Niezapowiedziane ćwiczenia rosyjskiej armii z udziałem 150 tys. ludzi. Ukraina zapowiada własne manewry

Prezydent Rosji zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości rosyjskiej armii i marynarki wojennej z udziałem blisko 150 tys. żołnierzy, w ramach przygotowań do wrześniowych manewrów Kaukaz-2020. W odpowiedzi Ukraina zapowiedziała własne manewry w tym czasie, zapraszając do udziału NATO.

Jak poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony, prezydent Rosji Władimir Putin zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości bojowej jednostek wojskowych Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego, a także wybranych oddziałów podległych dowództwu centralnemu oraz powietrzno-desantowych i piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Pacyfiku.

Celem ćwiczeń jest ocena gotowości rosyjskiej armii do zapewnienia bezpieczeństwa militarnego na południowym-zachodzie Federacji Rosyjskiej, „gdzie pozostają silne zagrożenia terroryzmem”, a także przygotowanie się do strategicznych gier wojennych Kaukaz-2020, które mają odbyć się we wrześniu br. Manewry uwzględniają 56 ćwiczeń na poziomie taktycznym z udziałem żołnierzy. Odbędą się na 35 poligonach, 17 obszarach morskich na wodach Mórz Czarnego i Kaspijskiego.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony, w ćwiczeniach będzie zaangażowanych ponad 149,7 tys. żołnierzy, ponad 26,8 tys. jednostek broni i sprzętu wojskowego, 414 samolotów oraz 106 okrętów i statków wsparcia.

  #Видео   Начало внезапной проверки войск:  https://t.co/ezpwW3am4v     #Минобороны    #АрмияРоссии    #ВСРФ    #ЮВО    #ЗВО    #Проверка    pic.twitter.com/CitbdDs1cT   — Минобороны России (@mod_russia)  July 17, 2020  

  #Видео   Привлекаемые к внезапной проверке боевой готовности войска (силы) приступили к выполнению комплекса мероприятий приведения в высшей степени боевой готовности и выходу в назначенные районы  https://t.co/RPjeBmFY05     #Минобороны    #АрмияРоссии    #ВСРФ    #ЮВО    #ЗВО    #Проверка    pic.twitter.com/F1a2QcGo3u   — Минобороны России (@mod_russia)  July 17, 2020  

Tego samego dnia, w którym Rosja ogłosiła swoje plany ćwiczeń wojskowych, Ukraina ogłosiła, że również przeprowadzi manewry wojskowe, licząc na to, że wezmą w nich udział także ukraińscy partnerzy z NATO. Zaznaczono, że zapowiedzi te są odpowiedzią na planowane rosyjskie ćwiczenia na Kaukazie, a także „zabezpieczeniem przed jakąkolwiek eskalacją w ich rezultacie na wschodniej granicy” Ukrainy.

Szef ukraińskiej resortu obrony Andrij Taran powiedział na forum parlamentu, że ćwiczenia zostaną przeprowadzone pod koniec września br. na południu Ukrainy i będą obejmować strzelanie z systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

„Odpowiedź asymetryczna pokaże gotowość Sił Zbrojnych Ukrainy, by dać godną odpowiedź na wszelkie próby ze strony Federacji Rosyjskiej, by zaostrzyć sytuację lubrozpocząć działania wojenne na dużą skalę” –powiedział Taran. Minister dodał, że władze w Kijowie zaproszą też inne kraje NATO do udziału w tych manewrach.

W piątek po południu służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej podały, że jej okręty zostały rozlokowane w wyznaczonych akwenach w ramach ćwiczeń sprawdzających gotowość bojową. Jednostki w trybie pilnym przygotowały się do walki.Ćwiczono też wycofywanie sił głównych spod hipotetycznego uderzenia przeciwnika. W ćwiczeniach bierze udział ponad 3 tys. żołnierzy i marynarzy oraz ponad 300 jednostek sprzętu wojskowego, w tym okręty wojenne i samoloty bojowe, a także żołnierze i sprzęt korpusu armijnego Floty Czarnomorskiej.

  Unian   /  Tass   /  function.mil.ru   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!