Wybory 2020. Co dziś robią Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda? Najnowsze informacje z kampanii

Wybory prezydenckie 2020 już za dwa dni! W niedzielę, 12 lipca w drugiej turze wybierzemy ostatecznego zwycięzcę. Wyjątkowo długa kampania wyborcza, którą wydłużyła trwająca pandemia koronawirusa, zbliża się ku końcowi. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski walczą o głosy wyborców innych kandydatów z pierwszej tury i o tych wciąż niezdecydowanych. Jedno hasło mają wspólne: idźmy na wybory!

 22:00  Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski ocenił, że jest „o centymetry” od wygranej. Wyraził nadzieję, że już wkrótce jego córka nie będzie musiała pytać dlaczego „rządzący bez przerwy kogoś obrażają”.

 21:50  W największych polonijnych okręgach konsularnych w USA, w Nowym Jorku i Chicago, większość polonijnego elektoratu głosowała już w drugiej turze wyborów prezydenta RP. Wszystkie głosy muszą zostać oddane korespondencyjnie lub osobiście najpóźniej w sobotę do godziny 21.

 21:44 Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie wyborów.  Jeżeli prezydent Andrzej Duda wygra II turę wyborów prezydenckich, to nie mam pewności, czy i kiedy jakiekolwiek wybory w Polsce się odbędą – powiedział założyciel Polski 2050, który jako kandydat niezależny osiągnął trzeci wynik w I turze wyborów, 13,87 proc.

Hołownia mówił w TVN 24, że w ostatnich dwóch tygodniach kampanii wyborczej nie było „ani cienia merytoryki”, ale była „polaryzacja”, której symbolem są „dwie debaty” – w Lesznie z udziałem Trzaskowskiego oraz w Końskich z udziałem Dudy. – Dwie 49-procentowe Polski, rozdarte, podzielone jakimś ognistym murem i bez woli ani z jednej, ani z drugiej strony, żeby chociaż ten mur przeskoczyć. To strasznie smutny widok, ta kampania – stwierdził.

 21:30  –   Te wybory są o tym, czy dalej będzie królować nienawiść w mediach publicznych, czy dalej będą nas atakować, mówić, że jesteśmy hołotą, że są lepsi i gorsi. Na to nie możemy pozwolić – podkreślił w Raciborzu (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

 21:22  – Polska będzie tak silna, jak silny będzie Śląsk – mówił na wiecu w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że na Śląsku rządy PO „zamiast dialogu, miały kule dla górników”.

 21:11 Ile prezydent Warszawy miał dni wolnych?  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski od 15 maja, czyli dnia, w którym zatwierdzono jego kandydaturę na prezydenta Polski, do 9 lipca miał 18 dni usprawiedliwionych nieobecności – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

 20:53  Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który jest jednocześnie szefem wojewódzkich struktur PSL, zaapelował do mieszkańców regionu o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich. Brzezin udzielił poparcia kandydatowi KO Rafałowi Trzaskowskiemu.

 20:44  – Na pewno nie będę nakłaniał swojego sztabu do protestów wyborczych; przyjmę z pokorą werdykt wydany przez wyborców – zadeklarował w Polsat News, ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

 20:30  „Walczymy o każdy głos do ostatnich chwil kampanii! Bądźcie z nami!” – zaapelował Rafał Trzaskowski.   

 20:21  Karty do głosowania w kraju mają ścięty prawy górny róg, zawierają wydrukowaną pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej i odciśniętą pieczęć komisji obwodowej – wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Jak dodała, pieczęć PKW zamieszczona na karcie do głosowania będzie wydrukowana, zaś druga, mniejsza pieczęć – obwodowej komisji wyborczej – będzie odciśnięta i może być w różnych kolorach, zależnie od używanego przez daną komisję tuszu.

Pietrzak przypomniała, że wyborcy po otrzymaniu karty do głosowania powinni sprawdzić, czy otrzymana karta zawiera pieczęć komisji obwodowej, ponieważ – zaznaczyła – tylko taka karta będzie ważną. – Jeśli komisja omyłkowo nie ostempluje karty, wyborca powinien powiedzieć o tym komisji i otrzymać kartę prawidłowo opieczętowaną – zaznaczyła. Szefowa KBW podkreśliła też, że głosujemy zaznaczając na karcie jeden znak „x”, w jednej kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów.

Karty do głosowania za granicą różnią się od tych krajowych. – Karta za granicą nie ma ściętego rogu (…), różni się również pieczęciami; nie ma tam pieczęci PKW, tylko pieczęć przedstawicielstwa dyplomatycznego – ambasady lub konsula; pieczęć może być wydrukowana lub odciśnięta. Na karcie musi znajdować się również pieczęć obwodowej komisji wyborczej – wyjaśniła.

 20:09  – Idźmy na wybory, zachowując środki ostrożności i reżim sanitarny, bo koronawirus wciąż jest groźny. Głosujmy i wybierzmy mądrze – zaapelowa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 19:59   Na Rafała Trzaskowskiego chce głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich 44,6 proc. wyborców, a na Andrzeja Dudę – 44,4 proc.  – wynika za badania przeprowadzonego przez CBOS tuż przed niedzielnym głosowaniem. Głosować zamierza 81,3 proc. uprawnionych. CBOS przeprowadził telefoniczne badanie, tuż przed rozstrzygającym głosowaniem w wyborach prezydenckich.

„Deklaracje pokazują, że żaden z kandydatów nie może być pewny wygranej w wyborach prezydenckich – poparcie dla obu z nich jest niemal takie samo” – podkreśliło CBOS. Z danych CBOS wynika też, że 4,5 proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje. 0,9 proc. z nich zamierza oddać głos nieważny, a 5,6 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie. 

Dane pochodzą z badania telefonicznego (CATI) CBOS, zrealizowanego w dniach 8-10 lipca 2020 roku na próbie kwotowej liczącej 500 dorosłych Polaków.

