Rzeczpospolita: rząd przeznaczy miliony na sondaże

Kancelaria Premiera ogłosiła przetarg na badania opinii publicznej. Do końca 2021 roku chce na ten cel wydać 2,34 mln zł. Ostateczna kwota zamówień może być jeszcze inna, bowiem wszystko będzie zależało od „konkretnych potrzeb”.

O sprawie informuje dzisiejsza Rzeczpospolita. Według gazety największa część zamówienia dotyczy sondaży przeprowadzanych metodami CATI (wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne) lub CAPI (wspomagane komputerowo wywiady bezpośrednie) na reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski. Zamówienie dotyczy też badań na grupach celowych – czyli niereprezentatywnych dla całej populacji i tzw. fokusów, czyli zogniskowanych wywiadów grupowych.

 Ułatwić podejmowanie decyzji  Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia gazecie, że tematyka badań „będzie każdorazowo określana w zależności od aktualnych potrzeb”. W dokumentacji przetargowej umieszczonej na stronie BIP KPRM zostało ogłoszone, że „zlecane badania będą dotyczyły tematyki społecznej”.

Rozmówcy gazety wskazują, że kwoty przeznaczone przez Kancelarię na badania są wyjątkowo wysokie, do tego rodzaj badań „może sugerować tematykę polityczną”. Może chodzić o sondaże i badania, które mogą ułatwić podejmowanie bieżących decyzji i wyczuwanie nastrojów społecznych. (Rp.pl) 

Ministerstwo Finansów zapewnia, że mimo epidemii koronawirusa kondycja budżetu nie jest zła. Jednak po wyborach prezydenckich wrócono do dyskusji nad projektami ustaw, które uderzą w portfele Polaków. Jak ustalił Fakt, dotyczy to m.in. likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS, na czym zyskują najbogatsi. Mówi się także o kolejnej podwyżce akcyzy na papierosy i alkohol. I to nie koniec, pomysłów jest więcej.

W ustawie wprowadzającej Polski Bon Turystyczny czai się pułapka. Urzędnicy będą mogli sprawdzać, czy rodzice mieli na pewno prawo do dodatkowych pieniędzy na wakacje. Jeśli okaże się, że nie, a rodzina zdąży bon zrealizować, będzie musiała pieniądze zwrócić. I to z odsetkami!

16-letnia Karolina została brutalnie zamordowana w biały dzień na terenie posesji domu rodzinnego. O ten okrutny czyn podejrzany jest były chłopak nastolatki – 22-letni Eryk S. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawca zaatakował dziewczynę, gdy ta kosiła trawę. Mężczyzna jeszcze niedawno pisał o „lepszej drodze życia”. Potem zamieścił mrożący krew w żyłach wpis.

Zarobki na stacji Orlenu w wysokości 8100 zł brutto! Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli zostanie się zatrudnionym w jednej ze stacji sieci star w Niemczech należącej do Grupy Orlen. Takie zarobki oferuje się np. kasjerom rozpoczynającym pracę na stacji w Hamburgu. W Polsce o takich pieniądzach można tylko pomarzyć. Wynagrodzenie kasjera na stacji jest w naszym kraju niemal trzy razy niższe.

Obecność Kingi Dudy na finiszu kampanii prezydenckiej ojca oraz jej szeroko komentowane wystąpienie podczas wieczoru wyborczego sprawiły, że znów znalazła się w centrum uwagi. W rezultacie internauci przypomnieli sobie o krążącym w sieci nagraniu sprzed lat, na którym Dudówna daje próbkę swoich umiejętności scenicznych. Zobaczcie, jak brylowała na scenie przed szkolną publicznością!

Ślub kościelny Joanny i Jacka Kurskich był wydarzeniem weekendu. I budzi wielkie emocje. Wielu Polaków (także bardzo znanych) zareagowało sceptycznie na wieść, że Kościół zezwolił obojgu na to, by po raz wtóry stanęli przed ołtarzem. Okazuje się, że coraz więcej Polaków uzyskuje unieważnienie ślubu kościelnego. Zobacz, którym znanym Polakom również się to udało.

Dopiero co gruchnęła wiadomość, że Antoni Królikowski rozstał się z Kasią Dąbrowską. Tymczasem ma już nową dziewczynę, którą jest znana z „Pierwszej miłości” Joanna Opozda. Mamy ich pierwsze wspólne zdjęcia. Zakochani spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, a w sobotę bawili się razem w jednym z modnych warszawskich klubów. Spotkali tam m.in. przyjaciółkę Joanny – Marinę Łuczenko-Szczęsną. Zabawa była przednia, bo do domu wrócili dopiero ok. godz. 4:30 nad ranem.

Jerzy Pietraszko nie żyje. Były członek „Solidarności Walczącej” i znany matematyk zmarł w wieku 66 lat. Jerzy Pietraszko był też świetnym szachistą. Gdy był bezrobotny, utrzymywał się m.in.z wygranych na zawodach szachowych. Jerzy Pietraszko był autorem książki „Terroryści i oszołomy”.

Mieszkająca w Holandii rodzina Den Hertogów uprowadziła swojego syna i uciekła do Polski. Conrad i Katja Den Hertog domagają się azylu dla siebie i 7-letniego Martina. Opieka społeczna odebrała chłopca w związku z podejrzeniami o znęcanie się nad nim i zaniedbywaniem go. Rodzice twierdzą, że służby pomyliły symptomy autyzmu Martina z oznakami przemocy.

Prezydent Andrzej Duda (48 l.) po wygranych wyborach jest na fali. W przenośni, ale i dosłownie. W piątek rozpoczął zasłużony urlop. Obiektyw fotoreportera uchwycił prezydenta, jak wraz z córką Kingą (25 l.) mknie po wodach Zatoki Puckiej z zawrotną prędkością. Andrzej Duda wypoczywa z rodziną w ośrodku Mewa w Juracie. Willa prezydencka w Juracie otoczona jest lasami i potężnym płotem. 150-hektarowa rezydencja dysponuje między innymi basenem, prywatną plażą, lądowiskiem dla helikopterów i przystanią dla łodzi.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*