Podczas zaprzysiężenia posłanka wręczyła list Andrzejowi Dudzie. Co w nim napisano?

Po wygłoszeniu orędzia przez prezydenta Andrzeja Dudę podeszła do niego posłanka Lewicy Wanda Nowicka i przekazała mu teczkę. W środku był list w obronie aktywistek LGBT, które są ścigane przez policję za nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki. Zaapelowała do prezydenta o interwencję w sprawie kobiet.

– To list Lewicy w obronie aktywistek represjonowanych przez policję z prośbą o interwencję w tej sprawie – poinformowała posłanka Wanda Nowicka w rozmowie z polsatnews.pl. Aby przypomnieć o sprawach społeczności LGBT zabrały do Sejmu tęczową flagę i założyły maseczki ochronne z tym samym wzorem.

List przekazany przez posłankę Wandę Nowicką wiąże się z wydarzeniami z ubiegłego tygodnia. W nocy z wtorku na środę, 29 lipca na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. Krótko po tym zdarzeniu wiceminister sprawiedliwości złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Warszawska prokuratura ściga organizatorów akcji za znieważenie pomników i obrazę uczuć religijnych. W związku ze sprawą zatrzymano trzy osoby.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska zwracała wtedy uwagę,że nie ma powodu, by zatrzymywać osoby podejrzane o występek, „który w hierarchii kodeksu karnego nie jest najpoważniejszym przestępstwem”. Przedstawiciele Lewicy pytali, dlaczego aktywistki zostały zatrzymane, zamiast otrzymać wezwania na przesłuchanie na komendzie.

Jednym z zasłoniętych w ten sposób pomników była figura Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała też zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa oraz Syrenki Warszawskiej.

(Onet, Polsat News, PAP)

Zobacz także:

Posłanka zasłoniła usta i nos tęczową maseczką.

W środku był list w obronie aktywistek.

Posłanki stanęły w obronie mniejszości.

Na razie nie wiadomo, czy Andrzej Duda podejmie działania w związku z treścią listu.

Andrzej Duda złożył dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*