Iran odrzuca możliwość negocjacji z USA w sprawie rozwoju programów rakietowych i nuklearnych

Najwyższy przywódca Iranu, Ajatollah Ali Chamenei, wykluczył w piątek negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie programu rakiet balistycznych i nuklearnych Teheranu i wezwał Irańczyków do oparcia się naciskom Stanów Zjednoczonych – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek  Agencja Prasowa Reuters  , Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, wykluczył możliwość rozmów z Amerykanami na temat rozwoju programów rakiet balistycznych i nuklearnych prowadzonych przez Iran.  Wezwał obywateli kraju do oparcia się naciskom USA  .

„Brutalne sankcje Ameryki wobec Iranu mają na celu załamanie naszej gospodarki. Ich celem jest ograniczenie naszych wpływów w regionie oraz zatrzymanie naszych zdolności rakietowych i nuklearnych” – przekonywał Chamenei w przemówieniu transmitowanym na żywo w telewizji.

Zobacz też:  Prezydenci Rosji, Turcji i Iranu wydali wspólne oświadczenie w sprawie Syrii  

„Poleganie na zdolnościach krajowych i zmniejszenie naszej zależności od eksportu ropy pomoże nam oprzeć się presji Ameryki”.

Stosunki między Teheranem a Waszyngtonem pogorszyły się od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump w 2018 roku porzucił pakt między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami, na mocy którego Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji.

Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje, które znacznie obniżyły eksport ropy do Teheranu. Strona Amerykańska przekonuje, że chce, aby władze irańskie usiadły do negocjacji przy szerszej umowie, aby jeszcze bardziej ograniczyć działania nuklearne, wstrzymać program rakietowy kraju i ograniczyć regionalne wpływy Islamskiej Republiki.

Zobacz też:  Siergiej Ławrow potwierdził wsparcie Rosji dla nie przedłużania embarga na broń dla Iranu  

Irański najwyższy przywódca skrytykował również w piątek państwa europejskie za to, że nie zdołały uratować zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego z głównymi mocarstwami, z którego Stany Zjednoczone już się wycofały.

„Zadali cios gospodarce Iranu pustymi obietnicami” – poinformował Chamenei w telewizyjnym przemówieniu.

Od momentu wycofania się z porozumienia Stanów Zjednoczonych europejskie kraje porozumienia zintensyfikowały wysiłki, w celu powrotu do umowy, a także  przystąpiły do częściowej ochrony irańskiej gospodarki przed karami   nałożonymi przez USA.

Zobacz też:  Prezydent Iranu: nawet 25 milionów Irańczyków zarażonych koronawirusem  

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Więcej postów