Iran: Egzekucja mężczyzny skazanego za szpiegostwo na rzecz Izraela i USA

W poniedziałek irańskie media państwowe poinformowały o wykonaniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, który został skazany na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu. Miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Irańskie media państwowe poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu egzekucji na Mahmudzie Musawim-Madżdzie, skazanym na karę śmierci za działalność szpiegowską na rzecz CIA i Mosadu –  podaje   agencja „Reuters”. Mężczyzna miał przekazywać informacje dotyczące Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

  Jak pisaliśmy  , o skazaniu mężczyzny na karę śmierci informował irański wymiar sprawiedliwości na początku czerwca.

Aresztowanie Musawiego-Madżda miało miejsce w 2018 roku. Zarzucano mu przekazywanie Amerykanom i Izraelczykom informacji dotyczących Strażników Rewolucji oraz sił specjalnych Kuds. Zdaniem irańskiej agencji IRIB jego sprawa nie była związana z likwidacją dowódcy tych sił generała Kasema Sulejmaniego, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku.

Reuters podkreśla, że do egzekucji Musawiego-Madżda doszło w okresie protestów i kontrowersji dotyczących wyroków śmierci dla trzech mężczyzn oskarżonych o wzięcie udziału w antyrządowych demonstracjach w 2019 roku.

Prawnik jednego ze skazanych poinformował w niedzielę o zawieszeniu wykonania wyroku.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie.    Jak pisaliśmy  , został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział    atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku  , w której stacjonowały siły amerykańskie.

reuters.com / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*