Chiny protestują ws. wejścia USA do chińskiego konsulatu i zapowiadają „stosowną odpowiedź”

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych w związku z wejściem amerykańskich służb do zamkniętego konsulatu Chin w Houston w Teksasie. ChRL zapowiedziała „stosowną odpowiedź”.

W sobotę chiński MSZ oskarżył Stany Zjednoczone o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych poprzez wejście amerykańskich służb do budynku zamkniętego konsulatu Chin w Huston – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Zapowiedziano „stosowną odpowiedź”.

W piątek po południu doszło do wejścia amerykańskich funkcjonariuszy, niedługo po tym, jak Chiny zgodnie z nakazem Waszyngtonu zamknęły swoją placówkę. Amerykańskie media, m.in. CNN sugerowały, że przedstawiciele służb mieli wejść do budynku tylnymi drzwiami, z pomocą ślusarza.

„Co się tyczy wtargnięcia strony amerykańskiej na teren chińskiego konsulatu generalnego w Houston, Chiny wyrażają silne niezadowolenie i zdecydowany protest” – oświadczył chiński MSZ. Zapowiedziano „stosowną i konieczną odpowiedź”.

  Jak pisaliśmy  , w minionym tygodniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo nakazał zamknięcie chińskiej palcówki dyplomatycznej. Określił ją jako „ośrodek szpiegowania i kradzieży własności intelektualnej”.

W dniu poprzedzającym opuszczenie konsulatu telewizyjne kamery uchwyciły, że z dziedzińca budynku wydobywał się dym palonych papierów.

  Podawaliśmy  , że w piątek Chiny w ramach odwetu nakazały zamknięcie konsulatu USA w Chengdu w Syczuanie. Amerykanie mają to zrobić w ciągu 72 godzin – do 10 rano w poniedziałek.

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz    w sprawie pandemii Covid-19  , a także    kwestii związanych z autonomią Hongkongu   oraz    przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów   i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

pap / wnp.pl / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!