Nagła zmiana w ostatniej chwili. Rząd wprowadził nowe zasady, obejmą wszystkich obywateli kraju

Rząd w ostatniej możliwej chwili zdecydował się wprowadzić nowe zasady. Co więcej, dotyczą one każdego Polaka. O wszystkim poinformowała „Rzeczpospolita”. Terminy są nieprzekraczalne, należy teraz skupić się na dokładnej organizacji.

Rząd postanowił wprowadzić nowelizację do już obowiązujących przepisów. Stało się to w ostatniej chwili, mało kto przewidziałby takie posunięcie. Zmiany dotyczą każdego posiadającego obywatelstwo polskie.

Firmy telekomunikacyjne będą musiały przekazać dane wszystkich Polaków

Rząd postanowił jeszcze raz przeanalizować wszelkie możliwe rozwiązania i podać sobie rękę z firmami telekomunikacyjnymi. Całe zamieszanie dotyczy spisu powszechnego, który ma mieć miejsce w kwietniu 2021 roku. Data zliczania obywateli się nie zmienia, jednak zmieni się zasada całego przedsięwzięcia.

Politycy będą teraz pochylać się nad nowelizacją, która trafiła do Sejmu. Jej główne założenie przewiduje, że w spisie powszechnym duży udział będą mieć firmy telekomunikacyjne. „Rzeczpospolita” podaje, że dostały one nieprzekraczalny termin, do 26 lutego przyszłego roku, aby przekazać do Głównego Urzędu Statystycznego wszelkie dane abonentów. Muszą zawierać imię i nazwisko, PESEL, NIP w przypadku prowadzenia firmy, adres zamieszkania, numer abonencki oraz identyfikator TERYT (terytorialny).

Rząd tnie koszty, ale boi się też koronawirusa

Takie rozwiązanie może niektórych zdziwić, jednak rząd doskonale argumentuje swoje decyzje. To nie tylko ogromna oszczędność – środków oraz czasu, ale też zminimalizowanie ryzyka zarażenia koronawirusem ankietujących i poszczególnych domowników.

Należy zaznaczyć, że spis powszechny jest obowiązkowy, a uchylanie się przed nim grozi karą grzywny. W 2021 roku będzie odbywał się nie tylko na zasadach przekazywania danych przez firmy telekomunikacyjne, ale też internetowo, gdzie każdy będzie mógł wypełnić kwestionariusz. Wywiady telefoniczne będą podejmowane tylko w przypadku tych osób, które nie mają dostępu do internetu. W skrajnych przypadkach, kiedy ktoś jest pozbawiony zarówno sieci jak i telefonu, rachmistrze pojawią się pod danym adresem, aby dokonać formalności.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*