Duda dziękował Polakom. Co w tym czasie zrobił Kaczyński?

Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, według której będzie mógł sprawować drugą kadencję. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. 6 sierpnia prezydent złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda przerwał na chwilę swoje przemówienie. Miało to związek z zachowaniem Jarosława Kaczyńskiego.

Szef PKW Sylwester Marciniak podkreślił, że 12 lipca, w drugiej turze wyborów prezydenckich, wyborcy wydali werdykt. „Polska jest wolnym krajem, Polacy to wolni ludzie. Obywatele polscy dokonali wolnego wyboru” – powiedział przewodniczący PKW podczas uroczystości.

Sam Andrzej Duda dziękował przewodniczącemu oraz przedstawicielom PKW za pracę podczas wyborów oraz Polakom za udział w głosowaniu i za wysoką frekwencję.

Ocenił, że wybory były „sukcesem demokracji” i świadectwem, że „nasza demokracja coraz bardziej dojrzewa”. Pogratulował również swemu kontrkandydatowi, kandydatowi Koalicji Obywatelskiej Rafałowi Trzaskowskiemu wyniku uzyskanego w drugiej turze wyborów.

– Chcę też pogratulować wyniku mojemu konkurentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, bo uzyskał również ponad 10 mln 18 tys. głosów. (…) Różnica wyniosła ponad 420 tys. głosów; to jest jednak różnica ogromna. Te 2 proc. pokazuje, że demokracja w Polsce ma się dobrze – powiedział prezydent Duda.

 Polska spokojna, bezpieczna i dostatnia 

– Wierzę w to głęboko, że ta współpraca z polskim rządem przez następne lata również będzie się układała dobrze w tych wszystkich sprawach, które tak jak powiedziałem służą Polakom, budują Polskę spokojną, Polskę bezpieczną, budują tę Polskę, w której coraz lepiej się żyje, ale także budują Polskę, w której doceniana jest polska rodzina, która wychowuje następne pokolenia, która jest ostoją naszej tradycji, naszej kultury, tego wszystkiego, co dla nas tak niezwykle ważne i dzięki czemu nasze państwo, mam nadzieję, będzie nadal trwało – podkreślił Duda.

 Dojrzała demokracja 

Prezydent podziękował nie tylko tym, którzy go wsparli w wyborach, ale też wszystkim kontrkandydatom za udział w wyborach, za występowanie w debatach, a także za to, że „mobilizowali wyborców do głosowania”.

– To bardzo istotny komunikat, który płynie z Polski, nie tylko do zjednoczonej Europy, nie tylko na całą w ogóle Europę, ale który płynie na cały świat. Jesteśmy dojrzałą demokracją – powiedział Duda.

– Jeżeli pięć lat temu mówiliśmy, że to bardzo dobry wynik frekwencyjny te 55 proc., to cóż powiedzieć w tym roku? 68 proc. to już jest wynik na poziomie rzeczywiście mocno ukształtowanych państw demokratycznych, i cieszę się z tego ogromnie, i jestem za to wszystkim moim rodakom bardzo bardzo wdzięczny – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przerwał na moment swoje przemówienie. Miało to związek z zachowaniem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS spóźnił się na uroczystość i wszedł na salę w trakcie przemówienia prezydenta. Ten zrobił pauzę, gdy prezes pojawił się na sali.

 Pieniądze z Unii 

– Brukselskie negocjacje na szczycie ws. budżetu UE zakończyły się powodzeniem. Chciałbym, aby te pieniądze były przez nas w Polsce dobrze wydawane – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który pogratulował wyniku negocjacji premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrom efektów szczytu.

– Chciałbym także, abyśmy wrócili na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Mam nadzieję, że dzięki tej ciężkiej pracy wykonywanej w ostatnim czasie, a zwłaszcza tym negocjacjom będzie to możliwe i te środki w tym zakresie nas wspomogą – powiedział.

We wtorek zakończył się unijny szczyt. Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

Zobacz też:

Prezydent przemawiał w Zamku Królewskim

Prezydent słucha słów przewodnicząco PKW

Prezydent obiecał Polski spokojnej

Andrzej Duda złoży przysięgę 6 sierpnia

Prezydent wraz z przewodniczącym PKW

Podziękował swoim wyborcom

Prezydent wraz z żoną

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!