Ukraińcy chcą dopaść Sławomira N., byłego ministra w rządzie Donalda Tuska

Sławomir N. (46 l.), zwany dawniej złotym dzieckiem PO, znów w opałach! Kilka lat temu, po aferach z luksusowymi zegarkami, których nie wpisał do oświadczenia majątkowego, odszedł z Platformy. Teraz chcą go dorwać Ukraińcy, którzy oskarżają go o branie łapówek!

W poniedziałek N. został zatrzymany nad morzem przez CBA. Razem z nim agenci schwytali dwie inne osoby, w tym byłego dowódcę jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. (53 l.). Zatrzymania to efekt międzynarodowego śledztwa prokuratorów z Polski i Ukrainy oraz funkcjonariuszy CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU. Chodzi o podejrzenie korupcji, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz pranie brudnych pieniędzy.

– Sławomir N. przyjmował korzyści majątkowe za zlecenia budowy dróg. Badane są przetargi na kwotę 270 mln euro – oskarża ukraiński prokurator Maksym Hryszczuk.

Dlaczego byłego ministra zatrzymano w Gdańsku i przez pół Polski wieziono do prokuratury w Warszawie, zamiast wysłać mu wezwanie? – To są poważne zarzuty, taki środek był adekwatny do tego, by zabezpieczyć bieg tej sprawy – mówi Faktowi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.

Sławomir N. stał przez trzy lata na czele państwowej agencji drogowej Ukrainy Ukrawtodoru. Odszedł stamtąd w 2019 r. Wcześniej pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska (63 l.).

 Umorzone nieprawidłowości 

We wrześniu 2019 r. ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała, że N. podał nieprawdziwe informacje w deklaracji majątkowej. W oświadczeniu za 2017 rok, gdy był szefem Ukrawtodoru, miał podać nieprawidłową wartość samochodu i kwot na rachunkach bankowych. Miesiąc później ukraiński sąd umorzył postępowanie w tej sprawie. W tym oświadczeniu N. podał m.in., że ma mieszkanie w Polsce za 213 tys. zł, 2 samochody Volvo: V-40 o wartości 88 tys. zł i XC-60 o wartości 133 tys. zł. Na rachunkach bankowych miał 22 tys. euro, 11,3 tys. funtów i ok. 85 tys. zł. „Nie ma żadnej afery korupcyjnej związanej z Ukrawtodorem ani z moją osobą. NAZK zauważył jedynie pewne braki w naszej dokumentacji formalnej, które w tej chwili są usuwane. Ta sprawa w żaden sposób mnie nie dotyczy” – powiedział N. w Kijowie po wybuchu afery.

 Kim jest zatrzymany Gromowiec? 

Zatrzymany wraz ze Sławomirem N. Dariusz Z. służył w GROM w latach 1991–2004 oraz 2008–2010. Od 2008 r. dowodził jednostką. Po odejściu z wojska w 2010 r. pełnił wysokie stanowiska kierownicze w spółkach energetycznych.

Zobacz też:

Funkcjonariusze odprowadzają zatrzymanego do delegatury CBA

Funkcjonariusze zabezpieczają rzeczy zatrzymanego

Możliwe, że zostanie przewieziony do Warszawy

Był ministrem sportu od 2011 roku

Od 2016 roku posiada obywatelstwo Ukraińskie

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*