Czy Stany Zjednoczone pomogą Polsce „wyjść z epidemii koronawirusa”?

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że 15 sierpnia odwiedzi Polskę. Podczas wizyty ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Poza znanymi dotychczas tematami, tj. obronnością, przyszłością technologii 5G i obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej, Pompeo ma poruszyć temat „wychodzenia z epidemii koronawirusa”.

Podczas pobytu w Pilźnie sekretarz Mike Pompeo dołączy do ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, aby upamiętnić wyzwolenie zachodniej Czechosłowacji przez armię amerykańską podczas II wojny światowej. W Pradze Sekretarz spotka się z premierem Andrejem Babišem, aby omówić współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej, Inicjatywę Trójmorza oraz kwestię „złośliwej działalności Rosji i Chin”. Zaplanowano także „kurtuazyjną” rozmowę z prezydentem Milošem Zemanem – poinformowano na stronie internetowej Departamentu Stanu.

Podano plan wizyt w Europie

13 sierpnia w Lublanie sekretarz Pompeo spotka się z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Janezem Janšą, aby omówić możliwości ściślejszej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Słowenią w kluczowych obszarach, w tym energii jądrowej i integracji Bałkanów Zachodnich.

Sekretarz przedyskutuje również z premierem Janšą uwagi na temat bezpieczeństwa informacji 5G po podpisaniu wspólnej deklaracji w sprawie tej technologii z ministrem spraw zagranicznych Anže Logarem.

14 sierpnia w Wiedniu sekretarz Pompeo spotka się z ministrem spraw zagranicznych Alexandrem Schallenbergiem i kanclerzem Sebastianem Kurzem, aby omówić partnerstwo strategiczne USA-Austria, „silne i rozwijające się” stosunki handlowe i inwestycyjne oraz kwestie bezpieczeństwa regionalnego.

Z kim spotka się Pompeo?

Podczas wizyty w Warszawie 15 sierpnia sekretarz Pompeo spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych jackiem Czaputowiczem, aby omawiać obszary silnej współpracy polsko-amerykańskiej. Chodzi głównie o pogłębianie więzi obronnych, umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, a także zabezpieczenia sieci 5G.

Ma zostać także poruszony temat „poprawy regionalnego (rynku) energii i infrastruktury przez Inicjatywę Trójmorza”.

Nowym tematem – jak wynika z Twitta Mike’a Pompeo jest wychodzenie z pandemii COVID-19

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. To bardziej optymistyczna prognoza niż te przedstawiane przez większość ekspertów.

Amerykański sekretarz stanu spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta amerykańskiego polityka upamiętnia stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 r., w której wojska polskie pokonały bolszewików.

– Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż – powiedział Pompeo na konferencji prasowej w Departamencie Stanu.

Wizyta w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Jak poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wizyta Pompeo odbędzie się 15 sierpnia.

O tym, że w przyszłym tygodniu Pompeo przyjedzie do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, informował wcześniej portal Politico.

Wycofanie wojsk z Niemiec

Wizyta ma mieć miejsce po tym, gdy w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan przeniesienia prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Politico informuje, że w Europie istnieją jednak obawy, że Stany Zjednoczone wykorzystują ten ruch, aby budować podziały wśród krajów członkowskich UE.

Spośród wycofywanych z RFN amerykańskich żołnierzy 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski.

W ubiegłym tygodniu polska i amerykańska strony doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększyć się ma o co najmniej tysiąc.

POLSATNEWS.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*