Prof. Bogdan Góralczyk: Wszystkie liczące się media są już w rękach formacji rządzącej. Chodzi o Węgry

Zamknięcie najbardziej wpływowego, niezależnego portalu Index.hu to potężny cios w wolność mediów na Węgrzech. Ponad 60 dziennikarzy tego portalu złożyło wymówienia w proteście przeciwko zwolnieniu z pracy redaktora naczelnego. Usunięto go, gdy związany z rządem Viktora Orbána biznesmen został największym finansowym udziałowcem portalu – komentuje dla Faktu prof. Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego

Po tym wydarzeniu, wszystkie liczące się media na Węgrzech są w rękach formacji rządowej. Również wszystkie media lokalne, a jest to ponad 400 tytułów, zostały dwa lata temu przejęte pod kontrolę partii rządzącej. Portal Index.hu podpadł władzom, bo informował nie tak jak one chciały. Przejmowanie mediów przez partię Fidesz Viktora Orbána jest trwającym od kilku lat procesem. Polityk ten doszedł do władzy zdobywając konstytucyjną większość wiosną 2010 roku, a już rok później rozpoczął wielką wojnę o ustawę medialną. Potem przejął bardzo ważny portal Origo, zlikwidował najpopularniejszy dziennik w kraju „Népszabadság”, następnie kolejne, w tym znaczący dziennik „Magyar Nemzet”. Teraz przyszedł czas na Index.hu. Jest to niemal dopełnienie całego procesu podporządkowania mediów rządzącemu ugrupowaniu. Mimo wszystko to nie jest absolutny koniec wolnych mediów na Węgrzech. Zostały jeszcze dwa-trzy portale, które można uznać za niezależne, ale nie mają one takiej siły jak Index.hu. Są także cztery tygodniki, czytane głównie przez inteligencję, jeden dziennik – „Népszava” – o zasięgu ogólnokrajowym i jedno opozycyjne „Klub Rádió”. Nikt nie wie, jak długo utrzymają swoją niezależność, bo wszystkie borykają się z trudnościami finansowymi, a na zamówienia czy reklamy rządowe trudno im liczyć.

Bon turystyczny – ta nazwa może być trochę myląca. W trakcie prac nad ustawą okazało się bowiem, że nie na każdego rodzaju turystyczną aktywność można te pieniądze wydać. Wyjaśniamy, na co konkretnie można, a na co nie można, wydać 500 zł z bonu turystycznego na dziecko, który aktywuje się o północy z 31 lipca na 1 sierpnia.

Od północy z 31 lipca na 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli aktywować swój bon turystyczny na dziecko w systemie PUE ZUS. Bony będą wysyłane SMS-em w postaci kodu.

Łucja dos Santos, zakonnica z Portugalii, która razem z Franciszkiem i Hiacyntą Marto była świadkiem objawień Matki Bożej w Fatimie, w swoich przepowiedniach ujawniła, który kraj jako jedyny przetrwa III wojnę światową. Co zaskakujące, chodzi o Polskę! W swoich wizjach, które miała przekazać jej Matka Boża, siostra Łucja ze szczegółami opisała, jak ma wyglądać nasz kraj po wojnie.

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście ten program, to na pewno mieliście łzy w oczach, kiedy odjeżdżający autobus odsłaniał piękny, nowy dom sprezentowany doświadczonej przez los rodzinie. Myślałeś, że ten wspaniały i wzruszający gest ludzi o dobrym sercu zakończy udrękę biednych rodzin? Nie do końca. Niestety, rzeczywistość nie była już taka różowa. Oto 9 smutnych faktów o programie „Dom nie do poznania”.

Dom z cegieł, podwórko z równo przystrzyżoną trawą i stodoła – miejsce, jakich w Polsce tysiące. Jednak to w Dobrzykowicach na Dolnym Śląsku jest wyjątkowe. Powód? Ma w sobie ducha historii przygód Kargula i Pawlaka! To właśnie w tej malutkiej miejscowości koło Wrocławia nakręcono większość scen kultowej polskiej trylogii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.

Gdy tylko poczujemy ugryzienie, jest wymieniany jako pierwszy winowajca. Komar. Najbardziej dokuczliwe skojarzenie z latem. Choć kąsa, żądli, tnie nam skórę wiele innych stworzeń. Są podobno jeszcze miejsca, gdzie jest dość sucho i komarów nie widać. Ale się pokażą. Specjaliści nie dają nadziei.

Jakie buty wybrać na wesele, gdy jesteśmy gośćmi? Czy lepiej zdecydować się na klasyczne, eleganckie szpilki czy wygodne płaskie obuwie, w którym bez trudu przetańczymy całą noc? W tym artykule znajdziesz przegląd modnych damskich butów na wesele i bez trudu zadecydujesz, czy lepiej postawić na klasyczne eleganckie szpilki czy płaskie i wygodne baleriny. A może to da się połączyć?

Narodziny Lilianki Olszewskiej, córki Agaty Mróz i Jacka Olszewskiego, to dla wielu symbol bezgranicznej matczynej miłości i poświęcenia. Mama dziewczynki, jedna z najbardziej utalentowanych polskich siatkarek, odmówiła leczenia, które mogłaby zaszkodzić jej dziecku. 26-latka zmarła dwa miesiące po porodzie. Od jej tragicznej śmierci minęło już 12 lat…

Sezon rowerowy w pełni, więc to ostatni dzwonek, aby wybrać odpowiedni jednoślad dla siebie. Rower to doskonała opcja dla osób aktywnych i chcących zadbać o sylwetkę – przecież wystarczy zaledwie 5 kilometrów, by spalić 300 kcal. To świetna informacja dla tych, którzy mają na względzie nie tylko dobro planety, ale także swoje zdrowie. Sprawdź, jaki rower będzie najlepszy dla ciebie.

Polacy nie wiedzą, jak właściwie obchodzić się z butlami z gazem. Z badań przeprowadzonych przez AmeriGas Polska wynika, że ponad połowa mieszkańców gospodarstw domowych sprawdza szczelność butli w niewłaściwy sposób. Aż 16 proc. ankietowanych używa do tego zapałek lub zapalniczki. W ubiegłym roku z powodu wybuchów butli gazowych zmarły 23 osoby, a 160 zostało rannych.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*