 19:50  „Wybrany Prezydent, ktokolwiek nim będzie, nie tylko musi współpracować z rządem i parlamentem, ale musi także świecić przykładem i inspirować innych do działania” – podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 19:43  – Już w poniedziałek może być tak, że obudzimy się w Polsce, która jest uśmiechnięta, europejska i tolerancyjna – mówił w Raciborzu (woj. śląskie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że jeśli zostanie prezydentem RP, nie pozwoli na ataki i podziały w społeczeństwie.

– Te wybory są o tym, czy będzie przez cały czas sączyć się nienawiść, czy będą nas próbowali podzielić, czy będzie szacunek dla wszystkich, przede wszystkim szacunek dla różnorodności, dla naszych tradycji, szacunek dla ciężkiej pracy – mówił na piątkowym spotkaniu z raciborzanami kandydat KO.

 19:34  – W niedzielę staniemy „oko w oko” z historią, to nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy narodu na najbliższe lata. Zdecydujemy, jakiej wizji Polski chcemy: demokratycznej, samorządnej i otwartej, silnej w UE, bez nienawiści, czy też pójdziemy inną drogą – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. 

 19:28  – Polskie interesy są dla mnie najważniejsze. Przysięgam, że zawsze będę strzegł polskiej godności i racji stanu – zadeklarował w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda.

 19:25  Zakładając scenariusz optymistyczny oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godzina 23 – przekazała w piątek Państwowa Komisja Wyborcza.

 19:14  –   Druga kadencja będzie inna, zgodnie z konstytucją ostatnia. Będę w niej odpowiadał tylko przed Bogiem, historią i narodem – mówił ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego w Rzeszowie.

– Startuję w wyborach prezydenckich właśnie po to, aby była wykorzystana ta szansa, po to, aby nas ponownie nie okradano jak za tamtej władzy, kiedy ginęło 50 mld zł rocznie z VAT-u. Dzisiaj te pieniądze wykorzystywane są po to, by realizować programy społeczne dla rodziny – mówił Duda. Podkreślał, że jego pierwsza kadencja nie była idealna, a on sam nie był „nieomylny”. Zaznaczył jednocześnie, że jego druga kadencja byłaby znacznie inna, bo – jak dodał – Polska jest dzisiaj inna.

 18:52  Jaka była reakcja Rafała Trzaskowskiego na to, kiedy w tłumie swoich zwolenników zobaczył kobietę trzymającą tablicę z poparciem dla urzędującego prezydenta? Kandydat KO poprosił obecnych o brawa dla niej. Jak wyjaśnił, w uznaniu dla jej odwagi. Jednocześnie zapewnił ją, że nie powinna się go obawiać. – Ja się tym różnię od polityków PiS, że jestem gotów stanąć do rozmowy – zwrócił się do zwolenniczki Andrzeja Dudy.

 18:46  Podczas spotkania z mieszkańcami Nysy kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zadeklarował wolę współpracy ze wszystkimi siłami politycznymi kraju. Nawet jeżeli rządzący nie będą chcieli współpracować, zrobię im na złość i będę współpracował – powiedział kandydat.

– Oni chcą decydować, kto ma polskie serce i polską duszę. Wszyscy mamy polskie serca i polską duszę (…) Oni pobili wszystkie rekordy w obrażaniu ludzi. Obrażali lekarzy rezydentów, obrażali „warszawkę”, obrażali mieszkańców dużych i mniejszych miast, ale i mieszkańców wsi (…) Niektóre z ataków stają się groteskowe (…) Różnica między mną, a urzędującym prezydentem jest taka, że my patrzymy w przyszłość, a on cały czas ogląda się w przeszłość i szuka prezesa – podkreślił Trzaskowski. – Dzisiaj trzeba prezydenta, który będzie samodzielny i który ma jednego przełożonego – polskich obywateli – dodał.

– Należy odtruć nasze serca, Ten gniew trzeba przekuć w coś pozytywnego, bo od lat musieliśmy protestować przeciwko czemuś (…) Dlatego w niedzielę trzeba głosować za zmianą – wskazał.

 18:33  – Mamy w tej chwili zapewnienie, że wszystko jest przygotowane i że wsparcie dla komisji wyborczych za granicą będzie na tyle duże, żeby nie było już takiego oczekiwania, jak przy wyborach 28 czerwca – powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

 18:25 Jesteś świadkiem nieprawidłowości przy wyborach? 

 18:13  – Stawką tych wyborów są wolne sądy i warunki do rozwoju samorządów; w niedzielę zadecydujemy o tym, jaka będzie Polska przez najbliższe pięć lat – mówili w Pucku pomorscy samorządowcy, którzy zachęcali mieszkańców regionu do udziału w II turze wyborów prezydenckich.

 17:54  W piątek mija termin wrzucania pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych – przypomina w komunikacie Poczta Polska. Można też odnieść je do właściwego urzędu gminy lub oddać obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Jak wskazała spółka, wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie jeszcze tylko dziś mają na to szansę. Do końca dnia powinni wrzucić swoje pakiety wyborcze do tzw. czerwonych skrzynek Poczty Polskiej, ale mogą też odnieść je do właściwego urzędu gminy lub oddać obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę (12 lipca).

 17:43  „To honor i przyjemność spotkać się z osobą, którą do tej pory poznawało się głównie za pośrednictwem Jej fantastycznych książek. Dziękuję naszej noblistce Olga Tokarczuk za spotkanie, rozmowę, a przede wszystkim za godziny spędzone przy świetnej lekturze” – napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski po spotkaniu z Olgą Tokarczuk. Kandydat KO na prezydenta odwiedził polską noblistkę podczas pobytu na Dolnym Śląsku, w drodze ze Świdnicy do Kłodzka. Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk ma dom w okolicy Kłodzka. 

 17:29  – Mamy więc tak naprawdę dwie Polski, Polskę zwijającą się, Polskę niemożności, Polskę, w której nic się nie da zrobić, bo nie ma pieniędzy i nie można tego zrobić – to jest wizja Platformy i pana Trzaskowskiego – i z drugiej strony wizja Polski rozwijającej się, Polski przyjaznej swoim obywatelom, Polski rządzonej przez polityków, którzy wiedzą jak prowadzić politykę państwa i jak pomagać obywatelom – powiedział w Białymstoku pełnomocnik regionalny PiS w Podlaskiem, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji podsumowującej kampanię Andrzeja Dudy w regionie. Dodał, że wizję Polski rozwijającej się reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

 17:18  – Przez najbliższe lata nie potrzebujemy kłótni i awantur, potrzebujemy stabilności, spokoju i dobrze realizowanej polityki. To wymaga odwagi i polskiego serca – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z mieszkańcami Dębicy (woj. podkarpackie).

