PiS postawił na swoim. Sejm przyjął odrzuconą poprawkę!

W piątek Sejm przyjął ustawę o ochronie zdrowia w czasie epidemii i po jej ustaniu. Wśród zaakceptowanych poprawek znalazła się też taka, która pozornie nie ma związku z ochroną zdrowia i to właśnie ona wzbudzała najwięcej kontrowersji. Chodzi o przyznanie rekompensaty dla podmiotów, które na polecenie premiera miały się zająć organizacją wyborów z 10 maja. Wybory te nie odbyły z powodu pandemii i to właśnie dlatego rekompensatę za ich nieudaną organizację podciągnięto pod ochronę zdrowia. Chodzi o 70 milionów złotych, które otrzyma m.in. Poczta Polska.

Za przyjęciem ustawy głosowało głosowało 230 posłów, przeciw: 220. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Poprawka, którą we wtorek 21 lipca zaproponował jej przewodniczący Tomasz Latos wzbudzała wiele kontrowersji. Zdaniem opozycji, jest to legalizacja 70 mln zł wydanych na majowe wybory, które nie doszły do skutku.

– To jest sankcjonowanie przestępstwa wydatkowania 70 milionów złotych, aby uchronić od odpowiedzialności pana premiera, pana wicepremiera Jacka Sasina, pana prezesa Poczty Polskiej – grzmiała wówczas posłanka PO Krystyna Skowrońska.

 Poprawka odrzucona przez pomyłkę?  W czwartek sprawą poprawki ponownie zajmowała się komisja. Jej decyzja – zważywszy na arytmetykę sejmową – wprawia w zdumienie. Okazało się, że sejmowa komisja zdrowia odrzuciła w całości projekt tej ustawy, a „za” odrzuceniem, prócz opozycji, głosowały także dwie posłanki z PiS: Barbara Dziuk i Violetta Porowska. Radio Zet informowało wówczas, że to najprawdopodobniej pomyłka posłanek. Próbowaliśmy ustalić, dlaczego posłanki zagłosowały przeciw tej ustawie. Barbara Dziuk powiedziała Faktowi, że nie ma w tej chwili czasu na rozmowę, zaś Porowska nie odbierała telefonu.

– Nasz wniosek o odrzucenie projektu uzyskał większość. Tym samym Komisja zadecydowała, że nie ratuje Sasina i bezprawnie wydanych środków na druk pakietów wyborczych do pseudokopertowych wyborów, które się nie odbyły – napisała na Twitterze Monika Wielichowska.

PiS postawiło jednak na swoim. Sejm zajął się 29 poprawkami. I tak, jak informuje RMF24 Krajowe Biuro Wyborcze będzie musiało pokryć koszty decyzji premiera dotyczącej organizacji wyborów, które się nie odbyły. Rekompensata trafi do Poczty Polskiej i PWPW. 

 Wybory prezydenckie 10 maja  Zgodnie z Konstytucją, na 100 dni przed końcem kadencji urzędującego prezydenta, wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja br. Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń, głosowanie miało przebiegać w formie korespondencyjnej. Przeprowadzeniem wyborów miała zająć się nie Państwowa Komisja Wyborcza a Poczta Polska razem z nadzorującym ją ministerstwem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Polecenie przeprowadzenia wyborów wydał premier Mateusz Morawiecki.

Opozycja protestowała przeciwko tej decyzji. Senat wykorzystał maksymalny czas na rozpatrzenie ustawy. Choć nie wiadomo, czy wybory się odbędą, Poczta Polska wydrukowała miliony kart do głosowania. W czwartek, 7 maja PKW poinformowała, że wybory w dniu 10 maja nie odbędą się, ponieważ PKW została w wyniku ustawy pozbawiona kompetencji do ustalenia wzoru i zarządzenia druku kart do głosowania, które są koniecznym warunkiem do przeprowadzenia głosowania.

 Zobacz też: 

Bon turystyczny – ta nazwa może być trochę myląca. W trakcie prac nad ustawą okazało się bowiem, że nie na każdego rodzaju turystyczną aktywność można te pieniądze wydać. Wyjaśniamy, na co konkretnie można, a na co nie można, wydać 500 zł z bonu turystycznego na dziecko.

Wiceminister rozwoju w środę 22 lipca podał datę, kiedy będzie można odebrać bon turystyczny 500 zł na dziecko. – Od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS – przekazał PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Tutaj wyjaśniamy, jak dostać bon turystyczny – wszystko co musicie wiedzieć o dodatkowych 500 zł na dziecko.

Ta wiadomość spadła na pana Adama jak grom z jasnego nieba! Postawny, wysportowany 38-letni górnik, szczęśliwy mąż i tata rocznej Helenki nagle dowiedział się, że ma bardzo rzadką chorobę. I owszem, jest dla niego lek – jeden jedyny na świecie. Ale kosztuje fortunę, ponieważ NFZ tego rodzaju terapii nie refunduje. Państwo postawiło na nim krzyżyk, ale wciąż jest czas na ratunek!

Uwaga, zostało kilka dni na to, żeby złożyć wniosek o wypłatę dodatku solidarnościowego za lipiec. Żeby dostać pieniądze za obecny miesiąc, trzeba zdążyć z wnioskiem do końca tego miesiąca. Przypominamy, komu się należy i co trzeba zrobić, aby dostać dodatek solidarnościowy wypłacany z powodu koronawirusowego kryzysu.

Polacy czekają na możliwość zrealizowania bonu turystycznego, co ma być możliwe od 31 lipca. Szybsi niż rząd okazują się być oszuści, którzy już przypuścili atak na polskie rodziny i różnymi metodami próbują wyłudzić pieniądze od Polaków, używając do tego właśnie bonu turystycznego.

Opalanie twarzy i ciała. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego? Niekoniecznie! Aby cieszyć się zdrową i długotrwałą opalenizną twarzy i ciała, należy podejść do opalania… z głową. Zobacz, jakich błędów unikać podczas opalania i jak można w łatwy sposób dodać sobie kolorytu nawet jeśli spędzamy urlop w mieście. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyjdziesz na słońce!

Nadal nie wiadomo, kto zamordował Elenę. Wysiłki jej siostry Chiary, by wyjaśnić tę zbrodnie, niestety nie doprowadziły do rozwikłania tej tragicznej tajemnicy. Tropy prowadziły w różnych kierunkach, ale się urywały. Czy się dowiemy, do czego doszło w mieście Matera na południu Włoch? Przed nami dalszy ciąg tej historii opowiedzianej we włoskim serialu „Siostry”.

Wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych narażamy się na ryzyko oparzeń. Czasem zdarza się, że zaśniemy leżąc na słońcu i okazuje się, że nasza skóra nie wygląda najlepiej, a do tego towarzyszą nam nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie czy świąd. W takim przypadku warto wykorzystać domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Smoothie – jak przygotować pyszny owocowy i/lub warzywny koktajl we własnej kuchni? Poznaj sprawdzone przepisy na smoothie: owocowe, warzywne, na śniadanie i odchudzanie. Oto cztery pyszne i zdrowe koktajle, które zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Taki orzeźwiający napój będzie świetnym posiłkiem na drugie śniadanie, podwieczorek albo… deser w wersji fit! Miksuj śmiało!

Igor  Lewczuk (35 l.), stoper Legii Warszawa, wybiera się na urlop w poczuciu dobrze wykonanej pracy.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!