Magnat Rydzyk wchodzi w nowy biznes. Będzie mocno grzane i niektórym zrobi się cieplutko

O. Tadeusz Rydzyk uruchomi we wrześniu nowy biznes! Tajemnicę ujawnił główny projektant, dr inż. Piotr Długosz. Będzie to ciepłownia geotermalna, która ma zapewnić ogrzewanie mieszkańcom Torunia.

– W Geotermii Toruń pierwszy otwór wykonano w 2008 roku. Ciepłownia stoi, więc mamy nadzieję, że rozruch będzie we wrześniu – powiedział dr inż. Piotr Długosz, główny projektant tej instalacji. – Jest to wielkie bogactwo. Świętej pamięci prof. Jan Szyszko zawsze promował geotermię, jako nasze polskie źródło energii. (…) W Toruniu robimy na razie instalacje na dwóch otworach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wywiercić kolejne i multiplikować tę ciepłownię – dodał.

Uruchomienie ciepłowni geotermalnej zapowiadał w przeszłości ojciec Tadeusz Rydzyk. Ciepłownia to inwestycja należąca do Fundacji Lux Veritatis, której założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Ciepłownia geotermalna ma ogrzać ok. 20 proc. domów i mieszkań w Toruniu. W tym przedsięwzięciu o. Tadeusz Rydzyk stanie się partnerem PGE, do której należy sieć ciepłownicza w Toruniu. Sprzedaż energii cieplnej miała rozpocząć się w styczniu 2020 roku, ale Fundacja Lux Veritatis, mówiła o trudnościach w porozumieniu się z PGE.

– Mamy wydzieloną część miasta, której będziemy dostarczać tylko czystą energię, bez żadnej emisji. A moglibyśmy jej dostarczać przynajmniej dwukrotnie więcej. Czyli emisja CO2 byłaby o wiele niższa, gdyby to przełożyć na certyfikaty i kwoty, które trzeba płacić – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk z Fundacji Lux Veritatis. – My ileś lat negocjujemy warunki sprzedaży ciepła do sieci ciepłowniczej. Niestety sieci ciepłownicze w Toruniu nie są własnością miasta, tylko są własnością wytwórcy ciepła i tutaj jest konflikt interesów – dodała.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*