 17:09  Druga tura wyborów prezydenckich 2020 przed nami. Głosowanie na wybranego kandydata poprzedzi cisza wyborcza. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że jest niepotrzebna, bo ludzie i tak między sobą rozmawiają o wyborach. Inni cieszą się, że przynajmniej przez ten krótki czas mogą się cieszyć ciszą od kampanii wyborczych. Należy dodać, że za złamanie ciszy wyborczej grożą poważne kary. Kiedy zaczyna się cisza wyborcza i ile potrwa? Odpowiadamy   TUTAJ  .

 16:52  W Finlandii do udziału w II turze wyborów prezydenckich zarejestrowało się o ponad 30 proc. więcej osób niż w pierwszej – ponad 1300 osób, a w sąsiedniej Estonii – o blisko 60 proc. więcej, czyli 175 osób – wynika z informacji polskich placówek dyplomatycznych w Helsinkach i Tallinie.

 16:32  Rzecznik Praw Obywatelskim Adam Bodnar poinformował, że brak debaty przedwyborczej spowodował, że „obywatele RP pozbawieni zostali niezwykle ważnej formy weryfikacji stanowisk i poglądów, jaką daje bezpośrednia konfrontacja obu kandydatów”. Apeluje o wypracowanie wspólnego standardu i formatu debat.

 16:14 –  Czy nie przydałby się prezydent, który będzie przyglądał się ustawom, konsultował się i pytał ludzi o zdanie – pytał osoby wahające się w kwestii wyborów kandydat KO Rafał Trzaskowski. Nawoływał, by ostatnie godziny kampanii przeznaczyć na przekonywanie nieprzekonanych, by głosowali za zmianą.

 16:01  – Badanie exit poll będzie przeprowadzane przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi. Szacujemy, że przeprowadzimy około 50 tys. ankiet – poinformował PAP Paweł Predko z Ipsos. Wynik podany w niedzielę o godz. 21.00 od ostatecznych wyników głosowania może się różnić o ok. 2 pkt. proc.

 15:41  W niedzielnych wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę zamierza głosować 50 proc. zadeklarowanych wyborców, na Rafała Trzaskowskiego – 38 proc.; 7 proc. badanych nie ujawniło swoich preferencji, a 5 proc. stwierdziło, że nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos – wynika z sondażu CBOS

Udział głosowaniu zadeklarowało 82 proc. ankietowanych, 9 proc. stwierdziło, że jeszcze się waha, a 8 proc. odpowiedziało, że raczej nie weźmie udziału w wyborach. 1 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie o chęć udziału w II turze głosowania na prezydenta RP.

 15:39  Rzecznik sztabu wyborczego Adam Bielan podkreślał na konferencji w Warszawie, że jeszcze do północy będą trwały wydarzenia w ramach kampanii wyborczej. Późnym wieczorem – o godz. 22.30 – w Zamościu odbędzie się ostatnie spotkanie Andrzeja Dudy z wyborcami. Bielan dziękował wszystkim zaangażowanym w kampanię wolontariuszom.

 15:12  Gdańsk zachęca mieszkańców do głosowania, nagradzając dzielnicę z najwyższą frekwencją wydarzeniami sportowymi!

 14:32  Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski apelował, by w niedzielę „głosować na zmianę”. Zadeklarował też, że jeśli zostanie prezydentem, będzie rozmawiał z rządzącymi. „Na złość im będę robił i będę starał się z nimi porozumieć, wyciągnę do nich rękę” – powiedział Trzaskowski.

 13:30  – Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia, uważamy, że wygrana prezydenta Andrzeja Dudy daje największą szansę na rozwój przemyślanej i opartej o dialog pokoleniowy polityki młodzieżowej naszego kraju – napisano w apelu wyborczym „Młoda Polska 2020-2025” podpisanym przez 26 organizacji. Apel podpisali przedstawiciele organizacji i środowisk młodzieżowych m.in.: Fundacji Służba Niepodległej, Planety Młodych, Europejskiego Centrum Projektów Pozarządowych, Fundacji Sapere Aude oraz Fundacji Misji Obywatelskiej.

– Reprezentujemy ludzi ambitnych, energicznych, otwartych na świat, ale dumnych z przywiązania do polskiej tożsamości, pragnących zdobywać nowe doświadczenia, ale i dzielić się z młodszymi i starszymi rodakami tymi już zebranymi – czytamy.

 13:05  Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina: jeśli doświadczyłeś problemów ze skutecznym oddaniem głosu w wyborach, masz prawo złożyć protest wyborczy. Oto, jak to zrobić:

 12:00  – Proszę, żebyście nie tylko szli na wybory i głosowali, ale żebyście też namawiali do tego najbliższych – apelował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Jasienicy Rosielnej (Podkarpacie). To jest bardzo ważne, żeby w tych wyborach była wysoka frekwencja – podkreślił.

 11:43  Tomasz Lis o „posklejaniu Polski” i swojej trudnej sytuacji zdrowotnej. Po raz pierwszy tak otwarcie

 11:18  Na kogo w II turze zagłosuje Szymon Hołownia?

 10:36 Przypominamy: dziś ostatni dzień na pobranie z urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania! Jeśli wiesz, że nie będzie cię w niedzielę w miejscu zameldowania, koniecznie pobierz takie zaświadczenie, byś mógł oddać głos gdziekolwiek będziesz! 

 10:30  Wśród aktywnych kibiców sportowych w przedziale wieku 18-44 lata II turę wyborów wygrywa obecny prezydent Andrzej Duda – wynika z sondażu firmy badawczej Sport Analytics. Na urzędującego prezydenta chce głosować 45,9 proc. wyborców, na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego – 35,3 proc.

