Jeden z czołowych rywali Łukaszenki spotka się z politykami USA – w Polsce

Rosyjska gazeta twierdzi, że były białoruski dyplomata Walerij Cepkało, który chciał wystartować z ostatnich wyborach przeciwko Aleksandrowi Łukaszence ma spotkać się w Polsce z amerykańskimi politykami.

O planach Cepkały, który jeszcze przed wyborami uciekł z Białorusi na Ukrainę, a przeciw któremu władze Białorusi wszczęły w sobotę sprawę karną o korupcję, poinformowała w sobotę agencja informacyjna TASS. „Rodzina Walerija Cepkały znajduje się na terytorium Ukrainy. Właśnie mówiłem z Walerijem Wiliamowiczem [Cepkałą]. O ile mi wiadomo, w ciągu kilku dni planuje pojechać do Warszawy” – TASS zacytowała niedzielną wypowiedź rzecznika Cepkały Aleksieja Ubrana.

Portal rosyjskiej gazety „Kommiersant” zacytował jednak jeszcze jedną wypowiedź Urbana, który ujawnił polityczne plany jakie wiążą się z przyjazdem Cepkały do Warszawy. „U niego są zaplanowane spotkania z poważnymi działaczami politycznymi z Waszyngtonu” – powiedział Urban – „Oni nie są przedstawicielami obecnych władz [USA]”.

Rzecznik Cepkały podkreślił, że na Ukrainie znajduje się już także jego żona Weronika. Poinformował on o pewnych problemach jakie miała ona przekroczeniem granicy rosyjsko-ukraińskiej, bowiem Weronika Cepkało początkowo wyjechała z Białorusi do Moskwy.

55-letni Walerij Cepkało jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). W latach 1990-1991 zdążył pracować w ambasadzie ZSRR w Finlandii. W latach 1991-1992 był wykładowcą na MGIMO. W roku 1997 był wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. W tym samym roku został ambasadorem w USA, którym był do 2002 r. Po powrocie do kraju Cepkało został doradcą prezydenta Łukaszenki, a w 2005 został nominowany na dyrektora Białoruskiego Parku Wysokich Technologii. W roku bieżącym ogłosił, że zamierza kandydować w wyborach na prezydenta Białorusi. Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jednak część podpisów poparcia zebranych przez jego sztab i w efekcie    nie zarejestrowała jego kandydatury  . W czasie swojej kampanii wyborczej Cepkało    opowiedział się za ograniczeniem i tak już wąskiej oświaty w języku polskim na Białorusi  . Po odmowie rejestracji jego żona Weronika została jednym z główny członków sztabu wyborczego głównej kontrkandydatki Łukaszenki – Swietłany Tichanowskiej.

Kilka dni przed wyborami prezydenckimi Cepkało  opublikował list otwarty do Władimira Putina  , w którym oskarżył Aleksandra Łukaszenkę o sabotowanie integracji Białorusi i Rosji w ramach Państwa Związkowego, i ogólne pogarszanie relacji z Moskwą.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*