Ziobro o rekonstrukcji rządu: Nigdy nie aspirowałem do funkcji wicepremiera

Jeśli nowa struktura rządu będzie służyła sprawniejszemu wprowadzaniu reform, to jesteśmy gotowi po uzgodnieniu szczegółów warunkowo ją poprzeć; jeśli miałaby to być tylko zmiana dla zmiany, to trudno, byśmy ją zaakceptowali – zapowiada szef Ministerstwa Sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Jak opisywał niedawno Fakt, PiS ma plan na rekonstrukcję rządu – to m.in. zmniejszenie liczby resortów. Kosztem koalicjantów, którzy straciliby „swoich” ludzi w rządzie Mateusza Morawieckiego. Choć do tej pory nie było na to zgody ani Jarosława Gowina, ani Zbigniewa Ziobry, koalicjanci powoli zaczynają się łamać. 

Pytany o to w „Do Rzeczy” Zbigniew Ziobro powiedział: – Jeśli nowa struktura rządu będzie służyła sprawniejszemu wprowadzaniu reform, to jesteśmy gotowi po uzgodnieniu szczegółów warunkowo ją poprzeć; jeśli miałaby to być tylko zmiana dla zmiany, to trudno byśmy ją zaakceptowali. Zwłaszcza gdyby w wyniku reformy powstały olbrzymie resorty-molochy, którymi trudno efektywnie zarządzać – oświadczył.

 „Potrzebna szybka realizacja”  Ziobro był też pytany, czy postrzega zapowiadane zmniejszenie liczby ministerstw, także podlegających jego ugrupowaniu, jako karę dla Solidarnej Polski. Zdaniem ministra sprawiedliwości „chodzi tu o koncepcję wartą namysłu, a nie o karanie i rozegranie koalicjantów”. Jak dodał, dyskusje nad tą koncepcją „musi jednak poprzedzić ustalenie programowych priorytetów rządu”. Dodał, że dla jego ugrupowania „najważniejsza jest szybka i skuteczna realizacja zobowiązań wobec wyborców”. Dopytywany, czy taką gwarancją byłoby stanowisko wicepremiera dla niego, Ziobro zaprzeczył. – Nigdy nie aspirowałem do funkcji wicepremiera. Jeśli dostalibyśmy propozycję pełnienia takiego stanowiska – które skądinąd Solidarnej Polsce się należy – to wskazalibyśmy innego kandydata  – zadeklarował.

Bon turystyczny – ta nazwa może być trochę myląca. W trakcie prac nad ustawą okazało się bowiem, że nie na każdego rodzaju turystyczną aktywność można te pieniądze wydać. Wyjaśniamy, na co konkretnie można, a na co nie można, wydać 500 zł z bonu turystycznego na dziecko, który można aktywować od 1 sierpnia.

Od północy z 31 lipca na 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą aktywować swój bon turystyczny na dziecko w systemie PUE ZUS. Bony będą wysyłane SMS-em w postaci kodu.

W dniu wybuchy Powstania Warszawskiego, broni starczyło dla 70 plutonów o łącznej liczebności 3500 żołnierzy. Oznaczało to, że co dziesiąty żołnierz AK, zmobilizowany w godzinę „W” będzie uzbrojony. Splot kilku wydarzeń spowodował, że skromne konspiracyjne zapasy broni i amunicji zostały poważnie uszczuplone jeszcze przed wybuchem powstania. Wysłano do wschodnich okręgów AK blisko 900 pistoletów maszynowych „Błyskawica” z amunicją (przechowywanych dotychczas w magazynach Okręgu Warszawskiego). W dodatku pod koniec wiosny 1944 niemieckie służby bezpieczeństwa odkryły w Warszawie kilka należących do AK skrytek z dużą liczbą granatów i miotaczy płomieni. Na skutek aresztowań utracono także kontakt z częścią magazynów, w których ukrywano pistolety maszynowe z amunicją.

Nieżyjąca już Alina Janowska była wybitną aktorką filmową i teatralną. Jej życie to gotowy scenariusz na film. W młodości Alina Janowska brała aktywny udział w Powstaniu Warszawskim. Aktorka była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, gdzie działała pod pseudonimem „Alina”. Jednak częściej nazywano ją „Setką”. Dlaczego?

Narodziny Lilianki Olszewskiej, córki Agaty Mróz i Jacka Olszewskiego, to dla wielu symbol bezgranicznej matczynej miłości i poświęcenia. Mama dziewczynki, jedna z najbardziej utalentowanych polskich siatkarek, odmówiła leczenia, które mogłaby zaszkodzić jej dziecku. 26-latka zmarła dwa miesiące po porodzie. Od jej tragicznej śmierci minęło już 12 lat…

W siatkarskim klubie z Gdańska koronawirusa ma już 11 zawodników i trzech członków sztabu szkoleniowego. To największe ognisko COVID-19 w polskim sporcie. Jak wirus pojawił się w Treflu?

Do trzech razy sztuka? Dwukrotnie już przesuwano start sezonu DTM – wyścigów aut turystycznych. W ten weekend kierowcy mają rywalizować na belgijskim torze Spa-Francorchamps – wśród nich debiutujący w tej serii Robert Kubica (36 l.).

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej osób – również młodych. Raport Deloitte wskazuje, że 77 proc. pracowników i 84 proc. Millenialsów z USA doświadczyło uczucia wypalenia w obecnej pracy. Wpływ na rosnący problem ma szybkie tempo życia, pośpiech i ciągły stres. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała syndrom wypalenia zawodowego, jako oficjalną diagnozę medyczną, a od 2022 r. będzie można dostać na nią zwolnienie lekarskie. Ewa Papierz z firmy rekrutacyjnej Michael Page wyjaśnia, co może być przyczyną frustracji i znudzenia w życiu zawodowym i podpowiada, jak można je przezwyciężyć.

Kiedy w ostatnią niedzielę (26 lipca) Jakub Iskra ze SPAL zadebiutował w Serie A, miał 17 lat, 11 miesięcy i 13 dni. Żaden Polak nie wystąpił w lidze włoskiej w młodszym wieku.

1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 nie tylko Warszawa, ale cała Polska na minutę się zatrzyma. Dzisiaj po raz 76. oddamy hołd powstańcom, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności. W dobie mediów społecznościowych wiele osób symbolicznie upamiętnia odwagę i bohaterstwo uczestników zrywu publikując okolicznościowy post. Z takiej formy oddania hołdu powstańcom skorzystały także gwiazdy.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*