Trump wycofał się z pomysłu przeniesienia wyborów prezydenckich w USA

Donald Trump zaproponował w czwartek odłożenie wyborów prezydenckich w USA do czasu, gdy obywatele będą mogli bezpiecznie zagłosować. Później wyjaśnił, że nie jest za odłożeniem wyborów, lecz przeciwko głosowaniu wyłącznie pocztowemu.

Jak  pisaliśmy  , amerykański prezydent wyraził w czwartek na Twitterze opinię, że powszechne głosowanie za pośrednictwem poczty spowoduje, że tegoroczne wybory prezydenckie w USA będą „najbardziej niedokładnymi i fałszywymi” w historii. „To będzie wielki wstyd dla USA. Opóźnij wybory, do czasu aż ludzie będą mogli prawidłowo, pewnie i bezpiecznie głosować???” – napisał amerykański prezydent.

Agencja Reutera podaje, że pomysł przesunięcia wyborów skrytykowali Demokraci a także niektórzy Republikanie w Kongresie, do którego kompetencji należy wyznaczanie daty wyborów. Propozycji Trumpa sprzeciwili się m.in. lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell oraz republikański kongresmen Kevin McCarthy. „Nigdy w historii wyborów federalnych nie doszło do nieprzeprowadzenia wyborów i powinniśmy to kontynuować” – stwierdził McCarthy.

„W żadnym wypadku nie będziemy rozważać zrobienia tego, aby dostosować się do nieudolnej i przypadkowej reakcji prezydenta na pandemię koronawirusa lub by uwiarygadniać kłamstwa i dezinformacje, które rozpowszechnia” – stwierdził w oświadczeniu wysłanym agencji Reutera szef komisji Izby Reprezentantów nadzorującej bezpieczeństwo wyborów, demokrata Zoe Lofgren.

Ostatecznie na zwołanej w czwartek konferencji prasowej w Białym Domu amerykański prezydent wycofał się z pomysłu przełożenia wyborów. „Czy chcę zmiany daty? Nie. Ale nie chcę widzieć nieuczciwych wyborów” – mówił Trump.

Trump napisał później na Twitterze, że Amerykanie powinni poznać wyniki wyborów w noc głosowania, a nie dni lub miesiące później, czym nawiązał do długiego liczenia głosów wysłanych pocztą. Jak stwierdził, cieszy się, że media „w końcu zaczęły mówić o ryzyku dla naszej demokracji ze strony niebezpiecznego powszechnego głosowania pocztowego”.

Wypowiedzi Trumpa w sprawie wyborów pocztowych wywołują u Demokratów obawę, że w razie swojej porażki Trump może podważać wynik wyborów.

CZYTAJ TAKŻE:  Niedoszłe wybory kosztowały Pocztę Polską co najmniej 69 mln złotych  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!