Armia USA rozmieściła w Niemczech czołgi M1A2 Abrams V2 wyposażone w system aktywnej ochrony Trophy

Jak poinformowała w sobotę na swoim Twitterze amerykańska armia w Europie, wojsko USA rozmieściło w Niemczech czołgi bojowe M1A2 Abrams V2, wyposażone w nowy system ochrony aktywnej Trophy APS – poinformował portal Army Recognition.

W sobotę profil US Army Europe na Twitterze poinformował, że amerykańskie wojska rozmieściły w Niemczech czołgi bojowe M1A2 Abrams V2 z systemem ochrony aktywnej (APS) Trophy. Jest to system opracowany i zaprojektowany przez izraelską firmę Rafael, który można zintegrować z głównymi czołgami bojowymi i pojazdami bojowymi. Celem jego jest przechwytywanie i niszczenie nadlatujących przeciwpancernych pocisków kierowanych i rakiet za pomocą wystrzału.

  #StrongEurope   An M1 Abrams Main Battle Tank is loaded on an M1300 Heavy Equipment Transport System at Bergen-Hohne Training Area, 🇩🇪 , July 10, 2020, prior to Phase II of  #DefenderEurope   20. 📸 : Photo by Sgt. Evan Ruchotzke   #Allied2Win    @USArmy    @SHAPE_NATO    @US_EUCOM    pic.twitter.com/kIsl6RfhMC   — US Army Europe (@USArmyEurope)  July 18, 2020  

Zobacz też:  Niemcy: kontrwywiad wszczął dochodzenie wobec czterech żołnierzy w związku z powiązaniami z tureckimi nacjonalistami  

Nowy M1A2 Abrams V2, wyposażony w Trophy APS, weźmie udział  w ćwiczeniach wojskowych Defender Europe 2020  . Manewry mają na celu zbudowane strategicznej gotowości wspierającej amerykańską strategię obrony i wypełnić cele odstraszania NATO.

Rząd izraelski jako pierwszy opracował technologię Trophy, a armia amerykańska rozpoczęła opracowywanie systemu dla Abramsów około dwa lata temu. Produkcja systemu to współpraca między General Dynamics Land Systems, Leonardo DRS i Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

W październiku 2019 roku Leonardo DRS ogłosił dostawę pierwszych systemów Trophy do obrony głównych czołgów Abrams armii przed różnymi zagrożeniami przeciwpancernymi. APS Trophy jest zamontowany na M1A2 Abrams V2, radary są zamontowane po każdej stronie wieży, aby zapewnić 360 stopni ochrony przed pociskami przeciwpancernymi i RPG. Kiedy APS Trophy wykryje zagrożenie, radar wykrywa i klasyfikuje nadchodzące zagrożenie. System śledzi zagrożenie, oblicza parametry przechwytywania i przekazuje ostrzeżenie do załogi i systemu zarządzania walką. Jeżeli cel stanowi zagrożenie, system podejmuje środki zaradcze w celu zneutralizowania go z dala od strefy chronionej.

Zobacz też:  Amerykanie szacują, że Turcy wysłali do Libii tysiące bojowników  

Trophy jest w stanie przechwytywać wszystkie rodzaje pocisków przeciwpancernych i rakiet, w tym broń ręczną, taką jak pociski z granatników. System może jednocześnie zwalczać kilka zagrożeń przybywających z różnych kierunków, jest skuteczny na stacjonarnych lub ruchomych platformach i jest skuteczny zarówno w przypadku zagrożeń o krótkim, jak i dalekim zasięgu. Nowsze wersje systemu zawierają funkcję wielokrotnego strzelania.

M1A2 V2 jest ulepszeniem głównego czołgu M1A2. Ulepszenia obejmują zwiększoną przeżywalność, zasilacz, systemy komputerowe i możliwości noktowizyjne. Jako druga wersja M1A2, wariant V2 zapewnia armii cyfrowy czołg z nowym elektronicznym sprzętem, potężnymi nowymi komputerami i otwartą architekturą zaprojektowaną do akceptacji przyszłych technologii bez potrzeby znacznego przeprojektowania.

Główne uzbrojenie czołgu podstawowego M1A2 V2 jest podobne do czołgu M1A2 Abrams i składa się z jednego działka gładkolufowego M256 kal. 120 mm. i standardowego karabinu maszynowy 12,7 mm.

Zobacz też:  Niezapowiedziane ćwiczenia rosyjskiej armii z udziałem 150 tys. ludzi. Ukraina zapowiada własne manewry  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!