5,1 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje, natomiast 13,7 proc. zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach.

 10:10  W Szwecji do głosowania w II turze polskich wyborów prezydenckich, które odbędą się w dwóch komisjach w Sztokholmie, zgłosiło się o ok. 3 tys. więcej osób niż w I turze. Dotarła już większość głosów oddanych korespondencyjnie.

 10:05  Chcę, żeby polska rodzina zmierzała do poziomu zamożności takiego, jaki jest na zachodzie Europy – powiedział w piątek w Jaśle (woj. podkarpackie) prezydent Andrzej Duda. Według niego, młodzi ludzie przestaną wyjeżdżać z Polski, kiedy będą mieli takie same szanse, jak na Zachodzie.

 08:40  Już 121 tys. kopert z głosami oddanymi w II turze wyborów prezydenckich otrzymały polskie konsulaty w Wielkiej Brytanii, co stanowi ok. 67 proc. wszystkich pakietów wysłanych do wyborców – poinformowała ambasada RP w Londynie. To stan na koniec dnia w czwartek.

 08:00  – Wybory prezydenckie RP sprowadzają się obrony Rzeczypospolitej przed zapaścią. Jestem przekonany, że większość obywateli w Polsce potrafi myśleć logicznie i zagłosuje tak jak na Andrzeja Dudę – mówi prezes Wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey Andrzej Burghardt.

 07:45  Te wybory są o tym, czy będziemy mieć w pełnie wolne, demokratyczne, europejskie państwo, czy demokracja będzie przez cały czas atakowana przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego – mówił w piątek w Sycowie (Dolnośląskie) kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

 07:30  Według ostatniego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przed II turą wyborów obaj kandydaci „idą łeb w łeb”. Rafał Trzaskowski osiąga wynik 45,3 proc., a Andrzej Duda 44,4 proc., ale to różnica w granicach błędu statystycznego – informuje piątkowa „Rz”.

Z sondażu przeprowadzonego 8 lipca wynika, że kandydat KO może liczyć na 45,3 proc. poprcia, a starający się o reelekcję prezydent na 44,4 proc. głosów (zsumowane odpowiedzi „tak” oraz „raczej tak”).

 07:10  Gwarantuję, że zrobię wszystko, żeby podział na Polskę A i Polskę B odszedł w przeszłość. Wszystkim Polakom chcę dać równe szanse – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie opublikowanym w piątek w „Naszym Dzienniku”.

„Największym sukcesem dla mnie będzie, kiedy polskie rodziny powiedzą mi na zakończenie kadencji, że żyje im się lepiej. Cieszę się, że słyszę to już teraz, i mam nadzieje usłyszeć to za 5 lat, kiedy uda nam się jeszcze bardziej zmniejszyć dystans pomiędzy wielkimi ośrodkami a małymi miasteczkami i wsią” – powiedział prezydent.

 06:40  Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich jest bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Komisje wyborcze mają zapewniony sprzęt ochronny, a dodatkowo wprowadziliśmy pierwszeństwo wejścia do lokali wyborczych dla osób starszych, osób z małymi dziećmi, niepełnosprawnością i kobiet w ciąży – powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 06:00  Piątek, ostatni dzień kampanii kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski spędzi na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i na Śląsku, skąd pochodzi jego żona Małgorzata. Wieczór wyborczy sztab kandydata planuje na terenie Parku Fontann w Warszawie.

 23:55  Przed nami ostatnia prosta! Plan mamy napięty od świtu do ostatnich minut przed ciszą wyborczą. Bądźcie z nami i oglądajcie transmisje na żywo, ale przede wszystkim namawiajcie wszystkich do głosowania – zaapelował Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych.

 23:30   Rafał Trzaskowski mówi, że Polska jest w bardzo złej sytuacji gospodarczej, a dane Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. Z dwojga złego wolałbym, aby był to tylko polityczny cynizm, a nie brak umiejętności analizy danych ekonomicznych – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 22:55  Obrona polskiej rodziny i urzeczywistnianie praw polskiej rodziny jest dla mnie sprawą fundamentalną, konstytucja nakazuje strzec rodzinę i małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny – powiedział w Gorlicach Andrzej Duda.

 22:31  Jestem przekonany, że wśród obywateli i polityków jest bardzo wielu tych, którzy chcą bronić polskiej rodziny i tradycyjnych wartości; proszę ich o wsparcie, chcę wspólnie tworzyć Koalicję Polskich Spraw – powiedział Andrzej Duda w Gorlicach (woj. małopolskie). Prezydent zapowiedział podczas spotkania z mieszkańcami, że „chce przez następne pięć lat bronić rodziny, tradycji, i jednocześnie realizować i przyciągać do Polski nowoczesne inwestycje, tak, żebyśmy stawali się silnym państwem z pełną suwerennością”.

 22:15  OSP trzeba pomagać nie tylko podczas kampanii wyborczej; w moim programie mówię o tym, że każdemu, kto przepracował 10 lat w OSP, powinien przysługiwać dodatek do emerytury – powiedział w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w miejscowości Sanie (woj. łódzkie).

 22:00  W czwartkowym wiecu poparcia dla Andrzeja Dudy w Poznaniu wzięło udział około 100 osób. Oprócz Jadwigi Emilewicz także wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Manifestację próbowało zakłócić ok. 30 przeciwników obecnego prezydenta.

 21:54  Prezydent   Andrzej Duda przemawia podczas wiecu w Gorlicach (woj. małopolskie).

„Obrona polskich dzieci jest dla mnie sprawą fundamentalną. Dla mnie na pierwszym miejscu jest człowiek i rodzina” – podkreślał prezydent.

 21:30  Z przeprowadzonego przez Ipsos sondażu na zlecenie OKO.press wynika, że w niedzielę prezydent Andrzej Duda może liczyć na 50 proc. poparcia, pokonując tym samym kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, na którego swój głos planuje oddać 47 proc. ankietowych.

