Sondaż IBRiS dla Onetu: Zjednoczona Prawica pewnie wygrywa wybory parlamentarne, ale nie uzyskuje większości

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, to Zjednoczona Prawica osiągnęłaby wynik na poziomie 39,7 proc. – tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przygotowanego dla Onetu. Frekwencja wyborcza byłaby jednak o kilka punktów proc. mniejsza niż podczas wyborów prezydenckich, a Szymon Hołownia, zastępując Rafała Trzaskowskiego, mógłby nie osiągnąć lepszego wyniku niż kandydat KO.

Tegoroczna decyzja o tym, kto trafi do Pałacu Prezydenckiego za nami, a następne wybory parlamentarne odbędą się dopiero za trzy lata.

O ile ostra kampania prezydencka połączona z dużym zaangażowaniem obywateli i wysoką frekwencją zmieniły rozkład sił na arenie polskiej polityki?

Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że mniejsza liczba Polaków byłaby zainteresowana wzięciem udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby miały się one odbyć w najbliższym terminie.

 62,1 proc.  respondentów zadeklarowało chęć oddania głosu w najbliższych wyborach parlamentarnych.  48,9 proc.  odpowiedziało, że  zdecydowanie wzięłoby w nich udział , podczas gdy  13,2 proc.  wskazało na odpowiedź  raczej tak. 

Łącznie  37,2 proc.  ankietowanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach, w tym  23 proc.  odpowiedziało, że  zdecydowanie nie  wzięłoby udziału, a  14,2 proc.  wskazało na odpowiedź  raczej nie .

Zaledwie  0,7 proc.  badanych nie ma na ten temat zdania.

Z najnowszego sondażu IBRiS przygotowanego dla Onetu wynika, że jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się dzisiaj, to zdecydowanym ich zwycięzcą byłoby  Prawo i Sprawiedliwość , które mogłoby cieszyć się poparciem na poziomie  39,7 proc.  Nie dałoby to jednak obecnie rządzącej partii samodzielnej większości.

Na drugim miejscu znalazłaby się  Koalicja Obywatelska , na którą chęć oddania swojego głosu wyraziło  28,1 proc . ankietowanych.

Podium zamknęłaby  Lewica , które zyskałoby  9,9 proc.  poparcia, pomimo bardzo niskiego wyniku kandydata tego ugrupowania Roberta Biedronia w I turze wyborów prezydenckich.

Na kolejnym miejscu znalazłaby się  Konfederacja,  na którą swój głos zechciało oddać  8 proc.  badanych.

5-punktowy próg wyborczy przekroczyłoby też  Polskie Stronnictwo Ludowe  z wynikiem  5,8 proc. 

Istnieje jednak duża grupa wyborców  niezdecydowanych.  W przeprowadzonym przez IBRiS badaniu wyniosła ona   8,6 proc. 

IBRiS zapytał również ankietowanych, o to jak wyglądałoby poparcie dla kandydatów jeśli w II turze wyborów prezydenckich spotkaliby się Andrzej Duda i Szymon Hołownia.

Jak się okazuje,  Andrzej Duda  mógłby liczyć na zwycięstwo w tym pojedynku, uzyskując  49,3 proc.  głosów.

Jednocześnie  Szymon Hołownia  uzyskał poparcie  42,8 proc.  ankietowanych.

 4,7 proc.  respondentów  nie potrafiło wybrać  pomiędzy tą dwójką kandydatów, a  3,7 proc.  zadeklarowało, że  nie wzięłoby udziału w wyborach. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*