Odszkodowania dla homoseksualnych żołnierzy Bundeswehry

Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) planuje odszkodowania dla żołnierzy dyskryminowanych w Bundeswehrze z powodu homoseksualizmu.

Poszkodowani żołnierze Bundeswehry powinni otrzymać rekompensatę finansową, która nie zostanie zaliczona na poczet ewentualnych świadczeń socjalnych, jak podały dzienniki grupy medialnej RND, które dotarły do projektu ustawy. Jej celem ma być oficjalna rehabilitacja żołnierzy poszkodowanych z powodu homoseksualizmu.

Rzeczniczka Ministerstwa Obrony potwierdziła te plany. Jak powiedziała agencji AFP, jednym z „głównych problemów” jest uchylenie wyroków skazujących żołnierzy Bundeswehry w sądach służby cywilnej za „akty homoseksualne za obopólną zgodą wśród dorosłych”. Należy również wziąć pod uwagę „inne istotne niedogodności w pracy” wynikające z odmiennej orientacji seksualnej.

Dla minister Annegret Kramp-Karrenbauer celem ustawy jest „rozliczenie przeszłości, kontynuacja procesów zmian oraz dalsza promocja nowoczesnego myślenia w Bundeswehrze”, powiedziała rzeczniczka.

Oficjalne przeprosiny i projekt ustawy o rehabilitacji

Szefowa resortu obrony już na początku lipca przeprosiła żołnierzy homoseksualnych w Bundeswehrze za dziesięciolecia systematycznej dyskryminacji. Żołnierze ci „byli narażeni na znaczną dyskryminację ze względu na swoją orientację seksualną, doświadczając niekorzystnych warunków w karierze zawodowej, aż po zwolnienia włącznie”, powiedziała szefowa CDU trzy tygodnie temu.

W rzeczywistości Bundeswehra zaledwie 20 lat temu (2000 r.) dekretem zakończyła dyskryminację żołnierzy homoseksualnych. Wcześniej musieli liczyć się z nieprzyjemnościami, aż do niehonorowych zwolnień. Kramp-Karrenbauer przyznała, że koniec dyskryminacji nastąpił „o wiele za późno”. Zapowiedziała także na wrzesień projekt ustawy o rehabilitacji.

Zgodnie z informacjami RND, projekt nosi tytuł „Ustawa o rehabilitacji żołnierzy skazanych przez sądy wojskowe za akty homoseksualizmu za obopólną zgodą i pokrzywdzonych w innych formach służby”. Poprzednie rządy federalne regularnie odmawiały uchylenia odpowiednich wyroków na mocy prawa o służbie cywilnej. Projekt ustawy przewiduje nie tylko uchylenie wyroków w sprawie homoseksualizmu na mocy ustawy o służbie cywilnej, ale planowane są jednoznaczne zaświadczenia o rehabilitacji dla osób poszkodowanych. Wszystkie zasady mają dotyczyć także byłych żołnierzy Narodowej Armii Ludowej (NVA) z NRD.

Poparcie ze strony opozycji

Plany Kramp-Karrenbauer spotkały się w sobotę z aprobatą opozycji. „Dawne traktowanie homoseksualnych żołnierzy jest nadal ciemną plamą w historii Bundeswehry”, powiedział agencji prasowej AFP Tobias Lindner, ekspert ds. obronności Zielonych w Bundestagu. Jego zdaniem, plany szefowej resortu obrony są „słuszne” i „od dawna potrzebne”. Jako rekompensatę za poniesioną krzywdę osoby poszkodowane muszą otrzymać materialne odszkodowanie, zażądał Lindner. „Annegret Kramp-Karrenbauer nie może poprzestać na symbolicznych przeprosinach”, ostrzegał. „W przypadku, gdy żołnierze ponieśli szkodę z powodu niesprawiedliwości, musi być również zostać zapewniona rekompensata finansowa”.

Poseł FDP Jens Brandenburg z zadowoleniem przyjął zapowiedź minister, uznając ją za „bardzo satysfakcjonującą”. Zaledwie kilka miesięcy temu, jak powiedział, Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło ustawę o rehabilitacji, czego od pewnego czasu domagała się FDP. „Jesteśmy winni uczciwe odszkodowania ofiarom dyskryminacji ze strony państwa”, powiedział Brandenburg. „Haniebnymi zwolnieniami i de facto zakazami pracy homoseksualni członkowie niemieckich sił zbrojnych byli prześladowani przez dziesięciolecia”.

Annegret Kramp-Karrenbauer zamierza przedstawić projekt 17 września. Tego samego dnia miałoby się ukazać zamówione przez resort obrony opracowanie zatytułowane: „Tabu i tolerancja – postępowanie Bundeswehry z homoseksualizmem od 1955 roku do przełomu tysiącleci”.

DW.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*