Premier Morawiecki dumny z budżetu UE. Orban polskim żołnierzem

Premier Morawiecki

Po 90 godzinach negocjacji przedstawiciele państw Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie kształtu unijnego budżetu na lata 2021-2027, w tym funduszu odbudowy po kryzysie, wywołanym pandemią koronawirusa. Unia postanowiła jednak pewne ultimatum.

Unia Europejska przeznaczy 750 miliardów euro w dotacjach i pożyczkach na walkę ze skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19. Do takiego porozumienia doszły państwa członkowskie UE po ok. 90 godzinach negocjacji.

– Wierzę, że to porozumienie będzie punktem zwrotnym w naszej historii. To ważne dla wszystkich Europejczyków. Po raz pierwszy nasz budżet będzie połączony z ochroną klimatu. Po raz pierwszy jednym z kryteriów będzie praworządność – ocenił na swoim Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Wcześniej napisał krótkie „Deal!”, ogłaszając sukces po wielogodzinnych rozmowach.

– To był długi maraton, przełamaliśmy różne kryzysy w sprawie uzgodnienia budżetu. Europa potrzebuje zastrzyku inwestycyjnego – stwierdził premier Polski Mateusz Morawiecki. – Wspólna praca Grupy Wyszehradzkiej doprowadziła do sukcesu, który możemy przedstawić. To zarówno sukces finansowy, jak i dla architektury nadzoru – dodał szef KPRM. – Dziś warto być Polakiem, byliśmy żołnierzami w zespole Mateusza Morawieckiego – skwitował węgierski premier Wiktor Orban.

Ostatecznie unijny budżet na lata 2021-2027 wyniesie 1 bln 74 mld euro.

– 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Takiej kwoty wcześniej nie było. To dobry kontakt dla Polski. Razem z pożyczkami to ponad 160 mld euro. To będzie dobry zastrzyk inwestycyjny – z dumą oznajmił premier Morawiecki.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*