 21:05  Apeluję, aby podczas głosowania w II turze wyborów zachować środki ostrożności i użyć rękawiczek czy masek oraz zachowywać odległości; nie ma wielkiego zagrożenia i ci , którzy biją na trwogę chcą obniżyć w tych wyborach frekwencję – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Duda w „Gościu Wiadomości” TVP mówił, że nie było żadnego znaczącego wzrostu zachorowani po I turze wyborów, a to pokazuje, że odbywały się w sposób bezpieczny.

 20:35  „Apelujemy o zgłaszanie się mężów i żon zaufania, tak by byli obecni wszędzie, przy wyborach korespondencyjnych i przy komisjach” – mówiły w czwartek (9 lipca) posłanki KO Barbara Nowacka i Kamila Gasiuk-Pihowicz w trakcie konferencji prasowej. Ostrzegały też, że procedura wyborcza jest zagrożona i ostro krytykowały fakt rozprowadzania przez Pocztę Polską ulotek Andrzeja Dudy.

 20:10  Nie ma w moim programie postulatu wprowadzenia karty LGBT w całym kraju – powiedział w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że będzie walczył z nienawiścią i stał po stronie tych wszystkich, którzy są atakowani przez PiS.

Europosłanka Janina Ochojska napisała w środę wieczorem na Twitterze, dlaczego będzie głosowała na Rafała Trzaskowskiego: „1. bo poważnie traktuje problem zmian klimatycznych 2. bo proponuje inwestycje za rogiem 3. bo proponuje program równych szans na rynku pracy 4. bo wprowadzi kartę LGBT w całym kraju 5. bo będzie Prezydentem WSZYSTKICH Polaków”. W analogicznym wpisie w czwartek Ochojska nie wymieniła wprowadzenia karty LGBT.

 19:15  Mogę zapewnić, że udział w tych wyborach jest naprawdę całkowicie bezpieczny; bezpieczniejszy nawet niż pójście do sklepu; naprawdę nie ma się czego obawiać – powiedział w czwartek w TV Trwam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński pytany w TV Trwam o niską frekwencję wśród polskich seniorów w pierwszej turze wyborów prezydenckich odpowiedział: „Tutaj mieliśmy do czynienia, jak sądzę, ze skutkami epidemii i z obawami pewnej części starszego pokolenia”. „Ja mogę zapewnić, tak, jak wielu innych, że udział w tych wyborach jest naprawdę całkowicie bezpieczny. Bezpieczniejszy nawet niż pójście do sklepu” – powiedział. „Naprawdę nie ma się, czego obawiać” – zapewnił Kaczyński.

 17:55  Wbrew nieprawdziwym zarzutom sztabu wyborczego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego nieprawdą jest, że prokuratura ukrywała negatywny wynik badań na obecność narkotyków u kierowcy autobusu linii 181, który spowodował we wtorek wypadek – poinformowało Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości.

W oświadczeniu przesłanym do PAP Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło, że bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej wymaga najwyższej troski, a nie politycznych rozgrywek. „Wymaga dbałości o to, by kierowcy, którzy prowadzą miejskie autobusy, byli osobami fachowymi i odpowiedzialnymi, a nie rzucania kłamliwych zarzutów wobec osób zaangażowanych w wyjaśnianie groźnych wypadków spowodowanych po zażyciu narkotyków” – napisano.

 17:28  Byli premierzy: Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller zaapelowali w czwartek o poparcie w wyborach prezydenckich kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. „Tylko w ten sposób zapobiegniemy dalszej destrukcji naszego państwa i narodowej wspólnoty” – napisali we wspólnym oświadczeniu.

 17:05  Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 – różnica pomiędzy Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim w wyścigu o fotel prezydenta RP jest niewielka i wynosi jedynie 0,5 pkt proc. O tyle właśnie prowadzi kandydat Koalicji Obywatelskiej.

 16:50  „Bardzo się cieszę, że mogliśmy się dziś spotkać w pięknej Wieliczce. Dziękuję za wspaniały klimat, jaki stworzyliście! Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory, niech i tam, w lokalach wyborczych, Państwa nie zabraknie. Proszę o wsparcie, a   zwyciężymy!” – napisał na swoim profilu prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z mieszkańcami Wieliczki.

 16:25  Wybór Rafała Trzaskowskiego na prezydenta zagwarantuje niezależność polskich samorządów – przekonywał w czwartek w Elblągu przewodniczący PO Borys Budka. Samorząd Elbląga wystawił rządowi czek na 100 mln zł i zaproponował „samorządowy challenge” polegający na wystawianiu czeków rządowi.

Budka na konferencji prasowej w Elblągu apelował, by w niedzielnych wyborach Trzaskowskiego poparli ci, którym bliskie są ideały Polski samorządowej. W ocenie szefa PO tylko Trzaskowski daje gwarancję tego, że „o remoncie lokalnej ulicy nie będzie decydował urzędnik z Warszawy”.

 16:00  Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązywać będzie od piątku do poniedziałku. Celem decyzji jest przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanym z II turą wyborów prezydenckich – podało w czwartek MSWiA.

Szef rządu drugi stopień alarmowy CRP w czterostopniowej skali wprowadził na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Taką decyzję podjął także dwa tygodnie temu, w związku z I turą wyborów. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopień BRAVO-CRP w całym kraju będzie obowiązywać od piątku, 10 lipca, od godz. 00.01, do poniedziałku, 13 lipca, do godz. 23.59. Głosowanie w II turze odbywać się będzie w niedzielę, 12 lipca

 15:26  Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas wiecu w Wieliczce (woj. małopolskie).

 15:12  Fundamentalnie ważną rzeczą dla państwa polskiego, dla szybkiego odbicia się, dla rozwoju gospodarczego jest odłożenie kłótni i zaufanie temu, co udało się osiągnąć – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z samorządowcami w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie).

Premier podkreślił, że jest „rzeczą fundamentalnie ważną dla państwa polskiego, dla szybkiego odbicia się, dla rozwoju gospodarczego, żeby odłożyć na bok kłótnie, żeby nie dać się wplątywać w różnego rodzaju kuglarstwa, fałsz, którego jest niestety dużo, tylko zaufać temu co, udało się osiągnąć”.

 14:56  Jest wyrok w sprawie wypadku limuzyny Beaty Szydło!

