Iran przeprowadził test rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz. W bazach USA wprowadzono podwyższony alert

W ramach ćwiczeń wojskowych, które odbywają się w cieśninie Ormuz, irański Korpus Strażników Rewolucji wystrzelił w środę z podziemnego silosa rakietę balistyczną. Na skutek wystrzelenia rakiety w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze wprowadzono podwyższony alert.

W środę irański Korpus Strażników Rewolucji wystrzelił z podziemnego silosa rakietę balistyczną – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Była to część ćwiczeń w cieśninie Ormuz. Jako celu w manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca. Wystrzelenie rakiety spowodowało wprowadzenie podwyższonego alertu w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze.

O wystrzeleniu pocisku balistycznego poinformowała irańska telewizja państwowa. W materiałach z odbywających się w cieśninie Ormuz ćwiczeń „Wielki Prorok 14” nie został jednak pokazany momentu startu rakiety. Nie sprecyzowano także jaki model rakiety został wystrzelony.

Zobacz także:  Business Insider: Izrael chce sprowokować Iran do otwartej konfrontacji przed wyborami w USA, które może przegrać Trump  

Telewizja cytowała także dowódcę korpusu, który zapowiadał, że planowane jest także wystrzelenie „pocisków balistycznych dalekiego zasięgu”.

Wystrzelenie rakiety spowodowało wprowadzenie podwyższonego alertu w amerykańskich bazach lotniczych w Abu Zabi oraz w Katarze. Personel wspomnianych baz został ewakuowany do schronów. Czytamy, że zdaniem rzecznik Centralnego Dowództwa USA incydent trwał 15 minut.

W czasie manewrów ćwiczeniowych w cieśninie Ormuz irańscy komandosi przeprowadzili ze śmigłowców szturm na makietę lotniskowca. Replika okrętu była też celem ataków irańskich dronów, a także rakiet wystrzeliwanych z szybkich łodzi i ciężarówek.

We wtorek związana z Korpusem agencja Fars opublikowała grafikę ukazującą lotniskowiec w kształcie trumny. Materiał został opatrzony cytatem ajatollaha Alego Chameneia przysięgającego zemstę za  zabicie generała Kasema Sulejmaniego   w styczniu 2020 roku.

en.farsnews.ir / pap / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*