Wypłaty z UE zależne od praworządności? Zbigniew Ziobro przeciwny

– Ta tak zwana praworządność jest tendencyjnie i nieobiektywnie wykorzystywana przez KE do ataków na Polskę. Największe państwa UE wraz Komisją Europejską uznały, że w sposób całkowicie pozatraktatowy i sprzeczny z praworządnością, będą przyjmowały reguły wydawania unijnych środków – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że Solidarna Polska jest przeciwna powiązania funduszy UE z zasadą praworządności.

„Gdy ponownie będziemy omawiać nasze ramy budżetowe, Komisja i instytucje europejskie zauważą naruszenia praworządności, będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje w zakresie finansowania” – oznajmił cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel Pałacu Elizejskiego jeszcze w kwietniu.Teraz sprawa znowu powraca.

 Trudne negocjacje na szczycie 

Od piątku przywódcy państw członkowskich UE debatują nad przyszłym budżetem wspólnoty oraz kształtem funduszu odbudowy gospodarki europejskiej po pandemii koronawirusa. I znowu pojawiły się głosy, żeby finansowanie z budżetu unijnego uzależnić od przestrzegania praworządności w poszczególnych krajach. Chce tego część krajów a także Komisja Europejska. Chodzi o Węgry i Polskę. 

Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry taka regulacja miałaby dać KE „ogromne narzędzie wpływu i władzy” – Największe państwa UE wraz Komisją Europejską uznały, że w sposób całkowicie poza traktatowy i sprzeczny z praworządnością, będą przyjmowały reguły wydawania unijnych środków. Dadzą one ogromną, arbitralną władzę blokowania miliardowych wypłat do krajów, w których – zdaniem KE – dochodzi do łamania praworządności – powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości powiedział, że paradoks tej sytuacji polega na tym, że pod pozorem przestrzegania praworządności chce się wprowadzić procedurę, która w wymiarze czysto prawnym jest jawnie niepraworządna. – Jeśli popatrzymy na traktaty europejskie, to te traktaty nie dają żadnych podstaw do wprowadzenia tego rodzaju procedur, a jeżeli coś jest pozatraktatowe to jest (…) niepraworządne w rozumieniu, o którym mówią urzędnicy Komisji Europejskiej i przedstawiciele największych państw Unii Europejskiej – argumentował Ziobro.

 Praworządność ma związek z małżeństwami jednopłciowymi? 

Zbigniew Ziobro poszedł jednak dalej w swoich rozważaniach. Uznał, że sprawa praworządności to atak na Polskę. 

– Ta tak zwana praworządność jest tendencyjnie i nieobiektywnie wykorzystywana przez KE do ataków na Polskę. Z definicji praworządności można się dowiedzieć, że nie obejmuje już ona tylko wymiaru sprawiedliwości. Mówi ona również o mediach, dostępie do aborcji czy tzw. prawach podstawowych, interpretowanych jako prawo do zawierania małżeństw gejowskich i adopcji przez te pary dzieci. Taka definicja praworządności wkracza więc we wszystkie kluczowe sfery życia Polaków – ocenił minister. – Jeśli zgodzilibyśmy się na takie rozumowanie praworządności, istnieje realne ryzyko, że KE będzie na nas wymuszać wprowadzenie małżeństw gejowskich. A my nie możemy się na to zgodzić właśnie ze względu na praworządność i przestrzeganie naszej konstytucji. Traktaty jasno wskazują, że nie są to kompetencje UE.

Zobacz też:

Zarobki na stacji Orlenu w wysokości 8100 zł brutto! Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli zostanie się zatrudnionym w jednej ze stacji sieci star w Niemczech należącej do Grupy Orlen. Takie zarobki oferuje się np. kasjerom rozpoczynającym pracę na stacji w Hamburgu. W Polsce o takich pieniądzach można tylko pomarzyć. Wynagrodzenie kasjera na stacji jest w naszym kraju niemal trzy razy niższe.

Obecność Kingi Dudy na finiszu kampanii prezydenckiej ojca oraz jej szeroko komentowane wystąpienie podczas wieczoru wyborczego sprawiły, że znów znalazła się w centrum uwagi. W rezultacie internauci przypomnieli sobie o krążącym w sieci nagraniu sprzed lat, na którym Dudówna daje próbkę swoich umiejętności scenicznych. Zobaczcie, jak brylowała na scenie przed szkolną publicznością!