 14:40 ” Na krzyżu na Giewoncie w Tatrach zawisł nielegalnie baner wyborczy Andrzeja Dudy. W czwartek na szczycie pojawiły się służby Tatrzańskiego Park Narodowego (TPN), ale nie było już śladu po wyborczym banerze” – powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z TPN. Służby parku narodowego nie ustaliły, kto mógł powiesić baner na krzyżu.

 14:30 ” Prezydent Andrzej Duda przez pięć lat swojej prezydentury nie wykonał żadnego gestu w kierunku tych, którzy myślą inaczej, a dzisiaj się obudził i chce współpracować” – powiedział w czwartek w Ciechanowie (woj. mazowieckie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. „Jeżeli nie wygramy 12 lipca, to będzie trudno wygrać kolejne wybory” – dodał prosząc Polaków o mobilizację.

 14:25  Prezydent Andrzej Duda będzie oficjalnie popierany w II turze przez Federację dla Rzeczypospolitej – poinformował w czwartek lider partii Marek Jakubiak. Dodał, że Duda jest dla „miażdżącej większości” członków i sympatyków FdR „bardzo bliski”, gdyż poparło go 80 proc. ankietowanych działaczy.

 14:08  „Ludzie czekają, żeby w sposób spokojny, stabilny konsekwentny realizować działania prowadzące do naprawy gospodarki i poprawy jakości życia” – ocenił w czwartek rano w Jastrzębiu-Zdroju prezydent Andrzej Duda, pytany o ogłoszoną dzień wcześniej inicjatywę „Koalicji Polskich Spraw”. Duda zaznaczył, że to „poważna polityczna oferta z jego strony”.

Pomysł i stojące za nim pobudki są jednak krytykowane przede wszystkim z dwóch powodów: do rozmów nie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich partii politycznych, a spotkanie miałoby się odbyć dopiero po 12 lipca, choć nie ma pewności, że Andrzej Duda nadal będzie prezydentem.

 14:03  Nie setki tysięcy czy miliony głosów, a kilkaset czy kilka tysięcy może przesądzić o zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich – mówił w Raciążu (Mazowieckie) kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Apelował o udział w wyborach i głosowanie za zmianą.

 14:01 ” Procedura wyborcza jest zagrożona, apelujemy o zgłaszanie się mężów i żon zaufania do komisji wyborczych” – przekonują posłanki KO Barbara Nowacka i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Podkreślają też, że roznoszenie ulotek wyborczych Andrzeja Dudy przez Pocztę Polską jest „manipulacją i propagandą polityczną PiS”.

Każda osoba, która chciałaby zostać mężem zaufania, powinna się zgłosić do najbliższego sztabu wyborczego i złożyć zaświadczenie podpisane przez osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego oraz wylegitymować się dokumentem tożsamości. Jeśli nie ma możliwości osobistego stawienia się w sztabie, aby zgłosić chęć pełnienia tej funkcji, wystarczy zadzwonić lub napisać maila do wybranego sztabu.

 13:49  Działacze Forum Mniejszości Podlasia reprezentującego społeczność prawosławną udzielili w czwartek poparcia w wyborach prezydenckich Rafałowi Trzaskowskiemu. W ich ocenie ten kandydat łączy, a nie dzieli.

 13:45  Prezydent Andrzej Duda to inwestycje w każdym powiecie, świetnie się czuje i w świecie, i w każdym powiecie. Jest prezydentem wszystkich powiatów, wszystkich Polaków – mówił w czwartek w Sandomierzu premier Mateusz Morawiecki.

 13:27  W czwartek na Twitterze europosłanka Janina Ochojska wymieniła 5 punktów, wyjaśniających dlaczego w drugiej turze poprze Rafała Trzaskowskiego:

 13:21  W tych wyborach prezydenckich musimy zdecydować, jakiej wizji Polski chcemy – demokratycznej czy autorytarnej, samorządowej czy centralistycznej, patrzącej w przyszłość czy nurzającej się w mrokach przeszłości – mówił w czwartek w Siewierzu (Śląskie) marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 13:00  O poparcie dla starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy zaapelowała w czwartek grupa żołnierzy podziemia niepodległościowego i ich rodzin. Andrzej Duda zadba o niepodległościową politykę historyczną pokazującą dumne tradycje Narodu Polskiego – podkreślono.

 12:40 ” Musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, tak żeby sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, że orzekają w imieniu RP i że mają stanowić przykład przestrzegania prawa i praworządności” – powiedział w czwartek w Olkuszu prezydent Andrzej Duda.

 12:12  „Zadaniem prezydenta jest stać przy tych, którzy są dziś atakowani: nauczycielach i nauczycielkach, lekarzach rezydentach” – mówił kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Prezydent powinien wspierać rolników i tych, którzy pracują w branżach pozostawionych w kryzysie samym sobie – podkreślał.

Trzaskowski na spotkaniu w Raciążu (woj. mazowieckie) podkreślał, że chce odbudować wspólnotę. „Zastanówmy się nad jednym, bo to jest dzisiaj absolutnie najważniejsze, a mianowicie nad tym, czy chcemy żyć w kraju, który jest wolny, który jest dumny z tego, co nam się udało przez te ostatnie 30 lat zrobić, czy chcemy żyć w kraju, w którym potrzeby absolutnie wszystkich są uwzględniane, gdzie prezydent staje przy wszystkich tych, którzy są po prostu słabsi, którzy są atakowani” – mówił.

 12:10  „Ostatnie pięć lat to był dobry czas dla Polski. Jeżeli ktoś się nad tym zastanawia, czy rzeczywiście tak było, to niech porówna swoje życie i jego jakość w ciągu ostatnich pięciu lat i z tym, co miał poprzednio” – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda apelował do zebranych mieszkańców miasta o udział w drugiej turze wyborów. Apelował, aby namawiali do tego swoje rodziny, znajomych, przyjaciół. Dziękował jednocześnie za wysoką frekwencję w pierwszej turze wyborów. „Ogromnie za to dziękuję, ale proszę o jeszcze. Chciałbym, żeby także w tej drugiej turze frekwencja była wysoka” – podkreślił.

