Rząd przywróci część obostrzeń? Emilewicz: przygotowujemy się na to

Od czwartku wiadomo już, że polski rząd opracowuje strategię na ewentualną drugą fazę epidemii Covid-19. Może to oznaczać, że we wrześniu lub w październiku wrócą rygory i obostrzenia sprzed wakacji. Co o tych rewelacjach sądzi wicepremier Jadwiga Emilewicz (45 l.)? Czy w rządzie rozmawia się już o lock downie związanym z przypuszczalnym kolejnym atakiem koronawirusa?

Wielu z nas doskonale pamięta o tym, co działo się w marcu i w kwietniu, i z pewnością nie chciałoby wracać do czasów przymusowej izolacji i zamykania się w mieszkaniach lub domach. Ale powtórka takiego scenariusza we wrześniu lub w październiku jest możliwa. Zwłaszcza że musimy pamiętać, iż każdej jesieni rozpoczyna się sezon grypowy. Tym razem jednak równolegle może dojść do gwałtowniejszego rozprzestrzeniania się w Polsce i na świecie epidemii COVID-19.

Czy polski rząd bierze pod uwagę po wakacjach przywrócenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, jeśli wirus zaatakuje z większą siłą? – Nie możemy tego wykluczyć. Śledzę to, co dzieje się w innych państwach na świecie, i muszę przyznać, że po pierwsze – bardzo wiele do tej pory nauczyliśmy się o koronawirusie, a po drugie: najważniejsze będzie przywrócenie pewnych reżimów i przestrzeganie wytycznych, które opracowaliśmy. W zakresie dystansu, dezynfekcji, osłaniania ust – wyjaśniła wicepremier  Jadwiga Emilewicz  w programie „Graffiti” w Polsat News.

– Dziś o lock downie absolutnie nie rozmawiamy. Jeśli już, to o bardzo pilnym przestrzeganiu norm i reguł. No, i o ewentualnej poszerzonej zgodzie na informacje o nas samych w sytuacji, gdy pojawi się przypadek zakażenia COVID-19. Tak, abyśmy mieli informacje o tych, którzy kontaktowali się z osobami zainfekowanymi – dodała Jadwiga Emilewicz.

 Rząd przygotowuje plan 

Tymczasem w czwartek wiceminister zdrowia  Waldemar Kraska  zapewnił, że trwają intensywne prace związane ze strategię na drugą fazę epidemii Covid-19. Obejmują one też dostępność do szczepień przeciw grypie i testów na obecność koronawirusa, by zapewnić jak najszerszy dostęp do nich. – Powołaliśmy zespół, który opracowuje strategię na II falę epidemii. Pierwsze jego posiedzenie ma być w poniedziałek – powiedział Kraska w Polsat News. 

Co więcej, resort zdrowia opracowuje plan przemodelowania szpitali jednoimiennych. – Nastał na to czas, by były one bardziej elastyczne do pojawiających się nowych przypadków – mówił Kraska.

Jak podał PAP, Kraska zauważył też, że ministerstwo będzie chciało przekazać tzw. szybkie testy diagnostyczne najpierw do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a potem lekarzom podstawowej opieki. Przy okazji zapewnił, że liczba respiratorów zarezerwowanych dla najciężej chorych z Covid-19 jest wystarczająca.

Dziś w Polsce zanotowano 458 nowych przypadków Covid-19. Cztery osoby zmarły z powodu tej choroby.

Źródło: Polsat News, PAP

Bon turystyczny – ta nazwa może być trochę myląca. W trakcie prac nad ustawą okazało się bowiem, że nie na każdego rodzaju turystyczną aktywność można te pieniądze wydać. Wyjaśniamy, na co konkretnie można, a na co nie można, wydać 500 zł z bonu turystycznego na dziecko.

Wiceminister rozwoju w środę 22 lipca podał datę, kiedy będzie można odebrać bon turystyczny 500 zł na dziecko. – Od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS – przekazał PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Tutaj wyjaśniamy, jak dostać bon turystyczny – wszystko co musicie wiedzieć o dodatkowych 500 zł na dziecko.

Ta wiadomość spadła na pana Adama jak grom z jasnego nieba! Postawny, wysportowany 38-letni górnik, szczęśliwy mąż i tata rocznej Helenki nagle dowiedział się, że ma bardzo rzadką chorobę. I owszem, jest dla niego lek – jeden jedyny na świecie. Ale kosztuje fortunę, ponieważ NFZ tego rodzaju terapii nie refunduje. Państwo postawiło na nim krzyżyk, ale wciąż jest czas na ratunek!

Uwaga, zostało kilka dni na to, żeby złożyć wniosek o wypłatę dodatku solidarnościowego za lipiec. Żeby dostać pieniądze za obecny miesiąc, trzeba zdążyć z wnioskiem do końca tego miesiąca. Przypominamy, komu się należy i co trzeba zrobić, aby dostać dodatek solidarnościowy wypłacany z powodu koronawirusowego kryzysu.

Polacy czekają na możliwość zrealizowania bonu turystycznego, co ma być możliwe od 31 lipca. Szybsi niż rząd okazują się być oszuści, którzy już przypuścili atak na polskie rodziny i różnymi metodami próbują wyłudzić pieniądze od Polaków, używając do tego właśnie bonu turystycznego.

Opalanie twarzy i ciała. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego? Niekoniecznie! Aby cieszyć się zdrową i długotrwałą opalenizną twarzy i ciała, należy podejść do opalania… z głową. Zobacz, jakich błędów unikać podczas opalania i jak można w łatwy sposób dodać sobie kolorytu nawet jeśli spędzamy urlop w mieście. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyjdziesz na słońce!

Nadal nie wiadomo, kto zamordował Elenę. Wysiłki jej siostry Chiary, by wyjaśnić tę zbrodnie, niestety nie doprowadziły do rozwikłania tej tragicznej tajemnicy. Tropy prowadziły w różnych kierunkach, ale się urywały. Czy się dowiemy, do czego doszło w mieście Matera na południu Włoch? Przed nami dalszy ciąg tej historii opowiedzianej we włoskim serialu „Siostry”.

Wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych narażamy się na ryzyko oparzeń. Czasem zdarza się, że zaśniemy leżąc na słońcu i okazuje się, że nasza skóra nie wygląda najlepiej, a do tego towarzyszą nam nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie czy świąd. W takim przypadku warto wykorzystać domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Smoothie – jak przygotować pyszny owocowy i/lub warzywny koktajl we własnej kuchni? Poznaj sprawdzone przepisy na smoothie: owocowe, warzywne, na śniadanie i odchudzanie. Oto cztery pyszne i zdrowe koktajle, które zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Taki orzeźwiający napój będzie świetnym posiłkiem na drugie śniadanie, podwieczorek albo… deser w wersji fit! Miksuj śmiało!

Polscy siatkarze mieli za kilka dni rozpocząć walkę o olimpijskie złoto w Tokio. Zamiast na igrzyskach zagrają ledwie kilka towarzyskich spotkań w kraju. Na początek dwa w Zielonej Górze z Niemcami.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!