Morawiecki zmienił zdanie ws. koronawirusa. Jednak nie jest w odwrocie

Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w wydaniu tygodnika „Sieci” premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że „koronawirus też się jeszcze nie skończył” i trzeba z uwagą przyglądać się sytuacji, aby „nie zaspać” w kluczowych momentach. Przed wyborami premier mówił, że „latem wirusy są słabsze” i że „koronawirus jest w odwrocie”. Ostatni wzrost liczby chorych najwyraźniej sprawił, że zmienił zdanie.

 Infrastruktura i nowoczesna energetyka 

Mówiąc o rozdysponowaniu funduszy przyznanych Polsce przez Unię Europejską, premier w wywiadzie dla „Sieci” zauważył, że „wciąż mamy wielką lukę infrastrukturalną: koleje, drogi, kolej metropolitalna, światłowody, CPK i wiele innych obszarów”. To – jego zdaniem – będzie pierwszy bardzo ważny kierunek modernizacji państwa.

Drugi kierunek – jak powiedział Morawiecki – dotyczył będzie finansowania nowoczesnej energetyki. Wskazał w rozmowie z tygodnikiem, że to w tę stronę idzie świat i kraje najlepiej rozwinięte.

– Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy. Nie do końca w Polsce zdajemy sobie sprawę ze zmian, które nadchodzą w gospodarce światowej – ocenił premier.

 Koronawirus się jednak nie skończył 

Premier jest wyraźnie zadowolony z dotychczasowych działań rządu w związku z koronawirusem. 

– Do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło. A teraz również możemy zaspać – twierdzi Mateusz Morawiecki. – Koronawirus też się jeszcze nie skończył.

To zupełnie inne stanowisko od tego, które premier głosił przed wyborami. Premier brał wtedy aktywny udział w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, zachęcał starsze osoby do udziału w głosowaniu. Mówił tak: Wszystkich zapraszam – śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca. Młodsi, starsi, w sile wieku. To jest bezpieczniejsze niż jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła czy wszędzie indziej. Wszyscy musimy pójść do urn wyborczych. Apeluję zwłaszcza do osób, które nie poszły, bo się obawiały czegoś…  Nie ma się już czego bać. Latem wirusy grypy i ten koronawirus też są słabsze, dużo słabsze.  Widać to już dzisiaj po sytuacji w Polsce, spokojnie można iść na wybory i wszystkich do tego zachęcam – mówił przed wyborami Morawiecki. – Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie.

Te słowa Morawieckiego kilka dni temu tak tłumaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski: Wszystko to kwestia semantyki. Mieliśmy wtedy 200 zakażeń dziennie. Pan premier powiedział, że wirus jest w odwrocie, bo wtedy był. Teraz przyrósł – powiedział Szumowski w wywiadzie dla money.pl. 

 Polska będzie nowocześniejsza? 

W wywiadzie dla „Sieci” premier wyraził opinię, że Polska może być innowacyjnym i sprawnie działającym państwem w trudnych czasach.

– Marzy mi się Polska, w której obywatel załatwi wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem – powiedział tygodnikowi.

– Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna – mówi Morawiecki w wywiadzie w tygodniku „Sieci”

Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – twierdzi Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zapowiada, że Polska postawi na dwie gałęzie gospodarki: rozbudowę infrastruktury i nowoczesną energetykę

Premier jest zadowolony z dotychczasowej walki z kryzysem, ale podkreśla, że nie może to uśpić czujności rządzących

– Marzy mi się Polska, w której obywatel załatwi wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem – powiedział premier w wywiadzie. .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*