 12:05 ” Okazało się, że dopiero w ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda obudził się i apelował do PSL, do Konfederacji, by rozmawiać o przyszłości, a ja od wielu dni apeluję do prezydenta, by skupić się właśnie na przyszłości” – mówił w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Na spotkaniu z mieszkańcami Raciąża (woj. mazowieckie) Trzaskowski powiedział, że przez ostatnie dwa dni kampanii chciałby się skupić na przyszłości. „Dlatego, że niestety jest tak, że przez te ostatnie tygodnie mój konkurent przez cały czas chciał nas wciągać w te spory, które już dawno są rozstrzygnięte, chciał przez cały czas patrzeć w przeszłość” – mówił kandydat KO.

 11:54  Do spisu wyborców w Warszawie dopisało się 118 tys. 500 osób, a do rejestru 5 170 – poinformowała w czwartek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Dodała, że 27 tys. 200 osób dopisało się do spisu wyborców dodatkowo przed drugą turą. Rzeczniczka stołecznego ratusza przypomniała też, że do 10 lipca można pobrać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania i że dotychczas zrobiło tak 70 tys. osób.

 11:26  Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego poparł Rafała Trzaskowskiego:

 11:20  Przedwyborcze zamieszanie może kosztować obu kandydatów sporo głosów. Sprawdź o co chodzi:

 11:10  W odpowiedzi na list Pawła Kukiza kandydat Koalicji Obywatelskiej napisał, że zgadza się ze znaczną częścią jego diagnozy sytuacji politycznej. Zastrzegł jednak, że dużo bliżej mu do oceny Kukiza obecnej sytuacji w Polsce, niż do proponowanego przez niego „sposobu wyjścia z impasu”. 

„Prezydent powinien mianować Prokuratora Generalnego. Propozycja jego wyboru w wyborach powszechnych doprowadziłaby do jeszcze głębszego upolitycznienia prokuratury” – napisał w liście do Pawła Kukiza kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Wyraził też poparcie dla postulatu Kukiza wprowadzenia sędziów pokoju.

 10:59  Każde poparcie dla mnie jest ważne, zwłaszcza jeżeli ono ma symboliczny wymiar – powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski pytany o poparcie udzielone mu m.in. przez europosłów PSL, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Ziemowita Gowina, syna b. wicepremiera Jarosława Gowina.

 10:33  Przez blisko godzinę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda chodził w czwartek rano po targowisku w Dąbrowie Górniczej (Śląskie), pozując do zdjęć z kupującymi i sprzedawcami oraz dziękując za liczne słowa poparcia. Jak podaje PAP, Duda kupił też dwa kilo czereśni i… zjadł ogórka.

 10:27  Po wyborach powołam w Kancelarii Prezydenta Sekretarza Stanu d/s społeczeństwa obywatelskiego – pisze w liście do Pawła Kukiza prezydent Andrzej Duda. Zapewnia w nim także m.in. o poparciu dla postulatu Kukiza wprowadzenia sędziów pokoju.

 10:13 ” Stawką tych wyborów jest to, że albo będzie kontynuacja rewolucji przez PiS, albo demokratyczne państwo, w którym prezydent przywraca równowagę” – mówił kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Apelował do chcących zmiany o pełną mobilizację, pójście na wybory i przekonywanie do tego innych.

Trzaskowski był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy zamierza podtrzymać obecnie obowiązujące programy społeczne oraz jaki jest jego pomysł na politykę socjalną. „Wielokrotnie mówiłem, że wszystkie programy społeczne zostaną utrzymane. Nawet jeżeli sam rząd chciałby je likwidować wtedy napotka na weto” – zadeklarował Rafał Trzaskowski. Opowiedział się też za darmowymi żłóbkami i przedszkolami.

 10:06  Porozumienie złoży w czwartek doniesienie do prokuratury w związku z informacjami o zrywaniu w stolicy przez Straż Miejską materiałów wyborczych Andrzeja Dudy; chce informacji od Straży Miejskiej, ile plakatów zerwano – poinformował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

 10:00  Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, który w czwartek złożył wizytę w Katowicach, spotkał się z mieszkańcami miasta. Przez kilkadziesiąt minut pozował do zdjęć i rozmawiał z wyborcami. Wcześniej złożył wieńce pod pomnikami powstańców śląskich. Pytany przez dziennikarzy, jak przyjęli go Ślązacy, prezydent odpowiedział: „Jak widać, chyba dobrze. Tak mi się wydaje, że tak to można ocenić”.

Jak podkreślił, bardzo ważne było dla niego, by podczas wizyty w Katowicach uczcić powstańców śląskich – przed spotkaniem z mieszkańcami Duda złożył wieńce przy pomnikach Wojciecha Korfantego i powstańców. „To są takie dwa ważne elementy, których tutaj, zaraz po wjeździe do Katowic, dopełniłem i cieszę się z tego, bo to jest kwestia tutaj naszej, śląskiej godności i tego, co rzeczywiście dla nas ważne, dla nas, Polaków, także” – wskazał.

 09:45  Szokujące doniesienia Gazety Wyborczej! Dziennik ujawnia nieznany fakt z życiorysu prezydenta. Donosi, że w 2003 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie uznała, że Andrzej Duda nie nadaje się na aplikanta, bo m.in. fatalnie zdał egzamin. „Obecny prezydent przekonywał, że ta decyzja jest niekonstytucyjna i pomylił przepisy” – pisze dziennik.

 09:31  Trzaskowski zapytany na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, czy jest za obowiązkowym szczepieniem przeciwko koronawirusowi, kiedy już taka szczepionka będzie dostępna, odpowiedział, że nie. „Uważam, że obowiązkowe powinny być szczepienia tylko i wyłącznie dla dzieci tymi szczepionkami, które zostały sprawdzone oczywiście na inne choroby zakaźne. Natomiast, jeżeli chodzi o kwestię koronawirusa, to po pierwsze nie ma jeszcze szczepionki, po drugie na całym świecie trwa praca, nie tylko nad szczepionką, ale nad lekarstwami, które mogą się, i terapiami, które mogą się okazać stuprocentowo skuteczne” – wyjaśnił.

