Unia Europejska nałożyła sankcje na Rosję, Chiny i Północną Koreę w związku z oskarżeniami o cyberataki

Unia Europejska nałożyła w czwartek sankcje podróżne i finansowe na departament rosyjskiego wywiadu wojskowego oraz firmy z Korei Północnej i Chin w związku z ich podejrzewanym udziałem w dużych cyberatakach na całym świecie – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformował  Reuters  , w czwartek Unia Europejska nałożyła sankcje ekonomiczne i podróżne na departament rosyjskiego wywiadu wojskowego, a także na chińskie i północnokoreańskie firmy.

UE obrała za cel departament ds. technologii specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego, zwany Dyrekcją Główną Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też:  Brytyjskie MSZ: „Jesteśmy pewni, że rosyjscy hakerzy chcieli przejąć informacje o szczepionce na COVID-19”  

Blok zarzucił rosyjskiej służbie, że w czerwcu 2017 roku dokonała dwóch cyberataków, które uderzyły w kilka firm w Europie, powodując duże straty finansowe.

Cztery osoby pracujące dla rosyjskiego wywiadu wojskowego zostały również ukarane za rzekomy udział w próbie cyberataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Holandii w kwietniu 2018 roku.

Północnokoreańska firma Chosun Expo została również ukarana z powodu p   odejrzenia o wspieranie Grupy Lazarus  , która jest uważana za odpowiedzialną za serię poważnych ataków na całym świecie, w tym napad na konto Banku Bangladeszu w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku w 2016 roku i kradzież 81 milionów dolarów. Firma jest również rzekomo powiązana z atakiem w 2014 roku na hollywoodzkie studio filmowe Sony Pictures, w którym hakerzy chcieli uniemożliwić wydanie satyrycznego filmu o północnokoreańskim przywódcy.

Departament Skarbu USA w zeszłym roku nałożył sankcje na Grupę Lazarus i dwie inne północnokoreańskie grupy hakerskie m.in. za ich rzekomy udział w atakach na Sony Pictures i bank centralny Bangladeszu. Zdaniem departamenty za grupami hakerskimi stoi główna służba wywiadowcza Korei Północnej.

Korea Północna zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu w cyberataki.

Sankcje UE uderzyły również w chińską firmę Haitai Technology Development, która jest oskarżana o wspieranie cyberataków mających na celu kradzież poufnych danych handlowych od międzynarodowych koncernów na całym świecie.  Ukarano również dwie osoby z Chin, które miały być zaangażowane w ataki  .

Sankcje obejmują zakazy podróży i zamrożenie aktywów. Osoby, firmy i inne podmioty z UE nie mogą udostępniać funduszy osobom znajdującym się na czarnej liście.

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*