Jacek Kurski i Joanna Kurska wzięli ślub. W tym wyjątkowym dniu państwu młodym towarzyszyły najbliżsi, a także znane osoby, z którymi przecięły się ich ścieżki. Kto gościł na ślubie Jacka Kurskiego i Joanny Kurskiej? Sprawdźcie na zdjęciach fotoreportera Faktu. Zdradzimy wam, że na ślubie Kurskich nie zabrakło Jarosława Kaczyńskiego…

Potworna tragedia w Baczkowie pod Bochnią (Malopolska). W piątek 17 lipca tuż po g. 23 samochód, którym podróżowali czterej mężczyźni wypadł na łuku z jezdni i uderzył w betonowy przepust. Trzy osoby zmarły na miejscu, czwarta po przetransportowaniu jej do szpitala.

Jacek Kurski i Joanna Kurska znowu wzięli ślub! Tym razem uroczystość odbyła się jednak w kościele, a to samo przez się podnosi rangę wydarzenia. Biała suknia, welon, a nawet pan młody – wszytko zdaje się wyglądać dostojniej, gdy całe zdarzenie ma miejsce w świątyni. A że państwo Kurscy pragnęli ślubu kościelnego to w końcu spełniło się ich marzenie. Przeżyjmy to z Jackiem i Joanną Kurskimi.

W Dzierzgowie (woj. łódzkie) koło Łowicza doszło do szokującej zbrodni. 22-letni mężczyzna, z nieznanych dotąd przyczyn, wielokrotnie dźgnął nożem 16-letnią Karolinę. Mimo błyskawicznie udzielonej pierwszej pomocy, nastolatki nie udało się uratować. 22-letni sprawca uciekł, ale szybko został złapany – ujęto go około kilometra od miejsca zbrodni.

W 2011 roku została najstarszą matką w kraju, rodząc w wieku 63 lat. Do zapłodnienia doszło w wyniku in vitro. Ponieważ prawo w Holandii nie powalało na przeprowadzenie procedury u kobiety w jej wieku, Tineke Geessink skorzystała z kontrowersyjnego włoskiego lekarza Severino Antinori, który specjalizuje się w leczeniu bezpłodności u kobiet po 60. Najstarsza matka w Holandii zmarła 72-latk, osierocając 9-letnią córeczkę.

Od września nowy przedmiot w szkołach! Już od nowego roku szkolnego uczniowie szkół średnich mogą spodziewać się nowego przedmiotu: języka łacińskiego i kultury antycznej. Niedawno ogłoszono rozporządzenie w sprawie zmiany podstawy programowej. Wchodzi ono w życie 1 września i mówi o włączeniu do podstawy programowej dla szkół średnich nowego przedmiotu: języka łacińskiego i kultury antycznej.

Jacek i Joanna Kurscy biorą ślub kościelny. Sakramentalne „tak” mają powiedzieć sobie podczas uroczystości, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.00 w sanktuarium w Łagiewnikach. Para wzięła już wprawdzie ślub dwa lata temu, ale wówczas tylko cywilny. Podobno już wtedy, gdy składali przysięgi małżeńskie w urzędzie stanu cywilnego, zakochani obiecali sobie, że powtórzą przyrzeczenie również przed ołtarzem. Mamy zdjęcia pokazujące, jak oboje szykują się do ślubu i do małego przyjęcia, które ponoć odbędzie się po uroczystości. Z naszych informacji wynika, że obecność potwierdziło ok. 60 gości.

Justyna Żyła pojawiła się w polskim show-biznesie dzięki skoczkowi, Piotrowi Żyle. A ściślej, dzięki… ich rozwodowi. Media zaczęły obserwować każdy jej krok, a jej życie zamieniło się w serial. Dwa lata po rozwodzie była żona skoczka opublikowała szczery wpis na temat ich wzajemnych relacji w małżeństwie. „Warunki małżeństwa były klarowne, on się spełnia, realizuje, a ja przystaję na matkę, żona”.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!