 09:26  „Apeluję do rządzących, żeby zamiast robić kampanię za pieniądze podatnika, zajęli się pracą w tych trudnych czasach” – mówił w czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że trzeba m.in. zająć się sytuacją gospodarczą i przygotować do ewentualnego nawrotu epidemii.

Podczas briefingu w Warszawie Trzaskowski podkreślał, że niepokoi go to, że od 16 czerwca nie zebrała się Rada Ministrów. „Nie rozumiem, co się dzieje.  Czy rząd jest na wakacjach w tej chwili, czy prowadzi za publiczne pieniądze kampanię wyborczą?  Dlatego, że wygląda na to, że w trakcie burzy na statku, na mostku kapitańskim nie ma kapitana” – stwierdził. „Widzimy przez cały czas, że pan premier jeździ po całym kraju, rozdaje czeki bez pokrycia, atakuje kandydata opozycji, to samo robią ministrowie zamiast pracować” – dodał Trzaskowski.

Przypomniał też, że powinniśmy przygotować się do ewentualnego nawrotu epidemii i do opanowania bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, „a nie urządzać sobie wakacje w środku tak trudnych wydarzeń”. „Czekam na to, że rząd wróci do pracy i zajmie się rozwiązywaniem najważniejszych problemów. (…) Dzisiaj widzimy, że przede wszystkim koncentruje się na zbudowaniu największej machiny propagandowej w historii Polski” – mówił kandydat na prezydenta.

 09:22  Tymczasem Andrzej Duda pożegnał Katowice

 09:14  Rafał Trzaskowski na żywo w Warszawie:

 08:54  Jest jakaś reakcja na moje postulaty od kandydatów na prezydenta. Odpowiedzi otrzymałem w nocy i nie zdążyłem się dokładnie z nimi zapoznać – poinformował w czwartek RMF FM lider Kukiz’15 Paweł Kukiz, który pytał Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego o zmiany ustrojowe. 

We wtorek lider Kukiz’15 zadał kandydatom przed II turą pięć pytań m.in. czy są za: wprowadzeniem Dnia Referendalnego i weta ludowego, jednomandatowych okręgów wyborczych, sędziów pokoju, zakazem wprowadzania nowych podatków bez referendum i ustrojem prezydenckim.

 08:53  W południe ogłosimy poparcie dla jednego z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich; nie będziemy robić uników ani umizgów – zapowiedział w czwartek lider Federacji dla Rzeczpospolitej Marek Jakubiak. W wyborach prezydenckich 28 czerwca dostał 33 652 głosów głosów (0,17 proc.) i osiągnął ósmy wynik spośród 11 kandydatów.

 08:31  Kosiniak-Kamysz uzyskał w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2,37 proc głosów. Pytany w czwartek rano w TVN24, czy „przebolał już swoją porażkę”, przyznał że jego wynik jest poniżej oczekiwań. – Będę się poddawał weryfikacji już niedługo na kongresie PSL, który odbędzie się albo pod koniec tego roku, albo na początku przyszłego – podkreślił lider PSL. Zapowiedział, że ponownie będzie kandydował na funkcję prezesa. Dodał, że nie ma poczucia niewypełnienia obowiązku.

 07:57  Wyborcy głosujący korespondencyjnie do piątku mają czas na wrzucenie koperty zwrotnej do nadawczej skrzynki Poczty Polskiej lub dostarczenie jej do urzędu gminy. Kopertę zwrotną można też dostarczyć do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale nie można jej samodzielnie wrzucić do urny.

 07:32  Prezydent Andrzej Duda, który przyjechał w czwartek rano do Katowic, złożył wieniec przy pomniku Wojciecha Korfantego – śląskiego polityka, działacza narodowego i przywódcy III powstania śląskiego, uważanego za jednego z ojców niepodległości.

 07:30  Obiecuję, że jako prezydent będę stał przy tych, którzy są atakowani. Do debaty z Andrzejem Dudą mogę stanąć w każdej chwili – mówi „Rzeczpospolitej” Rafał Trzaskowski. Kandydat KO odwiedzi w czwartek Warszawę, Raciąż i Ciechanów, skąd będzie można oglądać relację na żywo:

Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, w polskim systemie politycznym „pojawi się bezpiecznik, który będzie gwarantować, że próby dalszego upolitycznienia sądów spotkają się z twardym wetem”. Zapowiedział także, iż jest gotów w kwestii praworządności nawiązać dialog i zastanowić się, jak wspólnie wyjść z tego klinczu. 

Pytany o postulat ustawowego zlikwidowania TVP Info Trzaskowski powiedział, że chce usiąść ze specjalistami i „zrobić okrągły stół, by zastanowić się, jak mają wyglądać media publiczne, jak je odpolitycznić, jak zorganizować ich finansowanie, jak uspołecznić telewizję”. Zapowiedział, że zaproponuję rządzącym partnerską współpracę, a jeśli ją ci odrzucą, to, jak ocenił, „sami doprowadzą do klinczu”.

 07:23  Prezydent w czwartek, przed poranną zmianą, złożył kwiaty przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, przed kopalnią Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju. Potem rozdawał bułki przychodzącym do pracy górnikom:

 Wybory prezydenckie 2020 

W niedzielę, 28 czerwca odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Z danych, jakie przekazała Państwowa Komisja Wyborcza Andrzej Duda uzyskał 43,50 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 30,46 proc. Szymon Hołownia uzyskał 13,87 proc. głosów, Krzysztof Bosak – 6,78 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,36 proc., Robert Biedroń – 2,22 proc. Kolejni kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc. Druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Głosowanie ponownie będzie trwało od 07.00 do 21.00 z zachowaniem wszelkich zasad higieny i dystansu społecznego.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda – najnowsze informacje z kampanii

„Apeluję do rządzących, żeby zamiast robić kampanię za pieniądze podatnika, zajęli się pracą w tych trudnych czasach” – mówił w czwartek Rafał Trzaskowski

Apelował do chcących zmiany o pełną mobilizację, pójście na wybory i przekonywanie do tego innych

Andrzej Duda rozpoczął dzień wizytą w kopalni Zofiówka

Później złożył wieniec pod pomnikiem

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!