Niemcy likwidują kompanię sił specjalnych Bundeswehry. To efekt walki z prawicowym ekstremizmem

Zapowiadane już rozwiązanie 2 kompanii niemieckiej Jednostki Sił Specjalnych (KSK) w ramach przeciwdziałania prawicowemu ekstremizmowi nastąpi 1 sierpnia – poinformował w środę w Berlinie inspektor wojsk lądowych Bundeswehry, generał Alfons Mais.

Krok ten zostanie podjęty, by „usunąć narosłe tam przez lata fałszywą kulturę dowodzenia oraz podglebie dla tendencji ekstremistycznych” – powiedział Mais. Zadeklarował jednocześnie kontynuowanie walki z ekstremizmem w szeregach wojska.

– Kto nie opowiada się bezwarunkowo za naszą konstytucją i wywodzącymi się z niej wartościami, ten do nas nie należy i przy użyciu wszystkich będących do dyspozycji środków zostanie z sił zbrojnych wydalony – podkreślił odpowiedzialny za utrzymanie gotowości bojowej wojsk lądowych generał.

Zasadniczą restrukturyzację KSK i rozwiązanie jej 2 kompanii w następstwie zaistniałych tam przejawów prawicowego ekstremizmu zapowiedziała pod koniec czerwca niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. W kwietniu 2017 roku w 2 kompanii w trakcie imprezy urządzonej na pożegnanie jej odchodzącego dowódcy rzucano świńskimi łbami, słuchano prawicowych utworów rockowych i pozdrawiano się hitlerowskim podniesieniem ręki.

Zajmująca się kontrwywiadem Wojskowa Służba Ochronna (MAD) poinformowała w styczniu br., iż 20 żołnierzy KSK podejrzewa się o prawicowy ekstremizm. W maju w Saksonii na posesji jednego z żołnierzy tej elitarnej jednostki wykryto schowek z amunicją i materiałem wybuchowym. Podano też, że w magazynach KSK nie można się doliczyć dziesiątek tysięcy sztuk amunicji.

– Przyjęty obecnie pakiet przedsięwzięć pozwoli na wyciągnięcie bardzo wyraźnych konsekwencji w efekcie stwierdzonych nieprawidłowości oraz toruje drogę głębokim i trwałym zmianom z jednoczesnym utrzymaniem gotowości bojowej KSK – zapewnił gen. Mais.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*