując w Kancelarii Premiera, zarobił 219,3 tys., czyli ponad 18 tys. zł miesięcznie. Co ciekawe, premier Mateusz Morawiecki w 2019 r. zarobił ponad 217 tysięcy złotych, przy czym jego oszczędności szacowane są na niemal pięć milionów zł.

 Majątek ministra finansów 

To, czego się dorobił młody wiceminister mizernie wypada nie tylko na tle majątku premiera, ale też bezpośredniego przełożonego. Minister Finansów Tadeusz Kościński to posiadacz dużego, bo 356-metrowego (na działce 1707 m2) domu i dwóch mieszkań. Pierwsze z nich ma 70 m2, drugie – 104 m2 (współwłasność).

Zgromadził też gigantyczne oszczędności. Posiada ponad milion zł oraz 358 tys. funtów oraz 3,6 mln zł w akcjach, obligacjach i ETF.

W garażu ministra stoi zaś Jeep Grand Cherokee 3.0 CDR Summit z 2014 r.

Jak podaje w złożonym w marcu tego roku oświadczeniu majątkowym w 2019 r. w Ministerstwie Finansów zarobił 74 tys. zł, natomiast w Ministerstwie Przedsiębiorczości – 93 tys. zł. Wypłacono mu również zaległą premię z Santander Banku w wysokości 27 tys. zł. Na jego konto wpływa również angielska emerytura w wysokości 1,7 tys. funtów miesięcznie. Z tytułu udziałów w funduszu inwestycyjnym Lloyds Multi Strategy Fund zarobił zaś 99,4 tys. funtów. 

 Kim jest Piotr Patkowski? 

Piotr Patkowski, choć młody, od lat jest związany z premierem Morawieckim. Wiceminister, rocznik 1991, ma imponujące CV: zaczynał jako pracownik w gabinecie politycznym obecnego premiera w czasach, gdy ten był jeszcze ministrem finansów. Następnie został jego doradcą, potem awansował na stanowisko doradcy Prezesa Rady Ministrów.   Pełnił też funkcję dyrektora w Departamencie Oceny Skutków Regulacji w KPRM, a w styczniu 2020 został Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Sasina.

Patkowski ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych na warszawskiej SGGW. Nie ma więc wykształcenia finansowego.

Młody minister chciał być w przeszłości posłem. Startował w Lublinie, z list PiS. Nie został jednak parlamentarzystą, bo nie zdobył wystarczającej liczby głosów od obywateli.

Młody wiceminister finansów Piotr Patkowski w ubiegłym roku zarobił 219 tys. zł

To o dwa tysiące zł więcej niż premier Mateusz Morawiecki

Majątek Patkowskiego wypada jednak blado na tle ogromnej fortuny jego szefa, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Piotr Patkowski jest wiceministrem finansów i Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*