Pentagon: będziemy wysyłać żołnierzy USA na Litwę

W ciągu kilku najbliższych lat USA będą kontynuować przysyłanie na ćwiczenia na Litwie swoich żołnierzy – zapowiedział w Wilnie sekretarz sił lądowych USA Ryan McCarthy.

Jak podało w czwartek Delfi, podczas swojej wizyty w Wilnie sekretarz sił zbrojnych USA Ryan McCarthy mówił, że strona litewska poprzez swoje inwestycje w sektor obronny stwarza warunki do przysyłania amerykańskich wojsk na Litwę. McCarthy zapowiedział dalsze przysyłanie żołnierzy USA na Litwę. „Wspólne operacje są przydatne dla sił zbrojnych obu naszych państw” – przekonywał przedstawiciel Pentagonu po spotkaniu z litewskim ministrem obrony Raimundasem Karoblisem.

McCarthy przypominał, że Litwa zobowiązała się do wydawania na obronę i modernizację swoich sił zbrojnych ponad 2 proc. PKB.

Według McCarthy’ego za kilka miesięcy na Litwę przybędzie z Polski oddział wielkości batalionu, a na ćwiczenia w 2022 roku przyjedzie na Litwę bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych oddział wielkości kompanii. „W ciągu najbliższych kilku lat na Litwie zostaną rozmieszczone różne zdolności wojskowe, gdzie będą trenować ramię w ramię z doskonałym sojusznikiem” – mówił amerykański gość.

Delfi podaje, że władze Litwy z uwagą śledzą amerykańskie plany dotyczące przeniesienia części sił zbrojnych z Niemiec do Polski. McCarthy powiedział w Wilnie, że szczegóły przesunięcia kontyngentu wojskowego w Europie zostaną upublicznione przez rząd USA w najbliższych tygodniach.

We wtorek i środę Ryan McCarthy był w Polsce, gdzie spotkał się w ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i wraz z Georgette Mosbacher odwiedził żołnierzy USA stacjonujących w Poznaniu. Amerykanin ujawnił, że negocjacje w sprawie zwiększenia amerykańskiego kontyngentu w Polsce o tysiąc żołnierzy są bliskie zakończenia.

CZYTAJ TAKŻE:  Litwa chce kupić śmigłowce Black Hawk. Jest zgoda Departamentu Stanu  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*